۵۰ درصد گردوی بازار قاچاق است / قیمت هر کیلو گردوی ایرانی

۵۰ درصد گردوی بازار قاچاق است / قیمت هر کیلو گردوی ایرانی

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی ایرانی در بنکداری‌ها ۲۲۵ هزار تومان است، گفت: ۵۰ درصد از بازار گردوی کشور در سیطره گردوهای وارداتی قاچاق از آمریکا، شیلی و بلغارستان قرار دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، قاسمعلی حسنی، دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: علیرغم اینکه ایران یکی از تولیدکنندگان گردو در جهان محسوب می‌شود اما بازار گردوی ایران در سیطره گردوهای وارداتی از سه کشور آمریکا، شیلی و بلغارستان است.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی افزود: گردوهای وارداتی از سه کشور مذکور بصورت قاچاق به کشور وارد می‌شود و واردکنندگان این گردوهای قاچاق بازار بسیار پرسودی را در اختیار دارند.

وی بیان کرد: اندازه گردوی ایرانی یکسان نیست و اغلب دارای ضایعات است، گردوی شیلی طعم و مزه‌ای شبیه گردوی ایرانی دارد اما به علت اندازه یکنواخت، درشت بودن، کیفیت مناسب و کاغذی بودن مورد استقبال خوبی قرار گرفته است.

حسنی اظهار کرد: قبل از ورود گردوهای قاچاق از شیلی، بخش اعظم بازار گردو را گردوهای قاچاق وارداتی از آمریکا احاطه کرده بود اما اکنون واردات گردوی آمریکایی بسیار کم شده است.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: در یکی دو سال اخیر نیز با واردات گردوهای قاچاق از بلغارستان، بخش اعظم بازار این محصول کشاورزی توسط گردوی بلغارستانی احاطه شده است و با توجه به نوع کیفیت از این نوع گردو هم بخوبی استقبال شده است.

قیمت گردوی ایران، آمریکا، شیلی و بلغارستان

وی اظهار کرد: قیمت هر کیلوگرم گردوی شیلی با پوست در بنکدارای‌ها بین ۹۵ تا ۱۰۰ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی شیلی بین ۲۰۵ تا ۲۲۰ هزار تومان است.

حسنی بیان کرد: قیمت هر کیلو گردوی آمریکایی با پوست در بنکداری‌ها ۸۰ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی آمریکایی حدود ۱۷۰ هزار تومان است.

وی افزود: همچنین قیمت عرضه هر کیلوگرم گردوی بلغارستانی با پوست در بنکداری های ۱۰۴ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی بلغاری ۱۷۰ تا ۱۹۰ هزار تومان است.

حسنی اظهار کرد: قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی ایرانی در بنکداری ها ۲۲۵ هزار تومان است البته بر حسب افت کیفیت ممکن است قیمت هر کیلوگرم پایین تر از رقم ذکر شده نیز باشد و در مواردی حتی این محصول خوراکی با قیمت حدود ۱۴۰ هزار تومان نیز عرضه می‌شود.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی قهوه‌ای یا همان مغز گردوی تقریبا کهنه که معمولا در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها کاربرد دارد نیز حدود ۱۴۰ هزار تومان است.

وی با بیان اینکه بازار گردو در ایران یک بازار پرسود است، گفت: در ابتدا این بازار را گردوی آمریکایی کشف کرد اما بعد از آن گردوی شیلی و اکنون گردوی بلغارستان وارد بازار شده است بطوریکه حدود ۵۰ درصد بازار گردو از گردوهای وارداتی قاچاق تامین می شود.

شبکه سازمان یافته واردات کالای غیرمجاز

حسنی اظهار کرد: یک شبکه سازمان یافته زنجیره‌ای واردات کالاهای غیرمجاز در کشور وجود دارد که کالاهای قاچاق توسط این زنجیره کاملا منسجم به کشور وارد می‌شود بطوری که کالای مورد نیاز از داخل کشور سفارش داده می‌شود و اغلب ایرانیان مقیم در خارج از کشور این کالاها را خریداری و توسط کشتی و بنادر به کشور منتقل و در نهایت وارد شبکه توزیع کشور می شود.

وی بیان کرد: گردوی آمریکایی و شیلی در ابتدا وارد دبی می‌شود و پس از آن وارد بنادر شده و در نهایت نیز وارد شبکه توزیع کشور می‌شود اما گردوی بلغارستان از طریق ترکیه و از طریق مسیرهای زمینی وارد کشور می‌شود.

منبع: فارس

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند