محدودیت تراکنش بانکی شامل چه کسانی می‌شود؟ – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه

محدودیت تراکنش بانکی شامل چه کسانی می‌شود؟

بانک 17 1

بانک مرکزی در پی مبارزه با پول‌شویی دستورالعمل‌های لازم جهت اجرای تعیین سطح فعالیت اشخاص حقیقی فاقد شغل و اشخاص حقوقی غیرفعال را ابلاغ کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بخشنامه جدید بانک مرکزی، سقف تراکنش برای گروه‌های مختلف شغلی و بیکاران را روشن کرده است.

طبق گزارشی از قرن نو، بانک مرکزی با استناد به تصمیم مبارزه با پول‌شویی نسبت به ابلاغ دستورالعمل الزامات اجرایی تعیین سطح فعالیت اشخاص حقیقی فاقد شغل و اشخاص حقوقی غیرفعال اقدام کرده است.

بر این‌ اساس، از این پس هر فرد فاقد شغل اگر بیش از پانصد میلیون تومان گردش مالی در سال داشته باشد، ممکن است حساب بانکی‌اش مسدود شود.

بخشنامه ابلاغی می‌گوید که شخص حقیقی فاقد شغل به شخصی اطلاق می‌شود که اشتغال ندارد و وضعیت اطلاعات شغلی خود را تحت یکی از عناوین بازنشسته، مستمری‌‎بگیر و بیکار عنوان کرده است.

منظور از بازنشسته کلیه اشخاصی هستند که حقوق یا مستمری خود را از صندوق‌های بازنشستگی از جمله سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری و… دریافت می‌‎کنند.

مستمری‌بگیر نیز کلیه اشخاص تحت‌‌پوشش نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی و یا سازمان بهریستی کشور که مستمری و یا کمک هزینه مخارج زندگی از نهاد مذکور دریافت می‌کنند را شامل می‌شود.

بیکار نیز کلیه اشخاص حقیقی فاقد شغل که شامل مصادیق اشخاص بازنشسته و مستمری‌بگیر نیستند را دربر می‌گیرد. دانش‌آموزان، دانشجویان، زنان خانه‌دار، اشخاصی که مقرری بیمه بیکاری دریافت می‎‌کنند و نیز اشخاص حقیقی خارجی دارای اجازه اقامت معتبر که فاقد مجوز فعالیت در کشور هستند، در شمول اشخاص بیکار تلقی می‌شوند.

شخص حقوقی غیرفعال نیز شخصی است که به مدت پنج سال بدون فعالیت اقتصادی بوده و از طریق پایگاه اطلاعات هویتی اشخاص ایرانی به‌عنوان غیرفعال مالیاتی به مؤسسات اعتباری معرفی می‌شود.

حد مجاز فعالیت مورد انتظار بانکی برای افراد بازنشسته دو میلیارد تومان در سال، حد مجاز فعالیت بانکی مورد انتظار برای مستمری‌بگیر یک میلیارد تومان و برای بیکار و غیرفعال پانصد میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

چه درآمدهایی از این مصوبه معافند؟

در صورتی‌ که سطح فعالیت مورد انتظار اشخاص حقیقی فاقد شغل به‌دلیل وجود درآمدهای غیرشغلی مستمر مانند دریافت اجاره از املاک یا سود دریافتی از سپرده‌های بانکی و… بیش از حد مجاز سطح فعالیت مورد انتظار مذکور اعلام شده باشد، موسسه اعتباری در هر مورد باید پس از دریافت اسناد مثبته دال بر وجود درآمدهای غیرشغلی مستمر در همان سال شمسی و به نام شخص مزبور، مراتب را پس از تایید واحد رعایت قوانین و مقررات موسسه اعتباری به بانک مرکزی اعلام کند.

پیش از این سقف تراکنش مالی سالانه هر فرد پنج میلیارد تومان بود که در سال ۱۳۹۵ مصوب گردید.

در صورت مشکوک بودن حساب چه مستنداتی باید ارائه شود؟

در صورت اعلام مشکوک بودن حساب دوازده مستند می‌‎تواند حساب فرد را از فهرست حساب‌‎های مشکوک خارج کند.

سود بانکی، درآمد ناشی از بورس، گردش حساب بین‌بانکی خود فرد، گردش حساب ناشی از دریافت وام و تراکنش‌های مربوط به دریافت طلب یا پرداخت بدهی، گردش ناشی از دریافت و پرداخت دستمزد، اجاره یا سایر منابع درآمدی، گردش مالی ناشی از درآمد حاصل از کشاورزی، گردش مالی ناشی از ارث، وقف، و نذر و حبس، واریزی بابت هزینه‌های عمومی و روزمره زندگی، درآمدهایی که هنگام معامله مالیات آن پرداخت شود و درآمدهای زیر پانزده میلیون تومان که مستندات آن در دسترس نباشد و برداشت‌های شخصی از حساب شرکتی مستند قابل‌اتکا تلقی می‌شوند.

چه کسانی زیر ذره‌‎بین می‌روند؟

بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی در خوشبینانه‌ترین شرایط شش میلیون نیروی کار ایرانی تحت پوشش بیمه قرار ندارند.

در ادبیات رسمی این افراد بیکار تلقی می‌‎شوند. این بخشنامه‎ بانک مرکزی حالا می‌‎تواند دردسر بزرگی برای این دسته از افراد ایجاد کند. زیرا این افراد فاقد بیمه که در گروه بازنشستگان، مستمری‌بگیران و شاغلان نیستند، در صورت بیکار محسوب شدن، لازم است مداوم مستندات شغلی خود را برای بازماندن حساب‌هایشان، در صورت افزایش سقف نقل و انتقال از پانصد میلیون تومان به بانک و موسسات اعتباری ارائه کنند.

منظور از نقل و انتقلات کلیه عملیات واریزی و برداشتی است.

با توجه به تورم کنونی و هزینه بالایی که کالاها دارا هستند مبلغ پانصد میلیون تومان مبلغ چندان بزرگی نیست.

نظرات