اکسکوینو

انتظار دلار برای اخبار موثق از وین

امروز 26 دی‌ماه، دلار تهران به کانال 41 هزار تومانی نزدیک شد.

عده‌ای از تحلیلگران بازار ارز تهران عدم قطعیت در اخبار سیاسی روزهای گذشته را عامل اصلی تداوم روند افزایشیقیمت دلار می‌دانند.

به گزارش تجارت‌نیوز، مریم مجبی، کارشناس بازارهای مالی در لایو اینستاگرامی صفحه تجارت‌نیوز، درخصوص قیمت دلار گفت: به نظر نمی‌رسد فضای عرضه و تقاضا دلار به سمت عرضه متمایل باشد و همین باعث کاهش نرخ دلار در کشور می‌شود. نرخ دلار اکنون، تقریبا با قیمت آن در اسفند سال گذسته برابری می‌کند. بنابراین فاصله تورم امسال ایران که حدود ۳۵ درصد است در نرخ فعلی ارز لحاظ نشده که در نهایت به‌زودی می‌تواند باعث شوک قیمتی شود.

او افزود: پس حدود ۳۰ درصد اختلاف تورمی لحاظ نشده و تورمی پنهان در دلار وجود دارد. بنابراین پس قیمت تعادلی دلار از قیمت فعلی بالاتر است. من قیمت واقعی ارز را بین ۲۸ تا ۲۹ هزار تومان می‌بینم.

این کارشناس درمورد نرخ دلار در سال ۱۴۰۱ بیان کرد: نرخ ارز در سال ۱۴۰۱ را می‌توان حوالی ۳۴ تا ۴۰ هزار تومان می‌توان درنظر گرفت. مگر اینکه سیاست سرکوب از سوی دولت اجرا شود.

بازار دنبال یک خبر قطعی و موثق است. البته انتشار سیگنال‌های مثبت از فضای مذاکرات هسته‌ای همچنان ادامه دارد. دیروز انریکه مورا، قائم‌مقام مسوول روابط خارجی اتحادیه اروپا در پیامی توییتری ضمن اشاره بر تلاش تمام طرفین مذاکرات در راستای حصول توافق جدید گفت: پس از ۱۰ماه مذاکره به پایان و حصول نتیجه نزدیک می‌شویم.

ورود دوباره دلار به کانال ۲۶ هزار تومانی

دنیای اقتصاد درخصوص قیمت دلار نوشته است:

با توجه به احتیاط طرفین اروپایی در انتشار اخبار مرتبط با مذاکرات وین، عده‌ای از تحلیلگران سیاسی سخنان دیروز این مقام مسوول اروپایی را جزو معدود اخبار قابل استناد خواندند. دلار در روز چهارم هفته جاری به سطح قیمتی ۲۶هزار و ۴۰۰تومان رسید.

دیروز سه‌شنبه سوم اسفند ماه بازار ارز تهران با تداوم روند افزایشی روز دوشنبه گذشته فعالیت خود را آغاز کرد. نرخ شاخص بازار ارز که در روز نخست هفته جاری توانسته بود در پنجمین کانال‌شکنی خود طی دو ماه گذشته پس از حدود هفت ماه به کانال ۲۵هزار تومانی بازگردد، علاقه‌ای نسبت به حضور طولانی مدت در این کانال نشان نداد.

در روز سوم هفته جاری و پس از تثبیت حضور شاخص بازار ارز در کانال ۲۵هزار تومانی روند افزایشی جدیدی برای دلار شروع شد. این روند افزایشی در مرحله اول خود توانست قیمت این ارز را در روز دوشنبه با ۳۵۰تومان افزایش نسبت به نرخ روز یکشنبه به سطح قیمتی ۲۵هزار و ۹۵۰تومان برساند.

مرحله دوم روند افزایشی مذکور در روز گذشته مشاهده شد. معامله‌گران ارزی بازار تهران که در تحرکات کاهشی ماه‌های اخیر شاخص بازار ضرر و زیان‌های قابل توجهی را متحمل شده بودند، از فضای تنفس ایجادشده در روز گذشته استقبال کرده و توانستند از لنگراندازی دلار در کانال ۲۵هزار تومانی جلوگیری کنند.

معاملات دلاری بازار ارز تهران در صبح روز گذشته با افزایشی ۱۵۰تومانی نسبت به نرخ روز دوشنبه و در سطح قیمتی ۲۶هزار و ۱۰۰تومان آغاز شد. این حرکت افزایشی در ادامه روز نیز تداوم داشت؛ به‌صورتی‌که قیمت اسکناس آمریکایی در بازار ظهر دیروز به رقم ۲۶هزار و ۲۵۰تومان رسید. اما این پایان ماجرا نبود و شاخص بازار ارز در آخرین ساعات کاری روز گذشته نیز از روند افزایشی خود دست نکشید. درنهایت روز گذشته قیمت دلار در معاملات بازار آزاد ارز تهران با افزایش قابل توجه ۴۵۰تومانی نسبت به نرخ روز دوشنبه به سطح قیمتی ۲۶هزار و ۴۰۰تومان رسید.

تاثیر اخبار مثبت برجامی بر بازار ارز تهران

انتشار سیگنال‌های مثبت از فضای مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۴ همچنان ادامه دارد. اما به عقیده عده‌ای از فعالان بازار ارز تهران عدم قطعیت در اخبار منتشرشده در روزهای اخیر می‌تواند فضای تنفس در بازار ارز تهران را تمدید کند. این افراد با اشاره به کانال‌شکنی‌های دلار پس از انتشار هر خبر مستند و قطعی در ماه‌های اخیر همچنین بر این باورند که با وجود مثبت بودن اخبار روزهای اخیر مذاکرات وین، هیچ‌کدام از این اخبار را نمی‌توان خبری جریان‌ساز برای بازار ارز تهران دانست.

عده دیگری از کارشناسان سیاسی-ارزی بازار تهران نیز معتقدند که عبور دلار از مرز حمایت ۲۶هزار تومانی به واسطه هیجانات اولیه ناشی از احتمال حصول توافق در هفته جاری بوده است. این افراد همچنین بر این باورند که علت بازگشت دلار به سطوح میانی کانال ۲۶هزار تومانی می‌تواند به‌دلیل وجود فشارهای افزایشی غیرمرتبط با اخبار سیاسی باشد.

برای پیش‌بینی وضعیت بازارها در سال ۱۴۰۱ می‌توانید در اولین وبینار تخصصی تجارت‌نیوز با موضوع «بهترین سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۱» شرکت کنید. برای ثبت‌نام در این وبینار اینجا را کلیک کنید.

آخرین اخبار حوزه نرخ دلار را در صفحه قیمت دلار تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند