قیمت سکه پارسیان امروز 2 بهمن 1401

قیمت سکه

قیمت سکه پارسیان امروز یکشنبه ۲بهمن اعلام شد. قیمت سکه پارسیان امروز با تغییر همراه بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، جدیدترین قیمت سکه پارسیان امروز یکشنبه ۲ بهمن اعلام شد.

قیمت سکه پارسیان امروز ۲ بهمن

بروزرسانی: یکشنبه 2 بهمن

سکه پارسیان (سوت)

قیمت (ریال)

سکه پارسیان ۰/۱۰۰2,350,000
سکه پارسیان ۰/۱۵۰3,500,000
سکه پارسیان ۰/۲۰۰4,650,000
سکه پارسیان ۰/۲۵۰5,800,000
سکه پارسیان ۰/۳۰۰6,980,000
سکه پارسیان ۰/۳۵۰8,130,000
سکه پارسیان ۰/۴۰۰9,280,000
سکه پارسیان ۰/۴۵۰10,430,000
سکه پارسیان ۰/۵۰۰11,580,000
سکه پارسیان ۰/۶۰۰13,880,000
سکه پارسیان ۰/۷۰۰16,180,000
سکه پارسیان ۰/۸۰۰18,500,000
سکه پارسیان ۰/۹۰۰20,800,000
سکه پارسیان ۱/۰۰۰23,100,000
سکه پارسیان ۱/۱۰۰25,400,000
سکه پارسیان ۱/۲۰۰27,750,000
سکه پارسیان ۱/۳۰۰30,050,000
سکه پارسیان ۱/۴۰۰32,350,000
سکه پارسیان ۱/۵۰۰34,650,000
سکه پارسیان ۱/۶۰۰36,950,000
سکه پارسیان ۱/۷۰۰39,250,000
سکه پارسیان ۱/۸۰۰41,550,000
سکه پارسیان ۱/۹۰۰43,850,000
سکه پارسیان ۲/۰۰۰46,150,000

ضرب سکه‌های پارسیان توسط چه سازمانی صورت می‌گیرد؟

برخلاف اغلب سکه‌های ضرب شده در کشور، سکه‌های پارسیان توسط بانک مرکزی تولید و عرضه نمی‌شوند. شرکت‌های مختلفی در ایران با دریافت مجوز پرس سکه‌های پارسیان آن‌ها را تولید می‌کنند. امروزه بیش از ۱۰۰ شرکت عرضه‌کننده سکه پارسیان در کشور وجود دارد که از جمله مهم‌ترین و معتبرترین آ‌ن‌ها می‌توان به شرکت ماربر، عادل، طلائیه و طلای لوکس اشاره کرد.

تفاوت سکه‌های بانکی با سکه پارسیان چیست؟

اولین تفاوت سکه‌های پارسیان و سکه‌های بانکی در مبدأ تولید آن‌هاست. همان طور که پیش‌تر گفته شد، سکه‌های بانکی توسط بانک مرکزی ضرب و عرضه می‌شوند در حالی که ضرب سکه‌های پارسیان توسط اشخاص و شرکت‌های دارای مجوز صنفی صورت می‌گیرد.
شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید: سکه طرح جدید چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟
دومین تفاوت در وزن سکه‌ها است. گفتیم که هدف از ارائهٔ سکه‌های پارسیان در بازار طلای کشور، توانایی خرید طلا توسط عموم مردم و با بودجه‌های مختلف بود، به همین دلیل است که سکه‌های پارسیان برخلاف سکه‌های بانکی مثل سکهٔ تمام، نیم سکه و ربع سکه وزن ثابت و مشخصی ندارند و هر کدام دارای وزنی متفاوت هستند که در صورت دریافت به صورت پرس، این وزن را بر روی آنها درج می‌کنند. این وزن معمولاً از ۵۰ سوت تا ۲ گرم متفاوت خواهد بود.

تفاوت سکه پارسیان چیست؟

سومین تفاوت مربوط به عیار سکه‌ها است. سکه‌های بانکی اغلب عیار ۲۲ یا ۹۰۰ دارند در حالی که سکه‌های پارسیان با عیاری مشابه سایر مصنوعات طلا در کشور (یعنی عیار ۱۸ یا ۷۵۰) عرضه می‌شوند. تفاوت آخر نیز در شکل آنهاست. سکه‌های پارسیان در گذشته به صورت مدور و مشابه سکه‌های بانکی عرضه می‌شدند؛ اما به دلیل اشتباه گرفته شدن با سکه‌های بانکی، امروزه ضرب آن‌ها به شکل مدور ممنوع است و عموماً در اشکال بیضی، شش ضلعی، مستطیل و پنج ضلعی به فروش می‌رسند.
در هنگام خرید سکه‌های پارسیان به چه نکاتی باید توجه کرد؟
با توجه به تنوع بالای سکه‌های پارسیان، بهتر است در هنگام خرید همه‌ی ویژگی‌های آن‌ها را در نظر بگیرید و با توجه به نیاز خود بهترین گزینه را خریداری کنید. از مهم‌ترین نکات خرید سکه‌های پارسیان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱.عیار سکه پارسیان چیست؟

گفتیم که یکی از تفاوت‌های سکهٔ پارسیان با سکهٔ بهار آزادی در عیار آن‌ها است. سکه‌های بهار آزادی عیار ۲۲ یا ۹۰۰ دارند؛ اما سکه‌های پارسیان از عیار کمتری برخوردار هستند و با عیار ۱۸ یا ۷۵۰ به فروش می‌رسند؛ بنابراین حتماً به عیار نوشته شده روی جعبه وکیوم آن دقت کنید تا بفهمید عیار درج شده روی سکه پارسیان چیست؟

۲.وزن سکه پارسیان چقدر است؟

سکهٔ پارسیان برخلاف سکه تمام، نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی وزن ثابتی ندارد. وزن سکه‌های پارسیان بر روی جعبه پرس آن‌ها درج شده است. وزن‌های متداول این سکه‌ها به شرح زیر است: سکه پارسیان ۵۰ سوتی، ۱۰۰ سوتی، ۱۵۰ سوتی، ۲۵۰ سوتی، ۳۰۰ سوتی، ۵۰۰ سوتی، ۱ گرمی، ۱.۵ گرمی و ۲ گرمی

۳. محاسبه قیمت سکه پارسیان به چه صورت است؟

اگر سکهٔ پارسیان را از کسی هدیه گرفته‌اید یا قصد خرید آن را دارید، می‌توانید به راحتی قیمت آن را تخمین بزنید. با توجه به عیار ۱۸ همهٔ سکه‌های پارسیان، برای محاسبهٔ قیمت سکه کافی است وزن آن را در قیمت روز طلای ۱۸ عیار ضرب کنید.
شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید: سکه طرح قدیم چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
برای مثال، اگر قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۱،۳۰۰،۰۰۰ تومان باشد، بنابراین قیمت یک سکهٔ پارسیان ۵۰۰ سوتی به صورت زیر محاسبه می‌شود: ۱۳۰۰۰۰۰×۰.۵۰۰=۶۵۰۰۰۰ تومان سکه‌های پارسیان با توجه به اینکه طلای ساخته شده محسوب نمی‌شوند، هزینهٔ ساخت یا اجرت ندارند، از سوی دیگر به علت آنکه این سکه‌ها به صورت غیربانکی تولید و عرضه می‌شوند، در هنگام خرید آن‌ها فاکتور به خریدار داده نمی‌شود و سود بانکی و مالیات به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد؛ بنابراین؛ در هنگام خرید سکهٔ پارسیان، تنها هزینهٔ ساخت و بسته‌بندی و همچنین سود طلافروش به قیمت اصلی سکه اضافه می‌شود. پس دقت داشته باشید که در محاسبهٔ قیمت سکه، این هزینه‌ها را نیز باید در نظر گرفت. هزینهٔ پرس و بسته‌بندی سکه‌های پارسیان با توجه به وزن کم آن‌ها اغلب نباید بیش از ۴۰۰۰ تومان باشد. سود طلافروش نیز برابر با ۷ درصد قیمت سکه است و بر اساس قانون مالیات و ارزش افزوده تا ۹ درصد نیز می‌تواند از خریدار اخذ شود. همچنین بعضی از طلافروشی‌ها مصنوعات طلا را به صورت طلای وارداتی عرضه می‌کنند، دقت داشته باشید که در این حالت ممکن است قیمت سکه با وزن آن مطابقت نداشته باشد. برای خرید سکه‌های پارسیان اصل و با قیمت مناسب بهتر است همیشه به طلافروشی‌های معتبر مراجعه کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند