تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد

قیمت خاک اره 2 برابر شد / چرا خاک اره نایاب شد؟

یک پرورش دهنده مرغ گوشتی می‌گوید: علت افزایش قیمت پوشال (خاک اره) که زیر پای دام‌ها و مرغ استفاده می‌شود، این است که قیمت چوب به شدت گران شده است. همین موضوع قیمت پوشال را گران کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت پوشال (خاک اره) در بازار به شدت گران شده است. این خاک اره بیشتر زیر پای دام‌ها و مرغ استفاده می‌شود. حالا قیمت آن به شکل بی‌سابقه به کیلویی دو هزار و 200 تومان رسیده؛ این در حالی است که سال گذشته قیمت خاک اره 900 تومان بوده است.

افزایش قیمت خاک اره مرغ را گران می‌کند؟

حال چرا قیمت خاک اره نسبت به سال گذشته 2.5 برابر افزایش داشته است؟ آیا افزایش قیمت خاک اره تاثیری در گران شدن قیمت مرغ دارد؟

به گفته یک پرورش دهنده مرغ گوشتی، علت افزایش قیمت خاک اره که زیر پای دام‌ها و مرغ استفاده می‌شود، این است که قیمت چوب به شدت گران شده است. همین موضوع قیمت خاک اره را گران کرده است.

حمیدرضا زیبنده به تجارت‌نیوز گفت: به دلیل افزایش یکباره قیمت چوب، صنایع نجاری و مبل‌سازی‌ها تعطیل شدند و فعلا فعالیتی ندارند. از این رو دامداران و مرغدارها برای تهیه خاک اره مشکل دارند. به دلیل افزایش قیمت چوب نجاری‌ها طی یک ماه دو تا سه روز بیشتر کار نمی‌کنند.

سهم خاک اره در افزایش قیمت مرغ ناچیز است

حال اینکه سهم خاک اره در افزایش قیمت مرغ چقدر است؟ مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی به تجارت‌نیوز پاسخ داد: خاک اره زیر پای مرغ سهم نیم درصدی در قیمت تمام شده مرغ دارد که هزینه بالایی نیست. خاک اره زیر پای مرغ، بعدها در اتمام دوره پرورش مرغ گوشتی به عنوان کود فروخته می‌شود.

محمد علی کمالی سروستانی درباره سهم خوراک مرغ به تجارت‌نیوز گفت: افزایش قیمت خاک اره طبیعتا بر افزایش قیمت مرغ اثرگذار است اما خیلی تکان‌دهنده نیست. جوجه یک روزه سهم 11 درصدی و ذرت و کنجاله سویا سهم 68 درصدی را در هزینه تمام شده مرغ دارد.

به گفته او، چنانچه خاک اره نباشد، جایگزینی برای آن وجود دارد. سبوس برنج و دیگر اقلام را می‌توان جایگزین خاک اره کرد.

کمالی سروستانی اظهار کرد: با توجه به توزیع خوراک دام توسط دولت قیمت دانه‌های مرغی ارزان شده است. قیمت سویا در بازارگاه 9 تا 11 هزار تومان است. هر کیلو ذرت هم با قیمت سه هزار و 500 تا سه هزار و 900 تومان فروخته می‌شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند