نامزدها برای مهار نقدینگی چه وعده‌هایی داده‌اند؟ + فیلم

نامزدها برای مهار نقدینگی چه وعده‌هایی داده‌اند؟ + فیلم

نقدینگی، واژه‌ای است که این روز‌ها در تبلیغات نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری زیاد آن را می‌شنویم. اما نقدینگی، چیست، چرا افزایش آن باعث تورم می‌شود و نامزدها چه وعده‌هایی برای مهار نقدینگی داده‌اند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، نقدینگی میزان پولی است که در یک اقتصاد وجود دارد.

بگذارید یک مثال ساده بزنیم. فرض کنید در یک اقتصاد پنج واحد پول و پنج واحد کالا یا خدمات وجود دارد. در این حالت هر واحد کالا یک واحد پول قیمت دارد. حالا اگر میزان پول دو برابر شود، اما تعداد کالا ثابت بماند قیمت هر کالا به دو واحد پول افزایش می‌یابد و این همان تورم است (خبرگزاری صدا و سیما).

 

 

 

به گزارش تجارت‌نیوز، انتخابات ریاست‌جمهوری روز جمعه ۲۸ خرداد برگزار می‌شود. مردم می‌توانند در این روز در انتخابات شورای شهر، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری نیز شرکت کنند.

بنا بر اعلام اسماعیل موسوی، سخنگوی ستاد انتخابات کشور، ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایط رای دادن در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ هستند. بیش از ۷۲ هزار شعبه اخذ رای در سراسر کشور پیش بینی شده است که به عنوان شعبه‌های ثابت و سیار، کار اخذ رای را در ۲۸ خرداد انجام می‌دهند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها وی گفته است که در ۲۴ مرکز استان و البته غیر از تهران، انتخابات به صورت الکترونیک برگزار می‌شود، بنابراین در این مراکز استان‌ها از تعرفه کاغذی و از صندوق‌های رای معمول نیز استفاده نمی‌شود، بلکه صندوق‌های رای الکترونیکی وجود دارند و افراد با وارد کردن کد هر یک از نامزد‌ها می‌توانند به نامزد مورد نظر خودشان رای بدهند.

تا کنون دو مناظره انتخاباتی میان کاندیداها برگزار شده است.

نخستین مناظره انتخابات ۱۴۰۰ ایران، روز جمعه ۱۵ خرداد با موضوع اقتصادی برگزار شد. دومین مناظره نیز سه‌شنبه ۱۸ خرداد، ساعت ۱۷ با موضوع فرهنگی، اجتماعی و سیاسی برگزار و به صورت زنده از شبکه یک و خبر سیما و شبکه رادیویی ایران پخش شد.

مناظره سوم نیز، امروز ۲۲ خرداد از ساعت ۱۷ از شبکه‌های یک، خبر، جام جم و سلامت سیما پخش می‌شود.

در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عبدالناصر همتی، محسن رضایی، سعید جلیلی، سید ابراهیم رئیسی، محسن مهرعلیزاده و علیرضا زاکانی از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شده‌اند.

 

 

آخرین اخبار انتخابات را در صفحه اختصاصی انتخابات ۱۴۰۰ پیگیری کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند