اکسکوینو

کمبود عرضه در دام نداریم/ نرخ گوسفند زنده در عید قربان

خدمات‌رسانی جایگاه‌های ثابت عرضه بهداشتی دام در ایام محرم

رئیس شورای تامین‌کنندگان دام کشور گفت: با توجه به انبوه دام در واحد‌های دامپروری، نوسان قیمت و کمبود عرضه را برای عید قربان متصور نیستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، منصور پوریان، رئیس شورای تامین‌کنندگان دام کشور، با اشاره به اینکه دامداران از انباشت دام در واحد‌های خود گله‌مند هستند، اظهار کرد: هم‌اکنون اکثر دامپروری‌های کشور به ویژه دامداران دام سنگین با انباشت گوساله روبه‌رو هستند.

وی افزود: با توجه به آنکه خرید و فروش دام با رکود مواجه است، مسئولان امر در بخش دامِ سبک باید تمهیداتی بیاندیشند تا دامداران به‌صورت مستقیم دام خود را با نرخ مصوب در بازار عرضه کنند.

پوریان ادامه داد: با توجه به شرایط کنونی عرضه، پیشنهاد داده‌ایم که در ازای تحویل ۲ لاشه داخلی با نرخ مصوب در بازار اجازه صادرات یک لاشه را بدهند. با توجه به اظهارات کارشناسان دام مبنی بر آنکه دام کشور انباری نیست، از این رو هرچه سریع‌تر باید برای دام‌های انباشت در واحد‌ها تمهیداتی اندیشیده شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه صادرات تاثیری در عرضه دام ندارد، بیان کرد: اگرچه بازدید‌های میدانی نشان می‌دهد که دام به میزان کافی در کشور وجود دارد، دیگر امکان انباشت آن در واحد‌های دامداری نیست، اما در مقابل سیستم بازار به سبب سودجویی خود صادرات را عاملی برای گرانی مجدد گوشت مطرح می‌کند.

به گفته وی، با توجه به انباشتگی دام و عرضه مستقیم، دامداران در نظر دارند هر کیلو گوشت گوساله را با نرخ ۶۸ هزار و گوسفند ۷۵ هزار تومان به مصرف‌کننده عرضه کنند.

پوریان با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه دام عید قربان وجود ندارد، بیان کرد: با توجه به انبوه دام در وا‌حدهای دامپروری، نوسان قیمتی در عید قربان متصور نیستیم.

رئیس شورای تامین‌کنندگان دام کشور در پایان، نرخ هر کیلو دام سبک در عمده فروشی را ۳۶ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که به سبب سودجویی عوامل واسطه هر کیلو دام با نرخ ۴۵ تا ۴۶ هزار تومان در میادین عرضه می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند