تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟

برای محاسبه ارزش روز میزان مهریه‌‌ای که در سال‌های گذشته تعیین شده باید از شاخصی (شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران) که هر ساله از سوی بانک مرکزی منتشر می‌شود استفاده کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مهریه به طور معمول یا به صورت سکه و یا به صورت مقدار مشخصی پول نقد تعیین می‌شود.

اگر مهریه به صورت سکه تعیین شده باشد، هر تعداد سکه‌ای که در زمان اجرای عقد از سوی زوجین مشخص شده باید به همان تعداد، نه کمتر و نه بیشتر در زمان درخواست مهریه به زوجه اعطا شود.

اما اگر در زمان اجرای عقد، مهریه به صورت مبلغی از پول ملی تعیین شده باشد با توجه به روند افزایشی تورم در کشور، این میزان مهریه متناسب با زمان درخواست آن طی سال‌های آینده تغییر خواهد کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، برای محاسبه ارزش روز میزان مهریه‌‌ای که در سال‌های گذشته تعیین شده باید از شاخصی (شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران) که هر ساله از سوی بانک مرکزی منتشر می‌شود استفاده کرد.

بانک مرکزی هر ساله جدولی از شاخص‌های مختلف را منتشر می‌کند که طبق آن مهریه‌های سال‌های گذشته محاسبه می‌شود.

نحوه‌ محاسبه‌ ارزش‌ مهریه‌ به‌ نرخ روز به این صورت است که در سال وصول مهریه، مبلغ‌ مهریه‌ مندرج‌ در عقدنامه‌ در عدد شاخص‌ سال‌ قبل ضرب و سپس تقسیم بر عدد شاخص‌ سال وقوع عقد شود.

به طور مثال اگر مهریه زنی که در سال 1370 ازدواج کرده معادل دو میلیون ریال باشد و در سال 1395 درخواست وصول این مهریه به اجرا گذاشته باشد، میزان مهریه قابل پرداخت به این صورت محاسبه می‌شود:

اما اگر زنی بعد از فوت شوهرش اقدام به مطالبه مهریه کند باید شاخص سال فوت همسرش بر شاخص سال ازدواج تقسیم و حاصل در مبلغ مهریه ضرب شود و دیگر تاریخ مطالبه ملاک محاسبه نخواهد بود.

مرکز مشاوره قوه قضاییه برای آسان شدن این محاسبه، سامانه‌ای را راه اندازی کرده که مراجعه کنندگان به راحتی می‌توانند این محاسبه را انجام دهند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند