اکسکوینو

قیمت دلار کاهش پیدا می کند؟/ خبرهای خوش برای بازار دلار در راه است

تجارت نیوز

درحالی که از شنبه هفته جاری قیمت دلار در بازار روند صعودی را پیش گرفته ولی اخباری طی دو روزگذشته منتشر شده که نشان می دهد بزودی بهای دلار روند نزولی را آغاز می کند.  بهای دلار در بازار تحت تاثیر حواشی تحولات هسته ای افزایش یافته بود. این اتفاق نیر در شرایطی رخ داد

درحالی که از شنبه هفته جاری قیمت دلار در بازار روند صعودی را پیش گرفته ولی اخباری طی دو روزگذشته منتشر شده که نشان می دهد بزودی بهای دلار روند نزولی را آغاز می کند.

 بهای دلار در بازار تحت تاثیر حواشی تحولات هسته ای افزایش یافته بود. این اتفاق نیر در شرایطی رخ داد که هیچ کدام از مسولان تیم دیپلماسی ایران اظهار نظر منفی در مورد مذاکرات انجام نداده بودند و تنها سکوت آنها منجر به رشد قیمت ها شده بود. اما طی دو روزگذشته خبرهایی در محافل رسانه ای و اقتصادی منتشر شده که نشان می دهد بزودی بهای دلار روندی عکس را پیش می گیرد. در صورتی که منطق بازار برای افزایش قیمت ها تنها متکی به موضوعات سیاسی باشد، همین منطق در شرایط جدید منجر به افت قیمت ها می شود.

روزگذشته روزنامه جوان تیتر یک خود را به گزارشی تحت عنوان «مذاکرات پنهان نیویورک» اختصاص داده بود. این گزارش نشان می داد که روند مذاکرات هسته ای ایران برخلاف تصور رسانه ای به سمت بهبود حرکت می کند.

در بخشی از این گزارش آمده بود:« عباس عراقچی با فاصله زمانی از تیم مذاكره كننده ایرانی به تهران بر می‌گردد. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه می‌گوید 95 درصد توافق بین ایران و 1+5 انجام شده و وزیر خارجه آلمان هم تأكید می‌كند كه هیچ موقع ایران و 1+5 این قدر به توافق نزدیك نبوده‌اند.» شواهدی اینگونه از سوی روزنامه جوان به عنوان دلایل پیشرفت مذاکرات تلقی شده است. در بخش دیگری از گزارش این روزنامه آمده است:« یك مقام امریكایی می‌گوید توافق هسته‌ای می‌تواند راه را برای از سرگیری روابط تهران- واشنگتن باز كند.

همه اینها نشانه‌هایی از این هستند كه تفاهم‌های به دست آمده در نیویورك فراتر از آن چیزی است كه مقام‌های ایرانی و امریكایی در مواضع رسمی خود ابراز می‌كنند.» در ادامه این گزارش آمده است:« یك مقام امریكایی جمعه شب بلافاصله بعد از تمام شدن مذاكرات سه جانبه ظریف- كری -اشتون، به جمع خبرنگاران امریكایی در نیویورك رفته و توضیحاتی مبسوط از مذاكرات ارائه كرده كه سایت وزارت خارجه امریكا بدون اشاره به نام او، همه این گفت و گو را منتشر كرده است.

بیشتر كسانی كه از نزدیك ناظر مذاكرات هستند، می‌توانند حدس بزنند كه این مقام مصاحبه كننده، وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریكا است، به خصوص كه او در قسمتی از این گفت و گو می‌گوید كه تازه از مذاكرات برگشته است. با این حال، چیزی كه بیش از همه در گفت و‌گوی او با خبرنگاران خودنمایی می‌كند این است كه این مقام امریكایی هیچ جمله یا حتی كلمه‌ آزار دهنده و تحریك كننده‌ای به زبان نمی‌آورد و برای اولین بار به صراحت می‌گوید كه در صورت توافق جامع و متعهد ماندن ایران به تعهدات خود تحریم‌ها در وهله اول به حالت تعلیق درخواهد آمد و سرانجام ملغی خواهد شد.یك مقام بلند پایه امریكایی دیگر نیز دیروز برای اولین بار گفت كه «توافق هسته‌ای با ایران می‌تواند راه را برای از سرگیری روابط میان تهران – واشنگتن باز كند.» فیلیپ گوردون، هماهنگ‌كننده امور خاورمیانه در كاخ سفید در سخنرانی‌اش در شورای ملی ایران و امریكا، گفته كه یك توافق هسته‌ای می‌تواند پروسه‌ای جدید ایجاد كند كه به برقراری روابط میان ایران و امریكا منجر شود. هماهنگ‌كننده امور خاورمیانه در كاخ سفید گفته كه آخرین دور مذاكرات هسته‌ای كه هفته گذشته در نیویورك برگزار شده به پیشرفت‌هایی رسیده است.»

مهمترین قیدی که در این مذاکرات به آنها اشاره شده، «برداشتن همه تحریم هاست.» در صورتی که براساس چنین پیش بینی هایی مذاکرات هسته ای به سمت بهبود حرکت کند یا به گفته مقام آگاه ( که آن را وندی شرمن اعلام کرده اند) توافق نهایی صورت گرفته باشد، قیمت دلار از میانه های مهرماه روند نزولی پیش می گیرد. حتی در صورتی که این تحلیل به صورت فراگیر در بازار صرافان پخش شود نیز اثرات قابل توجهی برروند قیمت گذاری ها خواهد داشت. پیش از این نیز قیمت دلار روند نزولی را پیش گرفته بود ولی همزمان با پایان مذاکرات نیویورک، قیمت ها بازهم افزایش یافت.

 

خبرآنلاین

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند