آخرین موضع آژانس و اتحادیه اروپا در مورد ایران

آخرین موضع آژانس و اتحادیه اروپا در مورد ایران

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره موضع آژانس در مورد ایران گفت که این نهاد، نگران برنامه هسته‌ای ایران نیست. نماینده اتحادیه اروپا نیز با اعتراف به عواقب خروج یکجانبه آمریکا از برجام تصریح کرد که برطرف شدن تحریم‌ها، بخش حیاتی این توافق به شمار می‌رود.

به گزارش تجارت‌نیوز، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از گفتگو‌های سازنده و رسیدگی به موضوع برنامه هسته‌ای ایران در نشست عمومی این آژانس در وین خبر داد.

وی در سخنانی در آغاز نشست عمومی این آژانس در وین، پایتخت اتریش ابراز امیدواری کرد که بتوان در این نشست به مساله فوری برنامه هسته‌ای ایران برای اطمینان خاطر جهانیان پرداخته شود.

گروسی در ادامه اظهارات خود افزود: «ما تلاش می‌کنیم تا به جهان تضمین دهیم که هیچ جای نگرانی در مورد برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد.»

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین خاطر نشان کرد: «ما راه را برای تلاش‌های دیپلماتیک مورد نیاز برای دستیابی به وضعیت رضایت بخش برای برنامه هسته‌ای ایران هموار می‌کنیم.»

او در ادامه ادعا کرد که ایران باید به جهان درباره صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود اطمینان دهد.

مذاکره برای احیای برجام

شنبه هفته گذشته گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تهران سفر و درباره احیای برنامه جامع اقدام مشترک با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران مذاکره کرد.بعد از آن دو طرف از حصول توافق میانشان خبر دادند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه به مساله برنامه هسته‌ای کره شمالی پرداخت و گفت: برنامه هسته‌ای کره شمالی با تمام ظرفیت و توان در زمینه کار بر روی جداسازی پلوتونیوم، غنی سازی اورانیوم و سایر فعالیت‌ها درحال پیشرفت است.

گروسی ماه گذشته ادعا کرده بود ظاهرا پیونگ یانگ کار بر روی راکتور هسته‌ای را از سر گرفته است تا پلوتونیوم برای سلاح‌های هسته‌ای تولید کند.

شصت‌و پنجمین نشست عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با حضور نمایندگان، سفرا و مقامات ارشد ۱۷۱ کشور در وین، پایتخت اتریش آغاز شد.

در این نشست ۵ روزه که تا جمعه ادامه دارد بررسی راهکار‌های تقویت فعالیت‌های آژانس در حوزه علوم و ایمنی هسته‌ای، گزارش سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی، گزارش امنیت هسته ای، همه گیری ویروس کرونا و کاربرد موافقتنامه جامع پادمانی در غرب آسیا از جمله موضوعاتی است که در دستور کار این نشست چند روزه قرار دارد.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ریاست هیات ایران را در این نشست عمومی برعهده دارد (باشگاه خبرنگاران جوان).

لغو تحریم‌ها علیه ایران بخش حیاتی برجام است

از سوی دیگر، نماینده اتحادیه اروپا با اعتراف به عواقب خروج یکجانبه آمریکا از برجام تصریح کرد برطرف شدن تحریم‌ها، بخش حیاتی این توافق به شمار می‌رود.

آنزه لوگار، وزیر امور خارجه اسلوونی امروز (دوشنبه) بیانیه مشترک کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در شصت‌وپنجمین نشست مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در وین جریان دارد، قرائت کرد.

وی گفت: اتحادیه اروپا در این مقطع حساس پایبندی خود را به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و حمایت از اجرای کامل و موثر آن اعلام می‌کند. اتحادیه اروپا همچنین به مسائل مرتبط با خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها اعتراف می‌کند.

وزیر خارجه اسلوونی خاطر نشان کرد که رفع تحریم‌های برجامی، در کنار اجرای کامل و قابل راستی‌آزمایی تعهدات ایران، بخش مهمی از این توافق به‌شمار می‌رود.

وی بدون اشاره به بدعهدی طرف‌های اروپایی در اجرای تعهدات برجامی این ادعای تکراری را مطرح کرد که اتحادیه اروپا به تعهدات خود در برجام از جمله رفع تحریم‌ها عمل کرده است.

نگرانی اتحادیه اروپا نسبت به کاهش تعهدات برجامی ایران

این سیاستمدار اسلوونی در بخش دیگری از اظهاراتش نگرانی اتحادیه اروپا نسبت به کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران و درخواست برای اجرای کامل این توافق از سوی تهران را تکرار کرد.

وی از ایران خواست تا برای حل مسائل باقی‌مانده در زمینه توافقات پادمانی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور کامل همکاری کند.

ایران تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند. اما پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند، در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش می‌دهد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت می‌گرفت.

لوگار عنوان کرد که اتحادیه اروپا از تلاش‌های فشرده دیپلماتیک در چارچوب کمیسیون مشترک برجام و تماس‌های صورت گرفته از سوی نماینده عالی اتحادیه به عنوان هماهنگ کننده برجام با سایر طرف های مرتبط حمایت می‌کند.

وی بر همین اساس گفت: از سرگیری مذاکرات (وین) با نگاه بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و دورنمای اجرای کامل این توافق از سوی ایران بیش از هر زمان دیگری حائز اهمیت است.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسئولیت‌پذیر بارها اعلام کرده است که در صورت لغو تمام تحریم‌های آمریکا به نحوی که قابل راستی‌آزمایی باشد، به اجرای تعهداتش در برجام باز می‌گردد (ایرنا).

مهم‌ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند