مساحت دریاچه ارومیه 1504 کیلومترمربع افزایش یافته است

مساحت دریاچه ارومیه 1504 کیلومترمربع افزایش یافته است

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: مساحت دریاچه ارومیه پس از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه یک‌هزار و 504 کیلومترمربع افزایش یافته است.

فرهاد سرخوش با بیان اینکه مساحت این دریاچه امروز /دوم مرداد/ به 2 هزار و 104 کیلومترمربع رسیده است، افزود: وسعت نگین آبی آذربایجان نسبت به سال گذشته نیز 11 کیلومترمربع افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به افزایش امیدواری مردم نسبت به احیای دریاچه ارومیه، گفت: ارتفاع این دریاچه در روز جاری /دوم مرداد 1397/ به یکهزار و 270 متر و 59 سانتی متر رسیده که نسبت به سال گذشته یک سانتی متر افزایش یافته است.

سرخوش بیان کرد: بیشترین تراز ثبت شده برای دریاچه ارومیه طی چهار سال گذشته در دوم مرداد ماه نیز یکهزار و 270 متر و 59 سانتی متر از آب‌های آزاد بوده است.

وی با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه نسبت به کمترین سطح ثبت شده برای آن 58 سانتی متر افزایش یافته است، افزود: با افزایش آب دریاچه، نمک رسوبی کف آن نیز در آب حل شده و عمق دریاچه بیشتر شده است.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه قبل از تشکیل ستاد احیا، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط بیش از 80 سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: برنامه‌ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه روند خشک شدن آن را متوقف کرده است و افتتاح طرح‌های این ستاد در سال های آینده وضعیت آن را بیش از پیش بهبود می‌بخشد.

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

 

منبع:‌ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند