هیچ کشوری از فساد در امان نیست/ مشارکت خوب ایرانیان در بازگرداندن اموال مسروقه

هیچ کشوری از فساد در امان نیست/ مشارکت خوب ایرانیان در بازگرداندن اموال مسروقه

مبارزه با فساد موجب توسعه و پیشرفت کشورها می‌شود هیچ کشوری از فساد در امان نیست و سازمان ملل برنامه‌های زیادی برای مبارزه با این پدیده دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در همایش مبارزه با فساد الکساندر فدولو نماینده سازمان ملل گفت: در پانزدهمین سالگرد تاسیس کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل نگران امنیت شهروندان دنیا در بحث فساد است. امروزه ثابت شده که مبارزه با فساد موجب توسعه و پیشرفت کشورها می‌شود هیچ کشوری از فساد در امان نیست و سازمان ملل به عنوان یک نهاد مرجع بین‌المللی برنامه‌های زیادی برای مبارزه با این پدیده دارد.

نماینده کشوری دفتر مقابله با مبارزه با مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران گفت: ایران جزو کشورهای پشتیبان این کنوانسیون بوده است و همین امر نشان می‌دهد که مقامات تهران به مبارزه با فساد علاقمند هستند در این کنوانسیون ۱۸۶ کشور حضور دارند و ۱۴۰ کشور اصول مبارزه با فساد را امضا کرده‌اند.

این کنوانسیون یک ابزار منحصر به فرد برای مبارزه با فساد است و هیئت‌های ایرانی تاکنون در بخش‌های مختلف بسیار فعال بودند و در برگرداندن دارایی‌های مسروقه و اموال حاصل از فساد مشارکت خوبی داشته‌اند.

وی ادامه داد: من به اتاق بازرگانی برای مبارزاتی که با پدیده فساد داشته است تبریک می‌گویم موضوع فشار سیاسی یک بحث پیچیده در بحث مبارزه با فساد است و در نهادهای دموکراتیک تاثیر می‌گذارند و موجب تضعیف ثبات دولت‌ها می‌شود اگر ما با شرکای خودمان مشترکا فعالیت کنیم می‌توانیم مبارزه خوبی بر علیه فساد داشته باشیم این یک مبارزه جهانی است.

فدولو در ادامه با قرائت بخش‌هایی از پیام رئیس سازمان مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل در پانزدهمین سالگرد تاسیس کنوانسیون مبارزه با فساد را قرائت کرد که بخشی از آن به شرح زیر است: همه کشورها برنامه‌هایی برای مبارزه با فساد دارند و باید به صورت ریشه‌ای با این پدیده برخورد کرد مبارزه با قاچاق انسان، مواد مخدر و رشوه از تعهداتی است که کشورهای حاضر در این کنوانسیون آن را قبول کرده‌اند.

ما با عضویت بیش از ۱۵۰ کشور در این تشکل توانسته‌ایم یک فضای گفت‌وگوی مناسب را ایجاد کنیم. دولت‌ها باید قوانین شفافی را تبیین کنند تا جلوی هر گونه سوء استفاده و ایجاد فضای فسادبرانگیز گرفته شود.

منبع: ایلنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند