کد خبر: 180387

معرفی آثار تاریخی ایران در کتاب تحقیقات اخیر آسیا-اروپا

فعالیت‌های باستان شناسان آلمان در ایران از جمله کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه‌های تاریخی تپه پهلوان، ریوی و معبد ساسانی تخت سلیمان در یک کتاب به چاپ رسیده است.

آثار تاریخی+تجارت نیوز
سرویس کسب‌وکار -

کتاب تحقیقات اخیر در آسیا – اروپا، با موضوع پژوهش های در دست اقدام در منطقه آسیا – اروپا به همت موسسه باستان شناسی آلمان، دپارتمان آسیا – اروپا به زبان انگلیسی منتشر شد که هشت صفحه از آن به ایران اختصاص دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در صفحاتی که در این کتاب به معرفی آثار تاریخی ایران اختصاص دارد، آغاز فعالیت‌های میدانی باستان شناسی در ایران از سال ۱۳۳۸ توسط موسسه باستان شناسی آلمان در معبد ساسانی تخت سلیمان اعلام شده است.

در بخش‌هایی از این کتاب آمده است: موسسه باستان شناسی آلمان در سال ۱۳۴۰ دپارتمان مجزای تهران را بنیان کرد که کاوش‌های جامعی را در فیروزآباد، بیستون و بسطام انجام داد و در کنار آنها بررسی‌ها و مستند نگاری‌های وسیعی در بخش‌هایی از ایران انجام شد.

دفتر تهران در سال ۱۳۷۵ به دفتر دپارتمان آسیا – اروپا تبدیل شد و از سال ۱۳۷۹ چهارچوبی را برای پژوهش میدانی در همکاری با دانشمندان ایرانی شکل داد.

در ادامه آمده است، پنجاهمین سالگرد تاسیس این شعبه و همکاری‌های مشترک پژوهشی که این شعبه حامی آن بوده است در نمایشگاه «تهران ۵۰» در موزه دولتی برلین مورد قدردانی قرار گرفت.

محل این شعبه در منطقه الهیه در شهر تهران قرار دارد که شامل دفتر، اتاق‌های draught، یک کتابخانه و نیز داری امکاناتی برای نشست‌ها و گردهمایی‌هایی بین دانشمندان آلمانی و همکاران ایرانی است.

با تاسیس این شعبه کتابخانه تخصصی آن گسترش پیدا کرد و هم اکنون دارای حدود ۱۲ هزار جلد کتاب در حوزه‌های مختلف همچون باستان شناسی، تاریخ هنر خاور نزدیک، تاریخ باستان، مطالعات ایران شناسی و باستان شناسی و تاریخ اسلام است.

این کتابخانه برای استفاده همکاران آلمانی و ایرانی و نیز برای دوره‌های آموزشی برای دانشگاه‌های مستقر در تهران باز است.

آرشیوهای عکس‌های دپارتمان اولیه تهران هم اکنون در دپارتمان آسیا- اروپا در برلین نگهداری می‌شوند. این آرشیوها شامل حدود ۴۰هزار نگاتیو عکس از محوطه‌های مهم ایران است.

بخشی از این مستندنگاری به صورت آنلاین در بانک اطلاعاتی آراخنه(Arachne) در وبگاه www.arachne.unikoeln.de در دسترس است.

گفتنی است؛ تپه پهلوان و ریوی دو منطقه تاریخی واقع در خراسان شمالی هستند که در این کتاب به آنها پرداخته شده و توضیحاتی درباره کاوش‌ها و تاریخچه و یافته‌های آنها ارائه شده است.

منبع: مهر

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.53)
1338.1
7.1
مثقال طلا (%0.08)
736100
600
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.