رئیس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه در گفتگو با تجارت‌نیوز:

قیمت موبایل ۲۰ درصد ارزان شد / افزایش تقاضای مردم برای خرید گوشی‌های چینی

قیمت موبایل ۲۰ درصد ارزان شد / افزایش تقاضای مردم برای خرید گوشی‌های چینی

رئیس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه از کاهش ۲۰ درصدی قیمت موبایل خبر داد و گفت: با کاهش قیمت دلار قیمت موبایل نیز در بازار ارزان شده است. برخی برندها نیز با کاهش قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان مواجه هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار موبایل همانند هر صنف دیگری سوت و کور است. فعلا تقاضایی برای خرید این کالا در بازار وجود ندارد.

البته قیمت کالاهایی همچون موبایل آن قدر بالاست که مردم دیگر تمایلی به خرید موبایل نو ندارند و ترجیح می‌دهند از تلفن همراه قدیمی خود استفاده کنند.

با افزایش قیمت دلار و نوسان آن قیمت موبایل نیز به طور فزاینده‌ای گران شد؛ این در حالی است که اواسط خرداد ماه فلاح جوشقانی، رئیس کارگروه رجیستری تلفن همراه به مردم نوید داد که قیمت موبایل ظرف دو ماه آینده ۲۰ درصد ارزان می‌شود. حالا مهلت مقرر به سر رسیده و فعالان بازار نیز ضمن تائید کاهش ۲۰ درصدی قیمت موبایل می‌گویند که بخشی از علل بالا بودن قیمت گوشی‌های تلفن همراه به علت کمبود تعداد گوشی بوده که اکنون امکان واردات گوشی‌های همراه به صورت تجاری فراهم شده است.

تقاضا برای خرید موبایل کاهش یافت

در همین حال، رئیس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه، سیم‌کارت و لوازم جانبی درباره اینکه آیا با کاهش قیمت ارز قیمت موبایل ارزان شده است؟ به تجارت‌نیوز گفت: با کاهش قیمت دلار قیمت موبایل نیز در بازار ارزان شده است. برخی برندها نیز با کاهش قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان مواجه هستند. البته این روزها تمایل مردم هم به سمت خرید گوشی‌های تلفن همراه ارزان قیمت و برندهای چینی سوق پیدا کرده است.

افشار فروتن لاریجانی درباره وضعیت واردات موبایل اظهار کرد: در حال حاضر رجیستر گوشی‌های تلفن همراه در حال انجام است؛ همچنین سامانه همتا نیز برای ثبت سفارش واردات نیز فعال و در عین حال ستاد تنظیم بازار مداما در حال رصد این بازار است. خوشبختانه طی دو ماه گذشته تمام موانع در راستای واردات گوشی‌های تلفن همراه برداشته شده است. همین عامل در نزولی شدن قیمت‌ها نقش بسزایی دارد.

او در ادامه افزود: کاهش پایدار قیمت موبایل ادامه‌دار است. حباب قیمت گوشی‌های تلفن همراه شکسته شده است. معمولا در روزهای پایانی فصل تابستان تقاضا از سوی مردم برای خرید موبایل کمتر می‌شود و از این رو فعلا در بازار خبری از خریدار نیست.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا مسئولان با آزادسازی واردات می‌توانند روند نزولی شدن قیمت موبایل را در بازار به طور پایدار نگه دارند یا دوباره با رهاسازی بازار در نیمه دوم سال مجدد با موجی از نوسانات قیمتی رو به رو خواهیم شد؟ هر چند که پیش‌بینی می‌شود در نیمه دوم سال با سیاست‌های در پیش گرفته شده بانک مرکزی در حوزه‌های پولی قیمت موبایل نیز همانند قیمت دلار روند ثابتی را به خود خواهد گرفت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند