موضوعات داغ:

متهمان افزایش قیمت مرغ کدامند؟

متهمان افزایش قیمت مرغ کدامند؟

در حالی که طی ماه‌های گذشته قیمت هر کیلوگرم مرغ به ۷ هزار تومان رسید اما، به ناگاه با افزایش صعودی این رقم به بیش از ۱۱ هزار تومان رسید.

در حالی که طی ماه‌های گذشته قیمت هر کیلوگرم مرغ به ۷ هزار تومان رسید اما، به ناگاه با افزایش صعودی این رقم به بیش از ۱۱ هزار تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، روند افزایش قیمت مرغ طی چند هفته گذشته آغاز شد و هر روز این روند رو به رشد ادامه یافت و به رقم بیش از ۱۱ هزار تومان رسید تا رکود جدیدی را برای خود ثبت کند.

این روند افزایشی در حالی رخ داده است که طی یکی دو ماه گذشته هر کیلوگرم مرغ حتی با رقم ۷ هزار تومان هم به فروش می‌رسید و در آن زمان نارضایتی بسیار از مرغداران را پدید آورده بود.

فعالان این بخش افزایش نرخ ارز و قیمت نهاده‌های دامی موجب ضرر و زیان مرغداران شده و خواستار افزایش قیمت بودند.

مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی اظهار کرد: سخت شدن شرایط تولید و گرمای هوا موجب کاهش تولید شده که از عوامل افزایش قیمت مرغ است.

وی افزود: از طرفی افزایش قیمت نهاده‌های دامی هزینه تولید را افزایش داده که بر قیمت تمام شده اثرگذاشته است.

البته در این میان ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم مرغ را ۸ هزار و ۱۷۵ تعیین کرد تا بتواند بازار این محصول پروتئینی را تنظیم کند اما، در این امر موفق نبود.

همچنین محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی درباره دلایل افزایش قیمت مرغ اظهار کرد: اقلام تشکیل دهنده دان و نهاده‌های طی ماه‌های اخیر افزایش یافته و قیمت تمام شده را بالا برده است.

یوسفی تاکید کرد: سال گذشته قیمت ذرت کیلویی ۷۵ تومان بود اما، اکنون کیلویی ۱۲۰۰ تومان به فروش می‌رسد، از طرفی هر کیلو کنجاله سویا ۱۳۵۰ تومان بود که اکنون ۲۵۰۰ به فروش می‌رسد.

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی درباره دلایل افزایش قیمت نهاده‌های دامی گفت: قیمت ارز، گران شدن قیمت‌های جهانی و تخصیص نیافتن ارز در زمان مقرر از دلیل افزایش قیمت‌ها است.

وی افزود: در خردادماه مرغ با قیمت ۶۵۰۰ تومانی به فروش می‌رسید که با زیان ۲ هزار تومانی برای تولیدکنندگان همراه بود و قیمت واقعی مرغ نبود.

یوسفی با بیان اینکه گرمای هوا موجب شد تا تولید در استان‌های شمالی و جنوبی با کاهش مواجه شود، گفت: مرغ با قیمت ۹۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان با توجه به قیمت نهاده‌ها به قیمت واقعی رسیده است.

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه دولت در حال حاضر به طور غیرمستقیم در حال دادن یارانه برای مرغ است، خاطرنشان کرد: دولت باید این یارانه را به اقشار آسیب پذیر بپردازد تا در خرید مرغ دچار مشکل مواجه نشوند.

وی درباره میزان تولید مرغ کشور اظهار کرد: ماهانه ۱۷۰ هزار تن مرغ و سالانه ۲ میلیون و ۲۰۰ تن مرغ در کشور تولید می‌شود و از این نظر با کمبود مواجه نیستیم.

 

منبع: میزان

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند