نرخ جدید خرید حمایتی شیر خام از دامداران

نرخ جدید خرید حمایتی شیر خام از دامداران

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: از این پس شیر خام دامداران در ۱۳ استان کشور با قیمت هر لیتر ۱۴۴۰ تومان خریداری می‌شود.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: از این پس شیر خام دامداران در ۱۳ استان کشور با قیمت هر لیتر ۱۴۴۰ تومان خریداری می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از صداوسیما؛ حسین شیرزاد با اشاره به اینکه نرخ جدید خرید حمایتی شیر خام از ابتدای امسال اعمال می‌شود، اظهار داشت: بر اساس ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار، سازمان مرکزی تعاون روستایی شیر خام را در قالب طرح خرید حمایتی با قیمت مصوب هر لیتر ۱۴۴۰ تومان از دامداران خریداری می‌کند.

وی گفت:​ این قیمت از ابتدای فروردین امسال لازم‌الاجراست و مابه‌التفاوت قیمت به دامدارانی که از ابتدای فروردین شیر تولیدی آنها را با قیمت گذشته خریداری کردیم، پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: طرح حمایتی خرید شیر خام از سال ۹۳ با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی آغاز و قرار شد شیر خام با چربی ۳.۲ درصد و پروتئین ۳ درصدی و ماده خشک ۸ درصد با قیمت مصوب هر لیتر ۱۴۴۰ تومان خریداری شود که این قیمت از سوی صنایع لبنی اجرا نشد اما بر اساس ابلاغیه سال ۹۷ این بخشنامه امسال اجرایی می شود و دامداران شیر را با این قیمت و با در نظر گرفتن این ویژگی‌ها تحلیل می‌دهند.

شیرزاد گفت: طرح خرید حمایتی شیر خام در سال ۹۳ فقط در ۷ استان اجرا شد اما امسال براساس دستورالعمل جدید شیر خام تولیدی دامداری‌ها در ۱۷ استان کشور با قیمت جدید خریداری می‌شود.

وی افزود: استان‌های هدف در این طرح اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد و تهران است و مابقی استان‌ها که از استان‌های محروم و کم‌برخوردار هستند نیز در این طرح قرار دارند.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی تاکید کرد: تا کنون روزانه هزار تن شیر از دامداران در قالب طرح حمایتی خریداری می‌شد اما از این پس میزان خرید به ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ تن خریداری می‌شود.

شیرزاد گفت:​ این میزان خرید در حقیقت فقط ۴ درصد از بازار تولیدی است و هدف اجرای طرح نیز تنظیم بازار، حمایت از دامداران خُرد و جمع آوری شیر مازاد تولید است.

وی افزود: براساس برآوردهای انجام شده قیمت تمام شده هر لیتر شیر خام برای دامدار حدود ۱۵۰۰ تومان است، بنا بر این وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از دامداران در آینده نزدیک قیمت خرید حمایتی شیر خام را به ۱۵۵۰ تومان نزدیک خواهد کرد.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی تاکید کرد: واحدهای کوچک دامداری و دامداری های خُرد به حمایت و کمک دولت نیاز دارند و این اقدام می‌تواند حاشیه سود مناسبی برای آنها ایجاد کند که علاوه بر این می تواند به افزایش کیفیت شیر تولید شده در این دامداری‌ها بیانجامد.

شیرزاد گفت: علاوه بر خرید حمایتی شیر خام برنامه ارتقاء کیفیت شیر، امسال برای افزایش میزان چربی و پروتئین و سلامت شیر در دامداری‌های کشور اجرا می‌شود.

آغاز عرضه شیرخشک در بورس در آینده نزدیک

وی با بیان اینکه شیر خامی که در قالب طرح حمایتی خریداری می‌شود بهترین کیفیت و بالاترین استاندارد را دارد، از عرضه شیر خشک به بازار بورس خبر داد و افزود: به‌زودی شیر خشک فرآوری شده از شیرهای خام خریداری شده به کارگزاری‌ها در بورس کالا ارائه می‌شود.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی همچنین درباره احتمال افزایش قیمت شیر در بازار گفت: قیمت خرید هر لیتر ۱۴۴۰ تومان در اصل مربوط به سال ۹۳ است که اجرایی نشد بنا بر این اجرای این قیمت در سال ۹۷ تاثیر چندانی در قیمت شیر نخواهد داشت.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند