تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

رونمایی از محصول جدید سایپا / پراید نیم‌شاسی چند؟

رونمایی از محصول جدید سایپا / پراید نیم‌شاسی چند؟

از ابتدای فروردین قرار است خودروی جدید سایپا با نام اطلس وارد بازار شود. خودرویی که گفته می‌شود نیم‌شاسی است و قرار است جایگزین پراید و خانواده تیبا شود. اما پراید نیم‌شاسی سایپا چند است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، سایپا در تولید خودروی اطلس حداقل شش ماه تاخیر داشته و حالا مدیر عامل سایپا وعده داده که به زودی از خودروی اطلس رونمایی می‌کند و این خودرو وارد بازار می‌شود.

آنگونه که مدیرعامل سایپا خبر داده خودروی اطلس قرار است جایگزین خانواده تیبا و ساینا شود. دو خودرویی که خودشان جایگزین پراید بودند.

اگرچه تولید این دو خودرو نتوانست جای پراید را در بازار خودروی ایران بگیرد. چراکه پراید هنوز یکی از پرطرفدارترین خودروهای بازار است. البته نه به وسطه کیفیت این خودر.

دلیل بالا بودن تقاضا برای خرید پراید این است که پراید ارزانترین خودروی موجود در بازار ایران است. اگرچه قیمت آن هم ‌اکنون افزایش یافته و حتی قیمت برخی از مدل‌های آن به ۱۹۵ میلیون تومان هم رسیده است.

گفته می‌شود خودروی اطلس قرار است جایگزین تیبا، ساینا و حتی پراید شود. اما اطلس یک خودروی نیم ‌شاسی یا کراس اور است. جایگزینی این خودرو با پراید سبب شده که برخی بگویند احتمالا سایپا قرار است پراید نیم‌شاسی تولید کند.

اما مشخصات قیمت اطلس چیست و این نیم‌شاسی قرار است چقدر قیمت‌گذاری شود؟

خودروی اطلس یک هاچ بک کراس و یا کراس اوور کوچک است. کابین آن قرار است شبیه رنو سیمبل باشد. اما فضای داخلی آن شبیه کوییک است.

همزمان با توقف تولید پراید و جایگزینی تیبا با آن، بسیاری انتقادات متوجه کیفیت خودروی جایگزین بود. چون تیبا به لحاظ کیفیت و ایمنی و حتی موتور تفاوت چندانی با پراید نداشت و حالا این نگرانی وجود دارد که خودروی اطلس هم کیفیت و موتوی بهتری نداشته باشد.

قیمت خودرو اطلس سایپا

اگرچه گفته شده قرار است در خودروی اطلس یکی از نخستین محصولات سایپا باشد که در تولید آن از موتور بهبودیافته تیبا یا همان موتور M15GSI استفاده می‌شود.
احتمالا خودروی اطلس دارای امکاناتی مانند سانروف، صندلی‌های برقی، تهویه اتوماتیک، نمایشگر لمسی داشبورد، دو عدد کیسه هوا، دوربین عقب، حسگرهای پارک و …باشد.

اما این آپشن‌ها احتمالا سبب می‌شود که قیمت خودروی جدید سایپا گران تمام شود. با توجه به اینکه قرار است اطلس جایگزین تیبا و ساینا شود، قیمت آن باید در محدوده ۱۸۰ میلیون تومان باشد. اما برخی از کارشناسان می‌گویند این احتمال وجود دارد که قیمت این خودرو بالاتر باشد.

فربد زاوه، کارشناس بازار خودرو گفته بود اگر خودروی اطلس به‌صورت کراس اور عرضه شود قیمتی حدود پژو ۲۰۶ دارد به خصوص با آپشن‌هایی که تاکنون گفته‌اند.
بنابراین ممکن است قیمت این خودرو بالای ۲۰۰ میلیون تومان باشد.

زاوه گفته بود نمونه‌های فول اطلس ممکن است حدود ۲۲۰ یا ۲۳۰ میلیون تومان باشد اما اگر خودرو اتوماتیک باشد قیمت آن حدود۲۶۰ تا ۲۸۰ میلیون تومان است.

مهدی دادفر، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو هم گفته خودروسازان تلاش می‌کنند خودروی اطلس را با یک فاصله ۵٠ میلیونی از قیمت تیبا عرضه کنند. او گفته هدف از تولید این خودروها جبران زیان تولید و خروج از موضوع خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت‌گذاری است که با این تکنیک از آن خارج می‌شوند.

حالا سوالی که وجود دارد این است که این خودرو اگر بالای ۲۰۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد، آیا می‌تواند جایگزین تیبا و پراید شود؟ چون به نظر می‌رسد هدف از تولید پراید و جایگزین‌های آن این بوده که قیمتی داشته باشد که طبقه متوسط بتوانند این خودرو را بخرند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند