میزان صادرات ترکیه در سال ۲۰۱۷

میزان صادرات ترکیه در سال ۲۰۱۷
میزان صادرات ترکیه در سال 2017 میلادی به 157 میلیارد و 55 میلیون دلار رسید که نسبت به سال 2016 حدود 10.2 درصد افزایش داشته است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از مرکز آمار و وزارت گمرک و تجارت این کشور اعلام کرد که میزان صادرات ترکیه در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۱۵۷ میلیارد و ۵۵ میلیون دلار رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، بنا به اعلام این رسانه؛ میزان صادرات ترکیه در سال گذشته میلادی نسبت به سال ۲۰۱۶ حدود ۱۰٫۲ درصد افزایش داشته است.

بنا به اعلام این رسانه، مطابق داده مراجع رسمی، همچنین در سال گذشته میلادی میزان واردات ترکیه نیز با ۱۷٫۷ درصد افزایش نسبت به سال قبل از ۱۹۸ میلیارد و ۶۱۸ میلیون دلار به ۲۳۳ میلیارد و ۷۹۲ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش آناتولی، کسری تجاری ترکیه نیز در سال گذشته میلادی با ۳۶٫۸ درصد افزایش به رقم ۷۶ میلیارد و ۷۳۶ میلیون رسید.

بنا به اعلام این رسانه، مطابق داده‌های منتشر شده، نسبت صادرات بر واردات ترکیه نیز که در سال ۲۰۱۶ به میزان ۷۱٫۸ درصد بود، در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۶۷٫۲ درصد کاهش یافت.

دولت ترکیه رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی را بیش از ۶ درصد اعلام کرده است.

موسسه اعتبارسنجی فیچ نیز در گزارشی که اخیرا منتشر شد، متوسط نرخ رشد ترکیه طی پنج سال اخیر را ۵٫۶ درصد اعلام کرد.

فیچ در گزارش خود پیش‌بینی کرده است که رشد اقتصادی ترکیه پیش از برگزاری انتخابات سال ۲۰۱۹ در نتیجه ارائه بسته های تشویقی جدید به نرخ ۴٫۷ درصد برسد.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، سیاست‌های اقتصادی تشویقی دولت، بهبود مرحله‌ای بخش گردشگری و رشد اقتصادی قوی در کشورهای شریک تجاری ترکیه از جمله عوامل تقویت کننده اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۱۷ بوده است.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند