قیمت نفت تا تابستان آینده به ۶۰ دلار می‌‌رسد

قیمت نفت تا تابستان آینده به ۶۰ دلار می‌‌رسد

بانک آمریکا با اشاره به خوش‌بینی فزاینده پیرامون ساخت و توزیع واکسن کووید۱۹، پیش‌بینی کرد قیمت هر بشکه نفت برنت تا تابستان آینده به ۶۰ دلار می‌رسد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بانک آمریکا اعلام کرد کاهش محدودیت‌ها پس از عرضه واکسن به افزایش تقاضا برای نفت منجر خواهد شد و باعث کمبود عرضه ۱.۶ میلیون بشکه در روز تا اواسط سال ۲۰۲۱ می‌شود و قیمت‌ها را تقویت می‌کند.

با وجود هشدارهایی که درباره زودهنگام بودن دلخوشی به درمان موفق بیماری کووید۱۹ داده شده است، خوش بینی به واکسن‌های موفق کووید۱۹ در روزهای اخیر جهش قیمت‌های نفت به بالاترین حد در هشت ماه گذشته را در پی داشته است.

احتمال تمدید محدودیت عرضه فعلی اوپک پلاس هم به پشتیبانی از صعود قیمت‌ها کمک کرده است. اعضای این گروه قرار است هفته آینده دیدار کنند و بانک آمریکایی گلدمن ساکس پیش‌بینی کرده است که اوپک پلاس محدودیت تولید ۷.۷ میلیون بشکه در روز را به مدت حداقل سه ماه تمدید خواهند کرد. از نظر گلدمن ساکس اوپک پلاس وزنه بیشتری روی بازار محسوب می‌شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، جالب است که تحلیلگران بانک آمریکا هفته گذشته نسبت به خوش‌بینی بیش از حد به اخبار تولید واکسن‌های موفق توسط شرکت‌های داروسازی فایزر، مُدرنا و استرازنکا هشدار داده بودند.

با این حال معامله‌گران بازار نفت از این اخبار مثبت استقبال کرده‌اند و حتی اخبار افزایش هفتگی ذخایر نفت آمریکا و تولید این کشور هم تاثیری در خوش‌بینی آنها نداشته است.

نفت روز پنج‌شنبه برای پنجمین روز متوالی افزایش یافت. بهای معاملات نفت برنت ۴۵ سنت معادل ۰.۹ درصد افزایش یافت و به ۴۹ دلار و شش سنت در هر بشکه رسید. بهای وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۳۴ سنت معادل ۰.۷ درصد افزایش یافت و به ۴۶ دلار و پنج سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت برنت روز چهارشنبه ۱.۶ درصد و نفت آمریکا ۱.۸ درصد صعود کرده بود. هر دو شاخص از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود ۹ درصد افزایش داشته‌اند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند