موضوعات داغ:

قیمت بلیت هواپیما باید کاهش یابد

قیمت بلیت هواپیما باید کاهش یابد

در حالی که معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی دیروز از احتمال تعطیلی برخی ایرلاین‌ها خبر داده بود، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی این اظهارات را رد کرد.

در پی توقف عرضه ارز به شرکت‌های هواپیمایی داخلی با نرخ ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) و اختصاص این ارز صرفا به کالاهای اساسی و ضروری، طی چند روز گذشته نرخ بلیت هواپیما با افزایش غیر قابل باوری از سوی ایرلاین‌ها چه در بخش پروازهای داخلی و چه پروازهای خارجی روبه رو شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به عنوان نمونه در دو روز گذشته بلیت پرواز رفت و برگشت اهواز ـ مشهد تا ۲ میلیون تومان و بلیت پرواز تهران ـ دبی تا ۴ میلیون تومان هم رسیده بود.

در پی افزایش قیمت بلیت همه پروازها، بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی اعلام کردند ادامه این وضع برای آنها قابل تحمل نیست که نهایتا با پیگیری های سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن شرکت‌های هواپیمایی، عصر دیروز مقرر شد بلیت هواپیما به نرخ مندرج در سامانه نیما (بازار ارز ثانویه) محاسبه شود.

با این حال باز هم قیمت بلیتها افزایش می یابد، اما این بالا رفتن نرخ بلیت چشمگیر نخواهد بود. هرچند که کارشناسان معتقدند ایرلاین‌ها برای جلوگیری از افزایش شدید قیمت بلیت انواع پروازها می‌توانند از روش های دیگری چون ارتقای بهره‌وری و کاهش هزینه‌های جاری خود سود ببرند.

مقصود اسعدی سامانی درباره تغییر شیوه تخصیص ارز به شرکت های هواپیمایی ایرانی از سامانه سنا به سامانه نیما گفت: بعدازظهر دیروز طی جلساتی که با مسئولان بانک مرکزی درخصوص نحوه ارزدهی به ایرلاین‌ها داشتیم، موافقت شد تا ارز مورد نیاز فعالان صنعت هوانوردی با توجه به نیاز مردم به مسافرت‌های هوایی از محل سامانه نیما (بازار ثانویه) تهیه شود.

وی ادامه داد: نرخ ارزهای قابل دسترسی در سامانه نیما ارزانتر از سامانه سنا است و با قیمتی کمتر از ارز بازار آزاد به شرکت‌های هواپیمایی ارائه می‌شود.

دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی با بیان اینکه هنوز مجوز دسترسی شرکت های هواپیمایی به سامانه نیما ابلاغ نشده است، ادامه داد: به محض اجرایی شدن این دستورالعمل، شاهد تاثیر قابل توجهی بر کاهش قیمت بلیت هواپیما و پرواز ایرلاین‌های ایرانی خواهیم بود.

اسعدی سامانی یادآور شد: البته به دلیل آنکه ارز ایرلاین های ایرانی دیگر با قیمت ۴۲۰۰ تومانی تامین نمی‌شود، بلیت هواپیما از قبل گرانتر می‌شود اما این افزایش، زیاد نبوده و به دلیل فاصله قیمتی ارز آزاد و ارز ثانویه، چشمگیر نیست.

وی با بیان اینکه قیمت بلیت پروازهای خارجی نیز بر اساس ارز سامانه نیما کمتر از ۵۰ درصد افزایش دارد، اظهار داشت: اگر قرار بود ارز ایرلاین‌ها بر اساس سمانه سنا تامین شود، افزایش قیمت بلیت پروازهای خارجی بیش از ۷۰ درصد بود اما با تدبیری که شد، این افزایش، چندان زیاد نخواهد بود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی تصریح کرد: بانک مرکزی به ما اعلام کرده است تا به شرکت‌های هواپیمایی بگوییم نرخ بلیت‌های خود را بر اساس ارز ثانویه (سامانه نیما) تنظیم کنند تا به محض اینکه ابلاغ شد، نرخ های جدید در سایت شرکت‌ها گذاشته شود.

وی یادآور شد: عصر روز گذشته جلسه ای با حضور مدیران عامل شرکت‌های هواپیمایی در خصوص وضعیت اقتصادی ایرلاین‌های ایرانی برگزار کردیم و مسئولان این شرکت‌ها اعلام کردند به دلیل تغییر نحوه محاسبه ارز، اکثرا دچار مشکل هستند؛ خیلی از شرکت‌ها تعهداتی به طرف‌های خارجی خود دارند که بر اساس نرخ ۴۲۰۰ قرارداد امضا کرده اند و پرونده‌های آنها در بانک مرکزی منتظر تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است که با این تصمیم جدید روبه رو شده اند.

به گفته اسعدی سامانی، شرک‌های هواپیمایی از بانک مرکزی تقاضا کردند تا پرونده‌های سابق درخواست ارز ۴۲۰۰ تومانی آنها کماکان با همان نرخ سابق پاسخ داده شود و اگر درخواست جدیدی داشتند، بر اساس نرخ سامانه نیما محاسبه شود تا بتوانند دیون خود را به طرف های خارجی پرداخت کنند.

وی در پاسخ به اظهارات مهرداد تقی زاده معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی که روز گذشته در نشست خبری اعلام کرد تعدادی از ایرلاین‌های ایرانی در آستانه تعطیلی قرار دارند، تاکید کرد: متاسفانه این اظهارنظرهای غیرمسئولانه در این شرایط کمکی به اقتصاد کشور نمی کند؛ انتظار داریم وزارت راه و شهرسازی به عنوان مرجع حاکمیتی صنعت حمل و نقل به ما کمک کند نه اینکه با اظهارات این‌چنینی، باعث دلسردی فعالان صنعت هوانوردی شود.

دبیر انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی درباره بهبود بهره وری ایرلاین ها به جای افزایش قیمت بلیت گفت: نوسانات ارزی شرکت‌های هواپیمایی را با مشکلات عدیده روبه رو کرده است و آنها تمام تلاش خود را انجام می‌دهند که شرکت‌ها را سر پا نگه دارند. در عین حال که ایرلاین‌ها موطف به راضی نگه داشتن مسافران و مشتریانشان هستند، اما نباید از آنها انتظار ارائه خدمات ویژه داشته باشیم. خیلی از شرکت‌ها نتوانسته‌اند تعهدات خود را انجام دهند.

 

منبع: مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند