مناطق آزاد چرا میزبان واکسیناسیون نشدند؟

مناطق آزاد چرا میزبان واکسیناسیون نشدند؟

مدیرکل فرهنگی اجتماعی شورای عالی مناطق آزاد: مناطق آزاد کل ایران اعلام آمادگی کرده‌اند که با توجه به شرایط موجود و ظرفیت‌ها، واکسیناسیون با نگاه گردشگری به صورت صفر تا۱۰۰ زیر نظر وزارت بهداشت در این مناطق صورت گیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، چند روز پیش سازمان غذا و دارو از موفق‌نبودن بخش خصوصی در واردات واکسن کرونا با وجود صدور ۳۸مجوز خبر داد و این اولتیماتوم را داد که به‌زودی مجوزها لغو می‌شود.

از سوی یکی از مجریان تلویزیون، این ادعا مطرح شد که وزارت بهداشت با واردات یک میلیون دوز واکسن آسترازنکا به کیش و تزریق به شهروندان این جزیره و گردشگران مخالفت کرده است. آنطور که در این ویدئو اعلام شد، چندماه پیش سرمایه‌گذاران جزیره کیش برای واردات واکسن اعلام آمادگی کردند تا این جزیره را به قطب گردشگری واکسن خاورمیانه تبدیل کنند اما وزیر بهداشت با این اقدام مخالفت کرده است.

تزریق در کیش، سرعت واکسیناسیون را سریع‌تر می‌کرد

پیش از این در اواخر اردیبهشت، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از تمایل این سازمان برای واردات یک میلیون دوز واکسن و تزریق آن به گردشگران و کیش‌وندان، خبر داده بود.

جعفر آهنگران، گفته بود این اقدام برای رونق گردشگری و جلوگیری از خروج ارز، انجام می‌شود.

سایر مسئولان در این جزیره اعلام کرده بودند که این اقدام برای کمک به وزارت بهداشت و توزیع واکسن در قالب سند ملی واکسیناسیون کشور انجام می‌شود و قرار نیست این واکسن‌ها فروخته شود.

محسن قریب، دبیرکل انجمن سرمایه‌گذاران و کارآفرینان کیش جزئیات بیشتری درباره مخالفت وزارت بهداشت با واردات واکسن و واکسیناسیون در این جزیره بیان می‌کند و می‌گوید: وزارت بهداشت در ابتدا با کلیات این موضوع، موافقت کرد اما بعد از تکمیل پروفرم‌ها برای تامین یک میلیون دوز واکسن آنها به ما اعلام کردند که باید کل محموله تحویل وزارتخانه شود و امکان استفاده از این واکسن‌ها صرفا برای جزیره کیش میسر نیست. آنها گفتند واکسن‌های وارداتی براساس سند ملی واکسیناسیون در سراسر کشور مصرف خواهد شد. این مسئله به نوعی برای ما نقض غرض بود

وزارت بهداشت: مخالفت نکردیم

با اینکه مسئولان در کیش از مخالفت وزارت بهداشت با اجرایی‌شدن این طرح سخن به میان می‌آورند، اما سخنگوی سازمان غذا و دارو این موضوع را رد می‌کند و می‌گوید: این وزارتخانه هیچ مخالفتی با واردات واکسن از سوی شرکت‌های خصوصی نداشته و ندارد. او این توضیح را به خبرگزاری میزان می‌دهد و تأکید می‌کند که وزارت بهداشت ۳۸مجوز واردات واکسن صادر کرده اما شرکت‌های خصوصی در این زمینه موفق عمل نکرده‌اند، حتی رئیس سازمان غذا و دارو به آنها اخطار داده که مهلت ۳‌ماهه مجوزهای واردات آنها در حال تمام‌شدن است اگر واکسن نمی‌آورند، مجوز‌ها لغو می‌شود. براساس اعلام کیانوش جهانپور، این موضوع تنها برای جزیره کیش مطرح نبود و در مناطق دیگر هم موضوع واردات واکسن مطرح شد اما تا این لحظه حتی یک دوز واکسن از سوی بخش خصوصی وارد نشده است.

 می‌توانستند از ظرفیت‌های بخش گردشگری استفاده کنند

محسن حاجی‌سعید، رئیس کانون راهنمایان گردشگری در این‌باره می‌گوید: «ما بارها جلساتی برگزار کردیم که به بخش خصوصی حوزه گردشگری اجازه ورود واکسن با هدف رونق گردشگری دهند اما نه‌تنها این اتفاق رخ نداد و دسترسی هموطنان به واکسن فراهم نشد بلکه با حمایت نکردن درست وزارت بهداشت، اکنون شاهد موفق‌نبودن تمام بخش‌های خصوصی در واردات واکسن هم هستیم؛ اتفاقی که نیاز به ورود نهادی نظارتی برای پیگیری این شرایط دارد.»

امضای تفاهمنامه جدید برای انجام واکسیناسیون در مناطق آزاد

حالا از جزیره قشم هم خبر می‌رسد که قرار است طرحی شبیه به آنچه قرار بود در کیش اجرا شود، عملیاتی شود. پیش از این، مهدی زارعی، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم به ایرنا گفته بود که «این سازمان به‌دنبال تامین واکسن مورد نیاز گردشگران این جزیره است. البته تزریق واکسن به گردشگران پس از واکسیناسیون خارج از نوبت تمام مردم روستایی جزیره قشم خواهد بود و جزیره‌نشینان در اولویت این طرح قرار دارند.» هر چند به‌نظر می‌رسد، واکسیناسیون خارج از سند ملی وزارت بهداشت اقدامی پیچیده است.

در این طرح کسانی که می‌خواهند واکسن دریافت کنند می‌توانند در مراکز اقامتی مناطق آزاد ساکن شوند و واکسن هم روی تور گردشگری آنها به‌صورت رایگان درنظر گرفته شود.» او می‌گوید: «این درخواست هفته گذشته به وزارت بهداشت ارسال شده و با توجه به سیاست‌های وزارت بهداشت امیدواریم بتوانیم با موافقت آنها کمکی برای رونق صنعت گردشگری داشته باشیم.»

 

منبع: همشهری

آخرین اخبار مربوط به حوزه اجتماعی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند