ایران بروکر

معامله ۱۳.۴ کیلو شمش طلا در بازار گواهی سپرده بورس کالا

شمش طلا

بورس کالای ایران در اطلاعیه‌ای جدید میزان معاملات گواهی سپرده شمش طلا را از روز نخست تا 6 فروردین را منتشر کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، میزان معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران اعلام شد.

بررسی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران که از روز ۱۸ اسفندماه سال گذشته راه اندازی شد تا دیروز ۶ فروردین ماه جاری نشان می‌دهد که در مجموع ۱۳۴هزار و ۴۱۱ گواهی سپرده معادل ۱۳.۴ کیلوگرم طلا به ارزش ۲۷.۳ میلیارد تومان در بورس کالا معامله شده است.

بر اساس این گزارش معاملات گواهی سپرده شمش طلا در سال جدید از روز شنبه ۵ فروردین ماه در بورس کالا از سر گرفته شد و در دو روز اخیر شاهد انجام معامله نزدیک به ۵ هزار گواهی به ارزش بیش از ۱.۷ میلیارد تومان بودیم. به این ترتیب از ابتدای راه اندازی این ابزار بیش از ۱۳.۴ کیلوگرم طلا به ارزش ۲۷.۳ میلیارد تومان در قالب معاملات گواهی سپرده شمش طلا معامله شد.

بررسی آمار معاملات دو روز گذشته نیز نشان می دهد ۴ هزار و ۹۹۶ گواهی سپرده شمش طلا به ارزش ۱.۷ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفته است. از آنجا که هر گواهی شمش طلا معادل ۱۰۰ سوت یا ۰.۱ گرم طلا است درمجموع ۵۰۰ گرم (نیم کیلوگرم) طلا در دو روز آغاز این معاملات در سال جدید مورد معامله قرار گرفته است.

از ۱۸ تا ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ نیز درمجموع ۱۲۹ هزار و ۴۱۵ گواهی معادل ۱۲ کیلو و ۹۴۱ گرم شمش مورد معامله قرار گرفت که ارزشی بالغ بر ۲۵.۶ میلیارد تومان داشت.

معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا از مالیات بر درآمد و ارزش افزوده معاف است و از این رو به عقیده کارشناسان با راه اندازی معاملات این دارایی یک کالای ارزشمند، نقدشونده و پرتقاضا همچون طلا در بازار امن، شفاف و قانونمند بورس کالا آن هم بدون پرداخت مالیات در دسترس عموم مردم قرار گرفته است.

مطالعه کنید
دومینوی افزایش قیمت دلار به گروه انبوه سازی رسید / جهش 3 برابری قیمت سهام املاک و مستغلات

منبع: کالاخبر

نظرات