بازار سکه در انتظار آرامش / آخرین قیمت طلا تا پیش از شروع امروز 20 مهر

بازار سکه در انتظار آرامش / آخرین قیمت طلا تا پیش از شروع امروز 20 مهر

در ادامه نوسانات افزایشی طلا، سکه که از ابتدای هفته گذشته روند صعودی به خود گرفته است روز شنبه 19 مهر ماه این سیر شدت بیشتری یافت. اما آخرین قیمت سکه و طلا تا پیش از امروز 20 مهر چقدر بود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا گرمی 18 عیار در بازار آزاد دیروز شنبه ۱۹ مهر با 63,900 تومان افزایش، یک میلیون و 420 هزار و 500 تومان معامله شد.

در این مورد دنیای اقتصاد نیز نوشت:  اونس طلا در هفته گذشته بازار جهانی پس از شروع پرتلاطم معاملات در روز دوشنبه، موفق شد هفته را با عملکرد مثبت به پایان برساند و تحت تاثیر دورنمای انتخابات ریاست جمهوری متلاطم آمریکا، نزدیک به بالاترین حد دو هفته گذشته معامله شد از طرفی نیروی صعودی جدید بازار طلا در معاملات روز جمعه کمک کرد بهای این فلز ارزشمند رشد یک درصدی برای کل هفته را ثبت کند.

هر اونس طلا در معاملات روز جمعه ۳6 دلار و 37 سنت معادل 97/ 1درصد افزایش یافت و در قیمت ۱۹30 دلار و ۲3 سنت بسته شد که بالاترین قیمت از ۱۸ سپتامبر به این طرف بود.کارشناسان وال‌استریت و سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کنند فضا برای صعود بیشتر قیمت طلا در معاملات هفته جاری وجود دارد؛ اما متقاعد نشده‌اند که مرز ۲۰۰۰ دلار به‌زودی شکسته خواهد شد.

سکه از 15 میلیون فراتر رفت

در ادامه نوسانات افزایشی طلا، سکه که از ابتدای هفته گذشته روند صعودی به خود گرفته است روز شنبه 19 مهر ماه این سیر شدت بیشتری یافت و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی به 15 میلیون و 300هزار تومان، نیم سکه به ۸ میلیون و ۲2۰ هزار تومان، همچنین ربع سکه به ۵ میلیون و 400 هزار تومان و سکه گرمی به ۲ میلیون و ۶60هزار تومان رسید. سکه و ارز در بازار نسبت به روزهای قبل با افزایش چشمگیر همراه شده‌اند که یکی از دلایل اصلی اعمال تحریم‌های مجدد برخی بانک‌های ایرانی است، جو روانی حاکم در بازار ارز موجب شده تا بار دیگر نوسانات شدید قیمتی در بازار سکه به‌وجود‌ آید و دلار نیز از سد قیمتی 30 هزار تومان عبور کرده است و از طرفی طلا در بازار جهانی نیز به شدت در حال افزایش است.

در بازار سکه هم دیروز حجم خریداران زیاد شده بود و کمتر کسی مایل بود در سقف تا‌ریخی قیمت این فلز گرانبها اقدام به فروش کند. سکه‌های کوچک نیم و ربع هم در اولین روز هفته با افزایش قیمت مواجه شدند. نیم سکه در کانال ۸ میلیونی به پیشروی خود ادامه داد و ربع سکه تا‌ ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بالا رفت.

قیمت انواع سکه دیروز در بازار حباب داشت و همین مساله هیجانی بودن قیمت‌ها را آشکارتر می‌کند. با این حال، در دوران حبابی قیمت‌ها، تقاضا کاهش پیدا نکرده است و نگرانی نسبت به آینده، افراد زیادی را وارد بازار کرده است. در چنین شرایطی، به‌نظر می‌رسد بازارساز نسبت به دوران گذشته وظیفه خطیرتری بر دوش دارد و این وظیفه هم بیشتر در بحث مدیریت انتظارات است.

بازار ارز و سکه مشخصا منتظر سیگنالی از سوی بازارساز هستند که به آنها وعده آرامش دهد. جذاب کردن بیشتر ریال یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند تا‌ حدی از شدت التهاب بازارها بکاهد. با این حال، فعلا معامله‌گران بازارها نقشه راهی مشاهده نکرده‌اند که سیاست‌گذار بخواهد از آن برای عبور از وضعیت نوسانی فعلی استفاده کند.

اخبار مرتبط با طلا را در صفحه اختصاصی طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند