گزارش تجارت‌نیوز از بازار این روزهای ماسک فیلتردار و ماسک n95

قیمت ماسک فیلتردار و ماسک n95 چند است؟ / محدودیت فروش ماسک در برخی از داروخانه‌ها

قیمت ماسک فیلتردار و ماسک n95 چند است؟ / محدودیت فروش ماسک در برخی از داروخانه‌ها

این روزها که تقاضا برای خرید ماسک فیلتردار و ماسک n95 افزایش یافته، قیمت انواع آن به چقدر رسیده است؟ آیا در این حوزه کمبودی وجود دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، تشدید آلودگی هوا و مسائل مرتبط با بیماری کرونا از جمله عواملی هستند که ممکن است بر بازار ماسک فیلتردار تاثیر بگذارند. چند روز پیش نیز اعلام شد که صادرات ماسک ممنوع شده است. این روزها که تقاضا برای خرید ماسک فیلتردار افزایش یافته، قیمت انواع آن به چقدر رسیده است؟

بررسی سایت‌های اعلام کننده قیمت ماسک فیلتردار تایید می‌کند که این بازار شاهد نرخ‌های جدیدی است. نکته قابل تامل دیگر موجودی برخی فروشگاه‌های اینترنتی است که اعلام می‌کنند دیگر ماسک فیلتردار ندارند.

با این حال در برخی از فروشگاه‌های آنلاین می‌توان انواع ماسک فیلتردار را با قیمت‌هایی بین 10 هزار تومان تا 20 هزار تومان مشاهده کرد. این درحالیست که زمستان سال گذشته همین ماسک‌های فیلتردار با قیمتی حدود پنج هزار تومان در بازار فروش می‌رفت.

این درحالیست که طبق برخی توصیه‌های پزشکی ماسک‌های کاغذی که احتمالا شهروندان به جای ماسک‌های فیلتردار از آن استفاده خواهند کرد، تاثیر قابل توجهی در جلوگیری از استنشاق گازهای آلاینده ندارند.

از سوی دیگر مشاهدات خبرنگار تجارت‌نیوز حاکی از این است که در برخی از داروخانه‌های تهران، محدودیت‌هایی در تعداد فروش ماسک‌های فیلتردار در نظر گرفته شده است.

ماسک N95 چیست؟

در بین توصیه‌های خرید به انواع ماسک، خیلی از افراد ماسک فیلتردار n95 را توصیه می‌کنند. آن طور که در سایت تجهیزیار اعلام شده، در آلودگی هوا یکی از ماسک‌های مناسب به شمار می‌آید طبق استاندارد امریکایی NIOSH برای درجه فیلتراسیون ماسک‌ها نامگذاری شده است که n به نشانه عدم مقاومت نسبت به روغن و 95 به معنای فیلتر کردن ذرات گرد و غبار بیش از 95 درصد است.

اما تفاوت ماسک N95 و ماسک FFP2 چیست؟ ماسک N95 طبق استاندارد امریکایی NIOSH نامگذاری شده که از نظر درصد فیلتراسیون تقریبا معادل ماسک FFP2 است که با استاندارد اروپایی EN149:2001 نامگذاری شده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند