میزان محبوبیت مرورگرهای اینترنتی در هاله‌‏ای از ابهام

برآوردهای شرکت‏‌های مختلف نتایج متفاوتی را از میزان محبوبیت مرورگرهای اینترنتی در ماه‏‌های ابتدایی سال جاری میلادی نشان می دهد.   برآوردهای شرکت نت مارکت شیر (NetMarketShare) نشان می‏‌دهد در فوریه ۲۰۱۴ حدود ۵۸.۱۹ درصد از کل مراجعات اینترنتی از طریق مرورگر اینترنت اکسپلورر انجام شده است. در ماه ژانویه نیز این مرورگر جایگاه برتر

برآوردهای شرکت‏‌های مختلف نتایج متفاوتی را از میزان محبوبیت مرورگرهای اینترنتی در ماه‏‌های ابتدایی سال جاری میلادی نشان می دهد.

 
برآوردهای شرکت نت مارکت شیر (NetMarketShare) نشان می‏‌دهد در فوریه ۲۰۱۴ حدود ۵۸.۱۹ درصد از کل مراجعات اینترنتی از طریق مرورگر اینترنت اکسپلورر انجام شده است. در ماه ژانویه نیز این مرورگر جایگاه برتر را به خود اختصاص داده بود، هر چند که در آن زمان سهمی ۵۸.۲۱ درصدی از مراجعات اینترنتی را از آن خود کرده بود. در مقابل، شرکت استاتکانتر (StatCounter) کروم را به عنوان محبوب‏ترین مرورگر معرفی کرده است. آمار و ارقام این شرکت نشان می‌‏دهد ۴۳.۸۲ درصد از مراجعات اینترنتی در ماه فوریه از طریق این مرورگر انجام شده است. استاتکانتر این رقم را برای ماه ژانویه ۴۳.۶۷ درصد اعلام کرده است. علت تفاوت نتایج این برآوردها این است که هر کدام از این شرکت‌‏ها از روش‏‌های متفاوتی برای سنجش محبوبیت مرورگرهای اینترنتی استفاده می‏‌کنند.
 
برآوردهای شرکت استاتکانتر حکایت از آن دارد که مرورگر اینترنت اکسپلورر در ماه فوریه با یک محبوبیت ۲۲.۶۱ درصدی در جایگاه دوم قرار داشته است. این شرکت میزان محبوبیت اکسپلورر در ماه ژانویه را ۲۲.۸۵ درصد برآورد کرده بود. بنا بر این برآوردها، کاهش محبوبیت اکسپلورر به سود مرورگر فایر فاکس بوده است. در ماه ژانویه میزان مراجعه به اینترنت از طریق فایرفاکس ۱۸.۹ درصد بوده است اما این رقم در ماه فوریه به ۱۹.۲۹ درصد افزایش یافته است.
 
برآوردهای نت‌مارکت در مورد فایر فاکس نیز متفاوت است. این برآوردها نشان می‌‏دهد در ماه ژآنویه ۱۸.۰۲ درصد از مراجعات اینترنتی از طریق این مرورگر انجام شده است. نت‏‌مارکت این رقم را برای فوریه ۱۷.۶۸ درصد برآورد کرده است. تحلیل‏گران این شرکت معتقدند کاهش محبوبیت فایرفاکس در این دوره به سود کروم تمام شده است، چرا که این مرورگر توانسته سهم خود از مراجعات اینترنتی در ماه فوریه را به ۱۶.۸۴ درصد افزایش دهد.
هر دوی این شرکت‏‌ها سهم مرورگرهای سفری اپل و اُپرا از این بازار را ناچیز برآورد کرده‌‏اند، هر چند که در مورد میزان دقیق محبوبیت آنها برآوردهای متفاوتی داشته‌اند.
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند