قیمت جهانی طلا ثابت ماند

قیمت جهانی طلا صبح روز دوشنبه به‌دلیل ثبات شاخص دلار، تقریبا ثابت ماند.

قیمت جهانی طلا ثابت ماند

پس از آنکه گزارش وزارت کار آمریکا نشان داد، اقتصاد این کشور در فوریه (دی-بهمن) گذشته بیش از آنچه انتظار می‌رفت به آمار اشتغال این کشور افزوده‌اند، شاخص دلار و بهای طلا تقریبا از حرکت ایستاده و تغییر بسیار ناچیزی را ثبت کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت آتی طلا در ساعت ۰۹:۰۵ امروز به وقت گرینویچ در بازار کامکس آمریکا با ۰٫۲۵ درصد کاهش نسبت به جمعه گذشته به یک هزار و ۳۲۰ دلار و ۴۰ سنت در هر اونس رسید.

اندازه شاخص دلار که تغییرات نرخ برابری دلار آمریکا را در برابر مجموعه‌ای از ارزهای اصلی اندازه می‌گیرد، در ساعت یاد شده با تنها ۰٫۱۵ درصد کاهش نسبت به جمعه گذشته به ۸۹٫۹۶ رسید.

این در حالی است که شاخص بازارهای سهام جهان امروز افزایش پیدا کرد، زیرا اشتغال که مهمترین شاخص برای اندازه گیری بهبود وضع اقتصادی است، در آمریکا افزایش پیدا کرد و موجب کاهش ریسک‌گریزی سرمایه‌گذاران شد.

بنا بر اعلام وزارت کار آمریکا، تعداد اشتغال جدید غیرکشاورزی در این کشور در فوریه گذشته ۳۱۳ هزار واحد افزایش یافته است که بیشترین افزایش در یک سال و نیم گذشته است.

شاخص‌های اس. اند. پی و داووجونز آمریکا به ترتیب با ۱٫۷۴ و ۱٫۷۷ درصد افزایش نسببت به جمعه گذشته به ۲۷۸۶٫۵۷ و ۲۵۳۳۵٫۷۴ رسیدند.

شاخص ام. اس. سی. آی آسیاپاسیفیک نیز با ۱٫۳ درصد افزایش نسبت به جمعه گذشته به ۱۷۵٫۶۱ رسید.

معمولا شاخص دلار و قیمت طلا در جهت عکس یکدیگر حرکت می‌کنند، زیرا برخی کالاها مانند طلا و نفت به طور سنتی به دلار قیمت‌گذاری می‌شوند و با کاهش شاخص دلار، قدرت خرید خریدارانی که واحد پولیشان، ارزی بجز دلار است بالا می‌رود و می‌توانند مقدار بیشتری طلا بخرند، افزایش خرید طلا، موجب افزایش قیمت این کالا می‌شود.

 

منبع: ایرنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید