ایران بروکر
مدیرعامل بورس تهران در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز:

مالیات بر عایدی سهام به نفع سهام‌دار است / رایزنی با بورس شانگهای به منظور خرید سامانه معاملات

تجارت نیوز

مدیرعامل بورس تهران با تاکید بر اینکه مالیات بر عایدی سهام به نفع سهام‌دار است، عنوان کرد: «اگر کسی سهام بخرد و ضرر کند، دیگر مالیاتی نمی‌پردازد. اما در حال حاضر اگر کسی در ضرر، یک سهم را به فروش برساند، باید نیم درصد مالیات آن را به بپردازد.»

به گزارش تجارت‌نیوز ، در مدت اخیر، نگرانی‌ها و پرسش‌هایی برای سهام‌داران بازار سرمایه در خصوص مسائل مختلف به وجود آمده است؛ مسائلی همچون مالیات بر سهام، وضعیت سامانه معاملات و صورت‌های مالی شرکت‌های خودروسازی. در همین راستا علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران، در حاشیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی کیش اینوکس، به سوالات تجارت‌نیوز پاسخ داد.

وی در ابتدا به مساله «مالیات بر عایدی سهام» اشاره کرد و گفت: «در این زمینه قانون فعلا بر مبنای قبل باقی خواهد ماند، همچنین ریاست سازمان بورس نیز بر این موضوع تاکید کردند که تغییری نخواهیم داشت. اما در گذشته لایحه‌ای آمده بود مبنی بر اینکه مالیات بر سود فروش سهام گرفته شود.»

صحرایی تصریح کرد: «در حال حاضر مالیات بر فروش سهام داریم که نیم درصد است، اما مالیات بر عایدی سهام تنها زمانی دریافت می‌شود که فرد از افزایش یک سهم سود کرده باشد.»

وی با تاکید بر اینکه مالیات بر عایدی سهام به نفع سهام‌دار است، عنوان کرد: «اگر کسی سهام بخرد و ضرر کند، دیگر مالیاتی نمی‌پردازد. اما درحال حاضر اگر کسی در ضرر، یک سهم را به فروش برساند، باید نیم درصد مالیات آن را به بپردازد.»

مدیرعامل بورس تهران در بخش بعدی اظهارات خود و در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه علت حذف بند زیان انباشته از صورت‌های مالی شرکت‌های خودروسازی چیست؟ عنوان کرد: «ما برای افشای صورت‌های مالی، استاندارد داریم و هیچ‌گونه اجازه‌ای به شرکت‌ها مبنی بر تخطی از گزارش‌ نویسی صورت‌های مالی داده نشده است. بنابراین باید صبر کرد و منتظر ماند که گزارش‌های حسابرسی شده این شرکت‌ها منتشر شود، پس از آن نتیجه‌گیری کنیم.»

تا یک ماه دیگر به ساختمان جدید می‌رویم

صحرایی در خصوص زمان ورود به ساختمان جدید شرکت بورس در سعادت آباد عنوان کرد: «ما در حال حاضر در این ساختمان مستقر شدیم، اما ایستگاه‌ها و تالار معاملاتی در حال تکمیل شدن است. در همین راستا اگر امور فنی و دیوارهای تالار آماده شوند، تا یک ماه دیگر ساختمان جدید به طور رسمی افتتاح خواهد شد.»

با توجه به اختلالاتی که اخیرا در سامانه معاملات پیش آمده بود، لزوم راه‌اندازی یک سامانه بومی حس می‌شود؛ در همین راستا، شرکت‌ مدیریت فناوری بورس تهران در سال‌های گذشته اقدام به انتشار یک آگهی مناقصه برای راه‌اندازی یک سامانه بومی معاملات کرده بود. علی صحرایی در خصوص سرانجام این آگهی به تجارت‌نیوز می‌گوید: «متاسفانه هیچ‌گونه شرکت داخلی قدرتمندی حضور نداشت که بتواند این طرح را اجرا کند. چرا که نوشتن سامانه معاملات برخلاف تصوری که برخی از کارشناسان حوزه آی تی دارند، کار بسیار دشواری است.»

وی در همین راستا گفت: «یکی از شرکت‌های حوزه آی تی که سهام خود را عرضه اولیه کرده بود، در صحبتی که با بنده داشتند، عنوان کردند که ما می‌توانیم برای شما این سیستم را طراحی کنیم. بنده هم به ایشان گفتم در زمانی که سهام شما عرضه اولیه شد، شما پشت سیستم ما بیایید و روند کار را مشاهده کنید. پس از اینکه سهم عرضه شد، یک و نیم برابر بیش از تعداد سهامی که آنها عرضه کرده بودند، تقاضا ایجاد شد. پس از این مساله، ایشان به عنوان مدیر ارشد یک شرکت تخصصی آی تی عنوان کردند که بنده تخصصی ندارم که این تعداد تراکنش را در یک بازه زمانی محدود مدیریت کنم.»

مدیرعامل بورس تهران در ادامه افزود: «این مدیر ارشد عنوان می‌کرد که در حوزه بانکی، در عرض 24 ساعت تراکنش‌های بسیار زیاد صورت می‌گیرد، اما در بورس بازه زمانی به یک دقیقه کاهش پیدا می‌کند و مدیریت کردن آن کار بسیار پیچیده‌ای است.»

وی با ابراز تمایل نسبت به انجام این کار توسط یک شرکت داخلی تصریح کرد: «در همین راستا در جلساتی که با برخی از متخصصان دانشگاه تهران داشته‌ایم، مقرر شده که نوع کسب و کار و فعالیت این سامانه را به آنها آموزش دهیم، آنها هم با دانشی که دارند، برای راه‌اندازی این سیستم تلاش کنند. گفتنی است که این کار از یک سال پیش آغاز شده و تا به امروز جلسات متعددی را با این افراد برگزار کرده‌ایم.»

همکاری با بورس شانگهای

صحرایی در ادامه به تفاهم‌نامه همکاری مابین بورس تهران و بورس شانگهای اشاره کرد و گفت: «سامانه معاملات این بورس آسیایی با توجه به مختصاتی که چینی‌ها دارند، شباهت زیادی به بورس تهران دارد، چرا که در این کشور همانند ما دارای تعداد بسیار زیادی کد آنلاین هستند که شخصا اقدام به خرید و فروش سهام می‌کنند.»

وی در پایان خاطرنشان کرد: «بنابراین طی رایزنی‌هایی که با این بورس انجام می‌دهیم قصد داریم که در این زمینه سامانه معاملات آنها را خریداری کنیم.»

نظرات