اکسکوینو

گام اول آلمان برای مقابله با قطع صادرات گاز روسیه

تجارت نیوز

رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان چهارشنبه از فعال کردن مرحله اول از طرح اضطراری برای تضمین تامین گاز طبیعی در صورت قطع احتمالی صادرات گاز روسیه خبرداد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی تاکید کرد برای «یافتن راه حل بهینه» در بدنه وزارت اقتصاد یک «واحد بحران» تشکیل شده که طرح جدید هم نتیجه کار این گروه است.

بتازگی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از خریداران اروپایی گاز روسیه خواست تا هزینه‌ها را به روبل پرداخت کنند.

رابرت هابک در گفتگو با رسانه های آلمانی تاکید کرد که « طرح جدید سه مرحله را در بر می گیرد.» اولین گام تامین امنیت گاز برای تمام شهروندان آلمان است.

وی گفت در حال حاضر تنها ۲۵ درصد از ذخایر گازی کشور باقی مانده که در صورت قطع صادرات گاز روسیه این موضوع «پیامدهای جدی برای آلمان دارد» با این حال «آلمان می تواند با این موضوع کنار بیاید.»

وزیر اقتصاد آلمان به خبرنگاران اطمینان داد که در حال حاضر روند صادرات گاز روسیه طبق معمول انجام می شود و طرح جدید تنها برای «پیشگیری از هرگونه بحرانی شدن اوضاع در کشور» است.

آلمان و فرانسه پیش تر اعلام کرده بودند که حاضر نیستند هزینه گاز روسیه را به روبل پرداخت کنند. این در حالی است که کاخ کرملین روز سه‌شنبه بار دیگر بر این خواسته ولادیمیر پوتین تاکید کرد و گفت که «مخالفت کشورهای دریافت کننده گاز روسیه و عضو گروه هفت، مبنی بر عدم پرداخت هزینه این حامل انرژی به روبل، غیرقابل قبول است.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دولت روسیه گفت: «هیچ کس قرار نیست گاز را به صورت رایگان تحویل دهد. این غیرممکن است و شما فقط می توانید هزینه آن را به روبل بپردازید.»

قرار است روز پنجشنبه دولت روسیه، بانک مرکزی و غول گازی روسیه گازپروم گزارشی درباره ایجاد سیستم پرداخت روبلی به ولادیمیر پوتین ارایه کنند.

آلمان و فرانسه می گویند روند پرداخت هزینه گاز روسیه به روبل «نقض متن قرارداد این کشورها با روسیه است» و به همین دلیل این کشورها حاضر نیستند به این درخواست تن دهند.

منبع: یورونیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند