نحوه درخواست معافیت تحصیلی/ تکلیف دیپلمی‌های سال قبل چیست؟

سرباز

داوطلبان کنکوری که امسال در دانشگاه پذیرفته شده‌اند می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، معافیت تحصیلی شامل آن دسته از کسانی می‌شود که امسال در کنکور سراسری ۱۴۰۱ پذیرفته شده اند.

به نقل از ایسنا، رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا درباره آن‌ دسته از مشمولان سربازی که امسال در کنکور پذیرفته شده و قصد ورود به دانشگاه را دارند، گفت: براساس قانون کسانی که به سن ۱۸ سال می‌رسند باید نسبت به تعیین تکلیف وضعیت سربازی خود اقدام کنند. بر این اساس این افراد یا باید به خدمت سربازی بروند، یا اگر مشمول انواع معافیت هستند از آن استفاده کرده و کارت معافیت دریافت کنند. قانون به این افراد همچنین فرصت داده که ادامه تحصیل دهند و در همین راستا کسانی که در دانشگاه قبول شوند می‌توانند تا مقطع دکتری به تحصیل خود ادامه داده و در واقع از معافیت موقت تحصیلی بهره‌مند شوند. البته این افراد باید به سال‌های مجاز برای تحصیل در هر مقطع تحصیلی و دیگر مقررات مربوطه توجه کافی را داشته باشند.

تقی مهری درباره مشمولانی که اقدام به اخذ مدرک دیپلم کرده‌ و قصد ادامه تحصیل ندارند نیز گفت: همان‌طور که گفتم سن اعزام به سربازی ۱۸ سالگی است. بنابراین کسانی که قصد ادامه تحصیل ندارند باید ظرف حداکثر ۱۲ ماه پس از دریافت دیپلم برگه اعزام به خدمت سربازی را دریافت کنند در غیر این‌ صورت وارد غیبت می‌شوند.

معافیت تحصیلی برای دیپلمی‌های امسال

مهری افزود: افرادی که امسال دیپلم گرفتند تا پایان شهریور سال ۱۴۰۲ فرصت دارند که تحصیل و در کنکور شرکت کنند، اما کسانی که در سال ۱۴۰۰ دیپلم گرفته و امسال هم در کنکور قبول نشدند باید خدمت سربازی خود را تعیین و تکلیف کنند.

وی درباره نحوه درخواست معافیت تحصیلی از سازمان وظیفه عمومی نیز گفت:‌ تمام افرادی که در کنکور قبول شده‌اند می‌توانند در خواست معافیت تحصیلی را به‌صورت اینترنتی از طریق سامانه سخا یا نرم‌افزار پلیس من ثبت کنند. این درخواست بررسی شده و در نهایت به‌صورت خودکار و سامانه‌ای از سوی سازمان وظیفه عمومی فراجا به دانشگاه مربوطه ارسال می‌شود.

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا درباره افرادی که امکان دسترسی به این دو سامانه برایشان فراهم نیست، هم گفت:‌ افرادی که نمی‌توانند از طریق نرم‌افزار پلیس من یا سایت سخا درخواست تحصیلی خود را ثبت کنند می‌توانند به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنند و از این طریق درخواست خود را ثبت کنند.

مهری همچنین به تمامی مشمولان سربازی توصیه کرد که نسبت به تعیین تکلیف وضعیت سربازی خود پیش از آن که وارد غیبت شوند، اقدام کنند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند