كاهش قيمت موادغذايي با هجوم كرونا

كاهش قيمت موادغذايي با هجوم كرونا

 سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جدیدترین گزارش خود از وضعیت قیمت مواد غذایی جهان اعلام کرد که در ماه فوریه برای نخستین بار طی ۴ ماه گذشته قیمت مواد غذایی دستخوش کاهش شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، یکی از عوامل اصلی این کاهش، نگرانی از افت تقاضای جهانی برای روغن نباتی به واسطه شیوع ویرس کووید-۱۹ است. بنا به اعلام نهاد بین‌المللی، شاخص قیمت مواد غذایی فائو که تغییرات ماهانه قیمت‌های بین‌المللی کالاهای غذایی معامله شده را پیگیری می‌کند، در ماه فوریه به‌طور میانگین ۵/ ۱۸۰ واحد بوده است که نسبت به ماه پیش از آن یک درصد کاهش را به ثبت رسانده است، اما همچنان نسبت به سال گذشته افزایشی ۱/ ۸ درصدی را نشان می‌دهد.

بر این اساس شاخص قیمت روغن نباتی نسبت به ماه ژانویه ۳/ ۱۰ درصد افت کرد و قیمت‌های بین‌المللی روغن پالم به‌دلیل تولید بیشتر از انتظار در مالزی و افت موقت تقاضای واردات هندوستان به‌خاطر شیوع ویروس کرونا شاهد افت بیشتری بود.

بر این اساس شاخص قیمت غلات در ماه فوریه شاهد افت ۹/ ۰ درصدی بود و حتی قیمت گندم از این میزان هم بیشتر کاهش یافت که منعکس‌کننده اشباع بازار بوده است.

شاخص قیمت گوشت نسبت به ماه ژانویه ۲ درصد افت کرد که به دلیل کاهش واردات چین ناشی از وقفه ترخیص کالاها در بنادر بوده است. شاخص قیمت لبنیات اما افزایشی ۶/ ۴ درصدی را به ثبت رساند که ناشی از افزایش قیمت پنیر به خاطر افت تولید شیر در استرالیا بوده است. شاخص قیمت شکر فائو هم افزایشی ۵/ ۴ درصدی داشت که به خاطر چشم‌انداز کاهش تولید در هندوستان و تایلند و تقاضای قوی برای واردات جهانی بوده است.

منبع: دنياي اقتصاد

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند