سکه تمام بهار ۷۵ هزار تومان گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۸/۵

سکه تمام بهار ۷۵ هزار تومان گران شد/  قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۸/۵

برخلاف روند انس جهانی که طی معاملات امروز با ریزش همراه بود، طلا و سکه در بازارهای داخلی روندی صعودی را دنبال کردند. در پی این افزایش قیمت سکه تمام بهار آزادی به ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر قوی شدن ارزش دلار و بازده اوراق قرضه آمریکا، کاهش یافت و از مرز کلیدی ۱۸۰۰ دلار فاصله بیشتری گرفت.

براساس گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۷۸۸ دلار و ۴۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار از رکورد بالاترین قیمت یک ماه اخیر که اواخر هفته گذشته ثبت کرد، ۱.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در بازار معاملات آتی آمریکا، بهای هر اونس طلا با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۷۸۹ دلار و ۳۰ سنت رسیده است. بهای معاملات این بازار شب گذشته با ۰.۷ درصد کاهش، در ۱۷۹۳ دلار و ۴۰ سنت بسته شده بود.

بهای بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا افزایش یافت و هزینه نگهداری طلا که بازدهی ندارد را بالا برد. دلار همچنان نزدیک به بالاترین رکورد یک هفته اخیر که روز سه شنبه صعود کرده بود، ماند و جذابیت خرید طلا برای سرمایه گذاران خارجی را کمتر کرد.

فعالان بازار اکنون منتظر نتیجه نشست سیاست پولی روز پنج شنبه بانک مرکزی ژاپن و بانک مرکزی اروپا و دیدار کمیته بازار آزاد فدرال آمریکا در سوم نوامبر هستند.

به گفته جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA، تقریبا قطعی است که آغاز تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی آمریکا اعلام خواهد شد و بازده اوراق قرضه آمریکا بالاتر می‌رود در حالی که طلا برای ماندن در نزدیکی مرز ۱۸۰۰ دلار به سختی تقلا می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد بازده واقعی پایین‌تر برای این که مانع ازسرگیری روند نزولی طلا شود، کافی است هر چند که نیروی کافی صعودی برای شکسته شدن مقاومت طلا در سطح ۱۸۳۵ دلار فراهم نمی‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، در حالی که بانک مرکزی ژاپن آماده حفظ برنامه محرک مالی عظیم خود و کاهش پیش بینی تورم امسال می‌شود، رشد انتظارات تورمی در منطقه یورو می‌تواند چالشی برای بانک مرکزی اروپا ایجاد کند.

طلا اغلب پناهگاه مطمئن دارایی در برابر تورم حاصل از اجرای محرکهای مالی بانکهای مرکزی شناخته می‌شود با این حال افزایش نرخهای بهره و تعدیل تدابیر محرک مالی، بازده اوراق قرضه دولتی را بالاتر می‌برد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد کاهش، به ۲۴ دلار و یک سنت رسید. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد کاهش، ۱۰۲۳ دلار و ۴۸ سنت بود. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، در ۲۰۰۷ دلار و ۶۵ سنت ایستاد.

براساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار امروز پنجم آبان ماه در صرافی ملی ۲۶۸۲۵ تومان برای فروش و ۲۶۲۹۴ تومان برای خرید اعلام شد.

همچنین دلار در بازار آزاد نیز ۲۷۷۰۸ تومان معامله شد، کمترین قیمت دلار در بازار آزاد امروز ۲۷۵۴۰ تومان قیمت خورد. بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴,۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

قیمت یورو امروز چهارم آبان ماه در صرافی ملی ۳۱۶۰۱ تومان برای فروش و ۳۰۹۷۶ تومان برای خرید اعلام شد و در بازار آزاد امروز نیز ۳۲۱۲۹ تومان معامله شد. همچنین بانک مرکزی قیمت یورو رسمی را ۴۸۶۷ تومان اعلام کرده است.

همچنین به نقل از شبکه اطلاع رسانی طلا و جواهر قیمت سکه امامی در بازار امروز با ۵۶۶۱۱ تومان افزایش ۱۱ میلیون و ۸۰۰ تومان و سکه تمام بهار آزادی با ۷۵۰۰۰ تومان افزایش ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شد.

نیم سکه و ربع سکه نیز به ترتیب با ۲۰٫۰۰۰ و ۱۰٫۰۰۰ تومان افزایش ۶٫۱۰۰٫۰۰۰ و ۳٫۵۸۰٫۰۰۰ تومان معامله شدند.

همچنین طلا ۱۸ عیار طی معاملات امروز با ۶۷۸۵ تومان افزایش گرمی ۱٫۱۶۹٫۰۲۴ تومان قیمت خورد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند