آیا خرید مسکن در شهرهای جدید به‌صرفه است؟

آیا خرید مسکن در شهرهای جدید به‌صرفه است؟

قیمت مسکن در شهرهای جدید نصف کلانشهرهاست. این موضوعی است که حبیب طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده و گفته است واحدهای مسکونی که ۳۰‌ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و در شهرهای جدید واقع شده‌اند، پیش‌فروش می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، حبیب‌الله طاهرخانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفته است که ٢٠٠‌ هزار خانه جدید در شهرهای جدید و برای دهک‌های مختلف احداث می‌شود.

البته مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه املاک می‌گوید: «ممکن است این خانه‌ها برای واگذاری به کارکنان سازمان‌ها و ادارات دولتی ساخته شود، زیرا دولت به جز مسکن مهر به صورت مستقیم در ساخت مسکن ورود نکرده است.»

روابط عمومی شرکت عمران و شهرهای جدید با تایید این موضوع می‌گوید: «خانه‌های پیش‌فروشی شهرهای جدید برای کارمندان و کارکنان سازمان‌ها و ادارات مختلف است که توسط تعاونی‌های دولتی ساخته شده‌اند و بخشی دیگر واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر هستند.»

قیمت مسکن در شهرهای جدید نصف است

اگرچه اکنون موضوع مطرح‌شده برای واحد‌های فاقد متقاضی است، اما همین واحد‌ها قیمتی به مراتب ارزان‌تر از تهران و دیگر شهر‌ها دارند، چراکه چندی پیش طاهرخانی گفته بود: «متوسط قیمت مسکن در شهرهای جدید ۵۰‌درصد کمتر از سایر شهرهاست.» او در ادامه توضیح داده بود: «زمین و پروانه ساختمانی آورده شرکت عمران شهرهای جدید است و ساخت نیز برعهده سازندگان قرار دارد؛ بدین ترتیب در ابتدای کار هزینه اضافی به سازندگان تحمیل نمی‌شود و بعد از تکمیل واحدها ۵۰‌ درصد سهم ما می‌شود و ۵۰‌ درصد دیگر به سازنده تعلق می‌گیرد.»

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان این‌که سازندگان در پیشرفت ۳۰‌ درصدی می‌توانند اقدام به پیش‌فروش واحدها کنند، گفت: «بعد از آماده شدن خانه‌ها بخشی از آنها را عرضه می‌کنیم و بخش دیگر را در قالب برنامه‌های حمایتی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می‌دهیم.»

با این حال، خرید خانه‌های پیش‌فروش‌شده و خرید مسکن از تعاونی‌ها سابقه خوبی در ذهن خریداران ایرانی ندارد و کلاهبرداری‌های زیادی در این زمینه انجام شده است.

مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور می‌گوید: «خریداران حتما توجه کنند که خرید باید از مالک باشد، نه سازنده، چراکه بسیار دیده شده است از این طریق کلاهبرداری‌هایی صورت می‌گیرد.»

خانه در شهرهای جدید چند؟

با جهش قیمت مسکن این روزها خرید خانه در حومه کلانشهرها متقاضیان زیادی پیدا کرده است. اگر به دنبال خانه زیر ۱۰۰‌ میلیون تومان در اطراف تهران هستید، می‌توانید در شهرهای پاکدشت، قرچک، پرند، هشتگرد و ملارد به هدف خود برسید؛ اگر مقداری بیشتر هزینه کنید، در شهر جدید اندیشه نیز می‌توانید با استفاده از وام و پول پیش خانه‌دار شوید.

حالا با ۵۰‌ میلیون تومان می‌توان در هشتگرد صاحب مسکن مهر شد. در دفاتر املاک هشتگرد نیز قیمت آپارتمان از نوع مسکن مهر در فاز ۷ حدود ۶۰‌ میلیون تومان تعیین شده است، همچنین در بعضی فازهای پرند مسکن مهر ۶۰ تا ۷۰‌ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

پاکدشت هم گزینه‌ای مناسب برای خرید خانه محسوب می‌شود. در این شهر یک آپارتمان ۵۰ متری، ۱۰‌ سال ساخت با قیمت ۷۵‌ میلیون تومان برای فروش به دفاتر املاک سپرده شده است. در نقشینه پاکدشت یک دستگاه آپارتمان ۶۵ متری، ۱۰‌ سال ساخت، ۱۳۵‌ میلیون تومان قیمت دارد. در شهرک مدائن پاکدشت نیز آپارتمان ۹۰ متری نوساز، ۲۵۰‌ میلیون تومان فروخته می‌شود. همچنین یک واحد آپارتمان ۵۵ متری ۱۵‌ سال ساخت در واوان اسلامشهر ۱۳۰‌ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده و در همین منطقه سوییت ۳۳ متری، ۵۸‌ میلیون تومان فروخته می‌شود.

در عظیمیه کرج یک آپارتمان ۱۷۰ متری، دوسال ساخت، ۱.۴‌ میلیارد تومان به فروش می‌رسد. قیمت واحد مشابه در مناطق شمالی تهران بالای ۲‌ میلیارد تومان است و البته در مناطق جنوبی پایتخت به ندرت بتوان آپارتمان با چنین متراژی پیدا کرد. قیمت آپارتمان در شهریار و شهر جدید اندیشه در جنوب غربی تهران اما مقداری پایین‌تر از کرج است.

با این حال، خانه‌های این منطقه رتبه سوم را از نظر قیمت به خود اختصاص می‌دهند. یک آپارتمان ۶۰ متری، ۱۵‌ سال ساخت در شهریار، ۲۲۰‌ میلیون قیمت‌گذاری شده و در فاز یک اندیشه آپارتمان ۵۹ متری نوساز، ۲۰۰‌ میلیون تومان فروخته می‌شود، همچنین در اندیشه اگر ۱۱۰ تا ۱۳۰‌ میلیون تومان جور کنید، می‌توانید با استفاده از وام و رهن خانه‌دار شوید.

پردیس به دلیل آب‌وهوای خوب و نزدیکی به شهر تهران، اخیرا عنوان چهارمین شهر گرانقیمت اطراف تهران را به خود اختصاص داده است. تا همین یک‌سال قبل با رقم‌های حدود ۶۰‌ میلیون تومان می‌شد در پردیس مسکن مهر خریداری کرد، اما حالا نرخ‌ها از ۱۶۰‌ میلیون تومان به بالاست. قیمت‌ها در فاز ۱۱ براساس زمان تحویل واحد از ۱۶۰‌ میلیون تا ۲۴۵‌ میلیون تومان تعیین می‌شود و فاز ۸ در واحدهایی که متراژ بالاتر دارند، قیمت‌ها بیشتر شده است.

منبع: شهروند

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند