کد خبر: 174575

مشاجره گازی ایران و ترکمنستان با داوری بین‌المللی

در حالی که ایران و ترکمنستان سال‌هاست درباره بحث صادرات گاز و تامین بهای ‌آن مذاکره دارند، رویترز اعلام کرد قرار است این دو کشور اختلافات خود را در این باره به داوری بین‌المللی ارجاع دهند.

مشاجره گازی ایران و ترکمنستان با داوری بین‌المللی
سرویس بازار -

خبرگزاری رسمی ترکمنستان TDH می‌گوید ترکمنستان در نظر دارد تا بحث با ایران درباره صادرات گاز را به داوری بین‌المللی ارجاع دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، دو کشور ایران و ترکمنستان سال‌هاست درباره مسئله صادرات گاز و پرداخت پول آن با همدیگر بحث دارند. ترکمنستان مدعی است که ایران از بابت خرید گاز ۱٫۸ میلیارد دلار بدهکار است.

دسامبر گذشته ایران گفته بود که بدهی‌هایش را پرداخت کرده است و بخش باقیمانده باید توسط کارشناسان بررسی و تصمیم‌گیری شود.

خبرگزاری رسمی TDH ترکمنستان روز گذشته اعلام کرد: قربانعلی بردیمحمدف رئیس‌جمهور این کشور یک روز قبل درباره مسئله بحث مشاجره گازی با ایران با میرات آرشیوف رئیس شرکت ملی گاز ترکمنستان صحبت کرده بود.

رئیس شرکت ملی گاز ترکمنستان به رئیس‌جمهور این کشور اعلام کرده بود که طرف ایرانی مطرح کرده که این مسئله از طریق داوری دادگاه بین‌المللی حل‌وفصل شود. رئیس‌جمهور هم دستور داده بود که همه سوابق موضوع بررسی کامل شود. خبرگزاری رسمی ترکمنستان اعلام نکرد که کدام دادگاه قرار است در این باره قضاوت کند.

بر اساس این گزارش، ایران میدان اصلی گاز در شمال این کشور را دارد اما از سال ۱۹۹۷ برای توزیع گاز در شمال این کشور به ویژه در فصل زمستان از ترکمنستان وارد می‌کند. ضمن اینکه ترکمنستان پس از آنکه روسیه خرید گاز از این کشور را قطع کرد، ارز این کشور شرایط دشواری پیدا کرده است. روسیه خریدار اصلی گاز ترکمنستان بود.

 

منبع: فارس

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.