تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

سال آینده حقوق کارمندان چقدر می‌شود؟

حقوق

دولت حقوق کارکنان را برای سال آینده به صورت پلکانی و با افزایش 20 درصدی تعیین کرده است. این یعنی مبلغ حقوق برای طبقات پایین‌تر از این رقم بیشتر افزایش پیدا خواهد کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، زمانی که لایحه بودجه 1402 در موعد مقرر قانونی خود یعنی پانزدهم آذرماه به مجلس نرسید؛ اخباری از جزئیات آن در صدر رسانه‌ها قرار گرفت. این اخبار نشان می‌داد که احتمالا کف حقوق کارمندان هفت میلیون تومان باشد که پس از مدتی وزیر اقتصاد نیز بر این احتمال مهر تایید زد.

حالا، امروز رئیس جمهوری به مجلس رفته تا بالاخره بودجه را با رعایت تشریفات قانونی تقدیم مجلس کند. بر اساس جزئیات لایحه بودجه 1402، احتمالات قبلی درست از آب درآمده و متوسط افزایش حقوق کارکنان ۲۰ درصد تعیین شده است.

بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس باید تا پایان خرداد ماه 1400 لایحه برنامه هفتم توسعه تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شد؛ اما به دلیل اهمال دولت لایحه برنامه هفتم به مجلس ارائه نشد. با وجود تمدید زمان برنامه ششم توسعه و فرصت کافی دولت رئیسی در تهیه و ارائه لایحه برنامه هفتم، باز هم این تکلیف قانونی بر زمین ماند. اما رئیس‌جمهوری صبح امروز (21 دی) برای تقدیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، وارد صحن علنی مجلس شد. رئیسی در ابتدای سخنان خود خبر داد که  به‌زودی برنامه هفتم توسعه هم تقدیم مجلس می‌شود.

جزئیات حقوق در لایحه بودجه 1402

دولت حقوق کارکنان را برای سال آینده به صورت پلکانی و با افزایش 20 درصدی تعیین کرده است. این یعنی مبلغ حقوق برای طبقات پایین‌تر از این رقم بیشتر افزایش پیدا خواهد کرد.

جزئیات لایحه نشان می‌دهد: در تبصره ۱۲ لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ آمده است که ضریب حقوق گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر به میزان متوسط ۲۰ درصد براساس آخرین حکم کارگزینی به گونه‌ای افزایش یابد که مجموع حکم کارگزینی برای کارکنان رسمی و پیمانی و مبلغ قرارداد منعقده ماهانه برای کارکنان قرارداد کار معین (مشخص) و کارکنان طرح خدم پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نسبت مدت کارکرد از ۷۰ میلیون ریال (هفت میلیون تومان) کمتر نباشد.

همچنین در بند دو همین تبصره آمده است که حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی به میزان متوسط ۲۰ درصد افزایش می‌یابد؛ به نحوی که پس از اعمال این افزایش، حکم حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی مذکور متناسب با سنوات خدمت قابل قبول، از ۶۳ میلیون ریال کمتر نباشد.

بند سوم تبصره ۱۲ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به حق عائله‌مندی و اولاد اشاره کرده است که به ترتیب ۵۰ و ۱۰۰ درصد افزایش خواهد داشت. در این بند آمده است: « در اجرای ماده (۱۶) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، امتیاز کمک هزینه عائله‌مندی و حق اولاد، موضوع بند (۴) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری شاغلین و بازنشستگان به ترتیب ۲۲۸۰ و ۱۰۵۰ و معادل ریالی امتیاز مذکور برای کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت تعیین می‌گردد».

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند