قیمت هر کیلو زیتون فله اعلام شد / کاهش ۱۰ درصدی تولید زیتون

قیمت هر کیلو زیتون فله اعلام شد / کاهش ۱۰ درصدی تولید زیتون

رئیس شورای ملی زیتون با اعلام کاهش۱۰ درصدی تولید زیتون گفت: قیمت هر کیلو زیتون فله ۲۹ هزار تومان است و در صورت فرآوری محصول هر کیلو زیتون با نرخ ۵۵ هزار تومان باید عرضه شود، هر چند فقدان نظارت‌ها موجب شده محصول با قیمت بالاتری به فروش برسد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مهدی عباسی، رئیس شورای ملی زیتون از کاهش تولید زیتون خبر داد و گفت: امسال تولید زیتون نسبت به سال‌های قبل کاهش یافته است، اما این امر بدان معنا نیست که تصمیماتی در حوزه واردات زیتون کنسروی اتخاذ شود‌.

او با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۲۰ هزار تن زیتون در کشور تولید شد، افزود: امسال برآوردها حاکی از آن است که تولید زیتون به ۱۱۰ هزار تن برسد که با این وجود اگر کمبودی باشد، در خرداد و تیر سال آتی اثر خود را بر بازار می‌گذارد.

عباسی ادامه داد: برخی واردکنندگان به دلیل ضعف در نظارت‌ها محصول ۲۰۱۹ را که تاریخ انقضا آن گذشته یا نزدیک به پایان است، وارد می‌کنند. همچنین اقدام به واردات روغن زیتون پومیس می‌کنند که این امر نشان می‌دهد که ارزیابی به درستی انجام نمی‌شود.

رئیس شورای ملی زیتون با اشاره به راهکار تنظیم بازار زیتون بیان کرد: طی نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی و سازمان استاندارد اعلام کردیم که دخالت بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها راهکار تنظیم بازار است.

او با اشاره به راهکار خوداتکایی زیتون گفت: گرچه از سال ۹۶ تاکنون توانستیم بحث بازار را به درستی کنترل کنیم، اما به واسطه تغییر اقلیم و مدیریت نادرست در حوزه آب منجر به بروز برخی مشکلات شد که با هماهنگی‌های لازم ظرف مدت ۲ سال امکان رسیدن به خوداتکایی وجود دارد.

عباسی با بیان اینکه طی سال‌های اخیر ۷۰ درصد کار شورای ملی زیتون به امر بازار اختصاص دارد، افزود: امسال با افت ۱۰ درصدی تولید زیتون به حدود ۱۰۰ هزار تن می‌رسد، هر چند خشکسالی و کم آبی تولید برخی استان‌ها را تحت تاثیر قرار داد، اما در مقابل دیگر استان‌ها این کسری تولید را جبران کردند.

این مقام مسئول در پایان متوسط قیمت هر کیلو زیتون فله را ۲۹ هزار تومان اعلام کرد و گفت: در صورت فرآوری محصول هر کیلو زیتون با نرخ ۵۵ هزار تومان باید عرضه شود، هر چند فقدان نظارت‌ها موجب شده محصول با قیمت بالاتری به فروش برسد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند