ایران بروکر
خبر فوری : افزایش ۲۰ درصدی یارانه‌ها/ کدام دهک‌ها مشمول طرح می‌شوند؟

نرخ سود بین بانکی به کف ۴ ماهه رسید + جدول

تجارت نیوز

در بازارهای مالی هفته دوم اردیبهشت، نرخ سود بین بانکی به کمترین حد خود در چند ماه اخیر رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی هفتگی نرخ سودها در پنج به اضافه یک بازار، نشان از دو رکورد داشته است. مطالعات نرخ‌ها در هفته گذشته نشان می‌دهد که دریک بازار نرخ سود افزایش پیداکرده در دو بازار کاهش داشته و دو بازار نیز همچنان روندی ثابت را از خود بر جای گذاشته‌اند.

نرخ سود خرید و فروش اوراق دولتی

روند نرخ سود در بازار ثانویه اوراق دولتی نشان می‌دهد نرخ بازدهی نقدی اوراق برای سررسید یک ساله تا سه ساله همگی در نهایت در مرز ۲۲ درصد قرار گرفتند.

بازار ثانویه اوراق، مختص خرید و فروش اوراق دولتی است که با هدف نقد شوندگی اوراق مالی ایجاد شده است. این روندها برای نرخ‌های با بازده‌های متعدد روندی نوسانی را رقم زده است.

روند هفته گذشته نشان می‌دهد نرخ بازدهی یک ساله اوراق که در هفته گذشته در سطح ۲۱ درصد قرار داشت با صعودی نوسانی در نهایت در پایان هفته دوم اردیبهشت به نرخ ۲۲ درصد نزدیک‌تر شده و در سطح ۲۱٫۸ درصد ثابت ماند. اما این مسیر در سررسیدهای دو ساله و سه ساله شکل نگرفت.

نرخ بازدهی دوساله در بازار ثانویه برخلاف اوراق یکساله باوجود روندی نوسانی در نهایت به همان رقم قبلی خود بازگشت. در پایان هفته نخست اردیبهشت، نرخ سود اوراق با بازدهی دوساله در حد ۲۲ درصد بوده که پس از افت و خیز در هفته دوم اردیبهشت در همان سطح ۲۲ درصد قرار گرفت.

این روند برای نرخ بازدهی سه ساله اوراق اما روندی تقریبا نزولی را ثبت کرده و بیشترین تغییرات را ثبت کرد. در حالی که در هفته قبل این متغیر به بالاتر از ۲۳ درصد رسیده و در حد ۲۳٫۵ درصد قرار داشت در این هفته سقوطی ۱٫۵ واحد درصد داشته و در حد ۲۲ درصد ثبت شد.

ثبات نرخ سود وام مسکن

اوراق تسهیلات بانک مسکن در راستای خرید وام مسکن بین متقاضیان به فروش می رسد. سقف خرید این وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین ۲۴۰ میلیون تومان است.

هزینه هرکدام از این اوراق در بازار خرید و فروش آن تعیین شده و به اعتبار هر کدام از اوراق خریداری شده می‌توان ۵۰۰ هزار تومان وام جهت خرید خانه از بانک مسکن اتخاذ کرد. بنابراین سقف خرید این وام برای مجردین ۲۸۰ ورق و برای متاهلین ۴۸۰ ورق خواهد بود.

از آنجا که متقاضیان جهت این اقدام خود باید هزینه‌ای را بپردازند، دیگر نرخ سود آن در حد اسمی تعریف شده توسط بانک مسکن (۱۷٫۵ درصد) نخواهد بود. هر تغییر در این نرخ، نشان‌دهنده تغییر در هزینه دریافت وام بوده و به نوعی بیانگر گرانی یا ارزانی آن می‌باشد.

این نرخ در پایان هفته دوم اردیبهشت ماه در حد ۲۰٫۳ درصد قرار گرفت که نسبت به هفته پیش خود تغییری را ثبت نکرده است. به عبارت دیگر در این هفته هزینه وام برای خرید مسکن برای متقاضیان مجرد و متاهل ثابت مانده است.

1 11 scaled

رکورد کاهشی نرخ سود در بازار بین بانکی

بازار بین بانکی یا بازار شبانه، محلی است که در آن بانک‌ها می‌توانند نیازمندی‌ها و کسری‌های آنی و جدی خود را در آن مرتفع سازند. این در صورتی است که بانک‌ها نیاز جدی‌تر به استقراض از یکدیگر پیداکنند. بنابراین مجبورند مبلغ قرض گرفته شده را در فاصله‌ای کوتاه و با نرخ سودی معلوم بازپرداخت کنند.

در این بازار، بانک‌هایی که دارای مازاد منابع هستند به بانک‌های دچار کسری، قرض می‌دهند. بانک مرکزی نیز از طریق قرض‌دهی در قالب اعتبارات قاعده‌مند تلاش دارد نرخ سود را در بازار مدیریت کنند.

تفاوت قرض‌دهی بانک‌ها و بانک مرکزی در نرخ سود است. نرخ سود اعتباردهی بانک‌ها به یکدیگر بر اساس عرضه و تقاضا است و نرخ سود اعتباردهی بانک مرکزی نرخ ثابت ۲۲ درصد است.

این نرخ در زمستان ۹۹ همواره در سطح ۲۰ درصد قرار داشته اما در نهایت کمی پایین‌تر آمد. این افت و خیز نرخ در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه داشته تا اینکه در هفته دوم اردیبهشت این متغیر به کمترین حد خود در تمام این مقطع تنزل پیدا کرد.

مطابق با جدولی که بانک مرکزی از این نرخ در پایان هفته اخیر قرار داده است نرخ سود بین بانکی ۱۹٫۵۷ درصد درج شده که کمترین نرخ در چهار ماه اخیر بوده است.

نرخ سود بازار باز؛ همچنان ثابت

بانک مرکزی در هر هفته به منظور کنترل نقدینگی در بانک‌ها و کنترل نرخ سود به بسط و قبض پول در بازار باز می‌پردازد.

این بانک از این طریق نرخ سود بازار بین بانکی را تنظیم می‌کند. تنظیم نرخ سود بین بانکی به منظور رسیدن به رقمی مشخص بوده که در هدفگذاری نرخ تورم نیز دخیل خواهد بود. بنابراین این بازار می‌تواند بر وضع معیشتی مردم و قدرت خریدشان اثر گذار باشد.

نگه داشتن نرخ سود در موقعیت هدف می‌تواند از تورم کاسته و در غیر اینظورت بر تورم اضافه کند. در حقیقت در انتها تاثیر این بازار بر قدرت خرید مردم و وضع معیشتی آنهاست.

در همین خصوص نرخ سود معاملات در بازار باز در هفته گذشته ۱۹٫۸ درصد و در هفته اخیر نیز در حد همان ۱۹٫۸۱ درصد باقی مانده است.

نرخ سود مداخله‌ای بانک مرکزی

دربازار شبانه در صورتی که بانک‌ها مجبور به استقراض از بانک مرکزی شوند نرخ سود مبلغ وام گرفته شده برای آنها برابر با ۲۲ درصد خواهد بود. این معاملات را اعتبارات قاعده‌مند نیز می‌گویند.

بنابراین در هر هفته بانک مرکزی از طریق این دوبازار به تزریق نقدینگی در بانک‌ها می پردازد. بازار باز و اعتبارات قاعده‌مند.

با توجه به حجم تزریق پول و نرخ سود هر کدام از بازارها می‌توان نرخ سودی را معرفی کرد که بیانگر نرخ سود موزون مداخله بانک مرکزی در بانک‌هاست.

این رقم در هفته اخیر ۲۰٫۷ درصد محاسبه شده که کمترین نرخ سود موزون کشف شده از ابتدای زمستان ۹۹ تا نیمه اردیبهشت امسال بود. مهم‌ترین دلیل کاهش این نرخ، کاهش حجم اعتبارات قاعده‌مند در کنار تزریق نقدینگی در بازار باز بوده است.

2 9

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

منبع: اقتصادنیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند