مخالفت جهانی با تحریم‌ها صعود بورس و آرامش ارز

همزمان با بازگشت تحریم های هسته ای آمریکا، اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و انگلیس با انتشار بیانیه‌ای مشترک از این اقدام دولت آمریکا به شدت ابراز تاسف و بر تلاش برای حفاظت از شرکت‌های اروپایی به منظور انجام کسب‌و‌کار مشروع با تهران تاکید کردند.

تحریم‌های آمریکا اگرچه رسما از بامداد دیروز آغاز شد، اما تمام اثر خود را در ماه های قبل گذاشته و به گفته کارشناسان اقتصادی و حقوق بین الملل، در این شرایط طرف ها درحال مسلط شدن بر راه‌های دور زدن این تحریم‌ها هستند.

به گزارش تجزات‌نیوز، اکنون به جز لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی که از اعمال این تحریم ها تشکر کرده است، مقامات دیگر کشورها در برابر آن موضع گرفته اند. به نوشته رویترز، در بیانیه اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و انگلیس که روز جمعه منتشر شده و دیروز بار دیگر بازنشر شد، آمده است: «هدف اروپا حفاظت از کنشگران اقتصادی اروپایی دارای تبادلات تجاری مشروع با ایران و در راستای قوانین اروپایی و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است.»

در همین زمینه به گزارش اسپوتنیک، یک مقام رسمی در اتحادیه اروپا با اشاره به اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران گفت: اتحادیه اروپا به تلاش خود برای ایجاد سازوکاری که معاملات با ایران را تضمین کند، ادامه می دهد.

اتحادیه اروپا به وضوح و مکرر اعلام کرده که معتقد است روابط تجاری با تهران و صادرات نفت حفظ شود.به گزارش تسنیم، پیر مسکوویچی، مسئول امور اقتصادی اتحادیه اروپا هم چند ساعت پس از اعمال مجدد تحریم‌های ضدایرانی آمریکایی‌ها در این خصوص اظهار کرد: اتحادیه اروپا با این اقدام آمریکا موافقت نمی‌کند.

تلاش سوئیس، آلمان و انگلیس برای حفظ تجارت با ایران

سخنگوی دولت آلمان تاکید کرد که این کشور در حال بررسی چگونگی حفاظت از شرکت‌های فعالی است که تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران قرار می‌گیرند. در یک واکنش دیگر نورمن لامونت فرستاده ویژه دولت انگلیس در امور تجاری ایران، ضمن ابراز تأسف از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: انگلیس و کشورهای اروپایی به دنبال ایجاد ساز وکار ویژه ای هستند تا روابط تجاری با ایران را تا حد ممکن ضمانت کنند.

روسیه: به همکاری‌ها برای برجام ادامه می دهیم

در این میان چین و روسیه هم موضع گرفته و مثل همیشه تحریم های آمریکا را محکوم کردند. سخنگوی وزارت خارجه چین که کشورش تنها متعهد شده خرید نفت از ایران را افزایش ندهد، ضمن ابراز تاسف از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اعلام کرد همکاری تجاری قانونی این کشور با ایران باید محترم شمرده شود. الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه پوتین در امور سوریه هم در سفر دیروزش به تهران تأکید کرد: به ایران آمدم تا حمایت قاطع روسیه از جمهوری اسلامی ایران در برابر تحریم‌های غیر قانونی آمریکا را اعلام کنم.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم ضمن محکومیت تحریم های جدید آمریکا گفت: ما با همکاری با چین و تروئیکای اروپا تمام تلاش خود را برای اجرای موثر برجام به کار می‌گیریم.

به گزارش مهر، «ریچارد نفیو» عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا که از وی به عنوان معمار تحریم های ایران یاد می شود نیز با بیان این که سوء استفاده از تحریم ها به این روش علیه ایران به نفع آمریکا نیست، افزود: شکست دولت ترامپ برای استفاده از این فرصت در راستای منافع بلند مدت ایالات متحده آمریکا نخواهد بود.

واکنش تند آمریکا به اروپا: مایوس شدیم!

آمریکا در یک واکنش تند از اظهارات مقامات اروپایی و همراهی نکردن مقامات اروپایی با تحریم های ضدایرانی انتقاد کرد. گوردون ساندلند سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا با بیان این که از واکنش این اتحادیه به بازگشت تحریم‌ها علیه ایران «اندکی مایوس» شده است، افزود: «برای من شوک‌آور است با آن که می‌دانیم بین اتحادیه اروپا و دیدگاه رئیس‌جمهور ترامپ درباره برجام اختلافاتی وجود دارد، اتحادیه اروپا سیگنال‌هایی برای ایران ارسال می‌کند که باعث احساس مصونیت آن ها درباره انجام سایر فعالیت‌ها می‌شود.»

فضا‌سازی آمریکا با تحریم‌های بازگشتی

درهمین حال بالاخره تاریخ مورد اشاره آمریکایی ها برای بازگرداندن تحریم های ضدایرانی فرارسید و وزارت خزانه داری آمریکا فهرستی بلندبالا از افراد و نهادهای تحت تحریم را اعلام کرد تا حداکثر فضاسازی رسانه ای را علیه ایران انجام دهد. تحریم هایی که اکثرا در برجام تعلیق شده و بعضا هم جدید به نظر می رسد.

نکته جالب اما نحوه فهرست سازی وزیران خارجه و خزانه داری آمریکا از این تحریم ها بود، به شکلی که به عنوان نمونه تمام بانک‌ها و موسسات مالی نام برده شده تا فهرست طولانی تر به نظر برسد، در حالی که با تحریم بانک مرکزی عملا تکلیف دیگر بانک‌های ایرانی هم مشخص است، اما نام تک تک بانک های کشور مانند بانک ملی، سپه، دی،تجارت اقتصاد نوین و … در این فهرست دیده می شود. به نوشته رسانه ها نام ایران ایر و بیش از ۶۰ هواپیمای شرکت هواپیمایی ملی ایران موسوم به ایران ‌ایر هم در این فهرست مشاهده می شود.

این در حالی است که دیوان لاهه به صراحت در حکم اخیر خود به ممنوعیت تحریم هواپیماهای مسافربری اشاره کرده بود. «جامعه جهانی ارتباطات بانکی» مشهور به «سوئیفت» نیز دیروز اعلام کرد: دسترسی برخی از بانک‌های ایرانی به این سامانه پیام‌رسان بانکی را تعلیق کرده است. به گزارش فارس به نقل از رویترز، سوئیفت در بیانیه‌مختصری که دیروز منتشر کرده اشاره‌ای به نام این بانک‌ها یا بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران نکرده است. باشگاه خبرنگاران هم نوشت: آمریکا، نیروگاه اتمی بوشهر را از تحریم‌ها معاف کرده و نام این نیروگاه در فهرست اعلامی دیده نمی شود.

فهرست‌سازی با تحریم کشتی سانچی!

در مقابل دولت آمریکا در گافی مضحک نفتکش سانچی را که سال گذشته غرق شده در فهرست تحریم های وزارت خزانه داری قرار داد! این در حالی است که این نفتکش سال گذشته در نزدیکی چین غرق شد. همچنین تحریم برخی مقامات سابق سازمان ها و نهادهای کشور هم از جمله نکات جالب این فهرست بود. به این ترتیب دولت آمریکا برای بلندبالا کردن فهرست خود و ترساندن افکار عمومی جهان، حتی نام کسانی را که بازنشسته شده و دیگر هیچ سمتی ندارند هم در میان تحریم شدگان قرار داده است.

در فهرست تحریم های به اصطلاح هوشمند وزارت خزانه داری آمریکا نام بانک تات هم وجود دارد. این بانک بیش از شش سال است که تغییر نام داده است! آمریکا در اتفاقی عجیب یک شرکت صادرکننده گیاهان دارویی و شیرین‌بیان را هم در فهرست تحریم خود قرار داده است! در همین حال انتشار این فهرست در حالی است که چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه از کشورهایی هستند که توانسته اند آمریکا را مجبور کنند آن ها را از فهرست تحریم های نفتی ایران معاف کند.

واکنش ظریف به تحریم‌های برجامی آمریکا

ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان هم در پیامی توئیتری نوشت: ایالات متحده با اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران که مردم عادی را هدف می‌گیرد، به دادگاه عالی سازمان ملل و شورای امنیت دهن‌کجی کرد… .

همتی: نحوه تعامل با طرف های تجاری هماهنگ شده است

همتی رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به تحریم‌های آمریکا تاکید کرد: مذاکرات لازم با کشورهای طرف تجاری انجام گرفته و نحوه تعامل با آن ها هماهنگ شده است. وی افزود: اقدامات لازم در زمینه تنظیم دقیق منابع و مصارف ارزی صورت گرفته و وضعیت ذخایر ارزی کشور به سطح مطلوب ارتقا یافته است که انعکاس آن را طی ایام اخیر در ثبات بازارهای پول و ارز شاهد بوده ایم. در ضمن بانک مرکزی با توجه به احتمال قطع خدمات پیام رسان مالی سوئیفت، سامانه های جایگزین برای تعامل بانکی با کشورهای طرف تجاری را پیش بینی کرده است.

ثبات نسبی ارز و طلا و صعود بورس در روز اعلام آغاز تحریم‌ها

در نخستین روز اجرای تحریم‌ها، دیروز بازار ارز و طلا روز نسبتا آرامی را پشت سر گذاشت. بورس هم بی تفاوت به این شرایط، 1241 واحد رشد کرد.به گزارش خراسان، بازار ارز دیروز و در اولین روز اجرای تحریم های آمریکا نیز روند با ثباتی را شاهد بود. نرخ ارز دیروز در حالی به حدود 14 هزار و 800 تومان رسید که در نهایت بتوان آن را نسبت به دو روز قبل حدود 200 تومان افزایشی دانست.

همزمان با این افزایش نسبی، بازار طلا نیز افزایش نسبی قیمت ها را شاهد بود. از سوی دیگر بورس نیز بی توجه به تحریم‌ها، دیروز 1241 واحد رشد کرد. به گزارش فارس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات دیروز دوشنبه با افزایش 1241 واحدی به رقم 184 هزار و 159 واحد رسید.

همچنین بازار سهام با تقویت نسبی حجم معاملات از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی مواجه شد. به طوری که در گروه بانک و موسسات اعتباری صف خرید پایدار ایجاد شد.به نظر می‌رسد بخشی از رفتار تناقض گونه بازارها پس از بازگشت تحریم‌ها، به اصطلاح به «پیش خور شدن» اثرات تحریم‌ها در ماه های گذشته باز می گردد. با این حال، نباید از تاثیر تدریجی کنش و واکنش تحریم ها با اقدامات ضد تحریمی کشورمان غافل بود.

 

منبع: روزنامه خراسان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند