کنعانی: آماده تبادل زندانیان با آمریکا هستیم

کنعانی

کنعانی درباره تبادل زندانیان با آمریکا گفت: بر اساس نگاه انسانی، ایران دارای آمادگی برای تبادل زندانیان است، تبادل پیام‌هایی در این ارتباط از سوی برخی از کشورها انجام گرفته است و ما برای تکمیل این روند آمادگی داریم .

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه همکاری‌های کره برای پرداخت مطالباتش به ایران رضایت بخش نیست، گفت: انتظار دولت و ملت ایران این است که دولت کره در این ارتباط به مسئولیت‌ها و تعهدات قانونی خود عمل کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تحولات سیاست خارجی کشور در طول چند روز اخیر گفت: در این مدت شاهد رفت و آمدهای دیپلماتیک در سطوح مختلف بین ایران و کشورهای مختلف بوده و شاهد تماس تلفنی وزیر خارجه با تعدادی از همتایان خود بودیم.

عدم برگزاری جلسات رسمی مذاکرات به معنای عدم تعامل نیست

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: موضوع هسته‌ای صرفا موضوع ایران نیست، تبادل پیام‌ها از کانال‌های مختلف ادامه دارد و به قوت خودش باقی است. موضوع هسته‌ای موضوع تمام طرفین است و این موضوع مورد اهتمام جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با ادعاهای مطرح شده مبنی بر گفت‌وگوی ایروانی نماینده ایران در سازمان ملل با رابرت مالی مذاکره کننده ارشد آمریکایی تصریح کرد: در ارتباط با این خبر آقای ایروانی توضیحات لازم را ارائه دادند و ما مذاکرات مستقیم دو جانبه‌ای با آمریکا نداریم.

عدم همکاری کره برای پرداخت مطالبات ایران

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با آخرین روند گفت‌وگوها بین ایران و کره جنوبی برای پرداخت مطالبات ایران از سوی سئول و اینکه چرا ایران با توجه به عدم همکاری کره در این ارتباط به مجامع بین‌المللی شکایت نمی‌کند، تصریح کرد: دولت کره باید به تعهدات و مسئولیت‌های قانونی خود در این ارتباط عمل کند.

وی با بیان اینکه مذاکراتی با دولت کره در کانال‌های مختلف و در سطوح مختلف در این ارتباط انجام شده است و این مذاکرات ادامه دارد، افزود: متاسفانه همکاری دولت کره در این ارتباط رضایت بخش نیست و حتی در موارد غیر تحریم که دولت کره می‌توانست در آن زمینه اقداماتی انجام دهد و بخشی از مطالبات جمهوری اسلامی را پرداخت کند اقدام شایسته و بایسته از سوی کره انجام نشد.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: البته دولت کره کمک جزئی در پرداخت بخشی از الزامات مالی ایران در راستای حق عضویت کشور در سازمان ملل انجام داد و حق عضویت از آن منابع پرداخت شد ولی در مجموع همکاری دولت کره در این زمینه شایسته نیست و انتظار جمهوری اسلامی ایران این است که دولت کره در این ارتباط به مسئولیت های قانونی و تعهدات خود عمل کند.

کنعانی تاکید کرد : ایران متناسب با روند همکاری‌های کره‌ای در این زمینه از شیوه‌های مناسب برای پیگیری حقوق و مطالبات خودش استفاده می‌کند.

وی با اشاره به تلاش برخی از کشورها با توسل به بهانه‌های واهی برای مسئول قلمداد کردن ایران در جنگ اوکراین اظهار کرد: بیان این اتهامات در استمرار رفتارهای سیاسی غلط آنها مبتنی بر اعمال فشار سیاسی به ایران انجام می‌شود. ایران بارها این اتهامات را رد کرده است و بر مواضع اصولی خود در ارتباط با این بحران تاکید می‌کند.

کنعانی خاطرنشان کرد: ایران یک طرف جنگ نیست و قویا معتقد است که راه حل این جنگ و بحران سیاسی است.

کنعانی افزود: نکته جالب این است که اتهام زنندگان با ایران در ارتباط با بحث اوکراین، خود بزرگترین صادر کنندگان اسلحه به یک طرف این جنگ هستند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود ایران از روسیه هواپیمای جنگی خریده است، گفت: این سوال پیش از این نیز از من پرسیده شده و همانطور که پیش از این گفتم من در مقامی نیستم که در این ارتباط اظهار نظر کنم.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با آخرین روند مذاکرات رفع تحریم‌ها و گفت‌وگوهای اخیر صورت گرفته در این ارتباط بین امیر عبداللهیان و بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: شب گذشته وزیر امور خارجه در این ارتباط اظهاراتی کافی داشتند و در عالی‌ترین سطح مواضع جمهوری اسلامی ایران را در این ارتباط مطرح کردند.

کنعانی با تاکید بر اینکه همانطور که آقای امیرعبداللهیان اشاره کردند تبادل پیام‌ها از کانال‌های مختلف بین ایران و دیگر طرف‌های مذاکره کننده ادامه دارد و به قوت خود باقی است، افزود: موضوع هسته‌ای صرفا موضوع جمهوری اسلامی ایران نیست و همانطور که سخنگوی اتحادیه اروپا اخیرا اعلام کردند آقای بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این زمینه در تعامل با طرف‌های ذیربط از جمله طرف ایرانی و آمریکایی است و در این چارچوب تبادل پیام‌ها و دیدگاه‌ها ادامه دارد.

قطعنامه اروپا الزام آور نیست

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر قطعنامه پارلمان اتحادیه اروپا در ارتباط با تروریستی قلمداد کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جلسه امروز شورای وزیران اتحادیه اروپا و اینکه آیا ایران ممکن است در پاسخ به اقدام احتمالی شورای وزیران اتحادیه اروپا در ارتباط با سپاه تصمیم به خروج از ان پی تی را بگیرد تصریح کرد: آقای امیر عبداللهیان روز گذشته به اندازه کافی در این ارتباط صحبت کردند و مواضع جمهوری اسلامی ایران را در واکنش به اقدام نسنجیده پارلمان اروپا تشریح کردند.

وی با بیان اینکه قطعنامه پارلمان اروپا قطعنامه‌ای غیر الزام آور است و یک قطعنامه توصیه‌ای به شورای اروپا است تصریح کرد: ایران این اقدام را غیر مسئولانه و غیر منطقی می‌داند. آن را محکوم و مردود می‌شمارد.

وی با اشاره به رایزنی‌های دیپلماتیک ایران از مجاری مختلف در ارتباط با این موضوع تاکید کرد: از طریق مجاری دیپلماتیک هشدارهای لازم با جدیت در این ارتباط به طرف‌های اروپایی داده شده و طبیعتا این تلاش‌ها ادامه می‌یابد.

کنعانی با بیان اینکه تروریستی قلمداد کردن یک نهاد حاکمیتی در یک کشور هیچ مبنایی در حقوق بین‌الملل ندارد و مغایر با منشور سازمان ملل متحد است، تصریح کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران یک نهاد حاکمیتی برآمده از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است و بر مبنای منشور سازمان ملل و دیگر مبانی حقوق بین‌الملل، تحریم این نهاد حاکمیتی نقض صریح منشور سازمان ملل است.

تعرض به سپاه تعرض به امنیت جمهوری اسلامی است

کنعانی با بیان اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیرویی بزرگ در راستای دفاع از امنیت ملی و تمامیت ارضی ایران است و در حوزه تامین امنیت منطقه‌ای اقدامات بزرگی انجام داده است، تصریح کرد: هر گونه تعرض به سپاه پاسداران به هر شکلی به عنوان تعرض به امنیت جمهوری اسلامی ایران قلمداد می‌شود و نتایج آن حتما متوجه تعرض کنندگان خواهد بود. البته سپاه نیروی بسیار بزرگ و قدرتمندی است و کسی نمی‌تواند این قدرت و توانمندی را نادیده بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه مایلم از این تریبون به افکار عمومی اروپا بگویم که اگر امنیتی در اروپا هست که قبلا مورد حمله تروریستی داعش قرار گرفته و تلفاتی متوجه ملت‌های اروپایی شده مدیون مبارزه تعیین کننده سپاه علیه نیروهای تروریستی در منطقه است. نقش برجسته سپاه در کمک به تامین امنیت در سوریه و عراق و از بین بردن داعش را نمی‌توان نادیده گرفت. اروپایی‌ها نیز حتما می‌دانند که جمهوری اسلامی ایران در مقابل اقدامات محاسبه نشده و نسنجیده کشورهای اروپایی در ارتباط با سپاه دست بسته نیست و ایران از توان و اراده لازم برای برخورد متقابل در این زمینه برخوردار است.

تبادل زندانیان ایران و آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با آخرین روند تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و برخی از اظهارنظرهای مطرح شده از سوی مقامات آمریکایی در این ارتباط تصریح کرد: از نگاه انسانی تبادل زندانیان یکی از موضوعات مورد توجه جدی ایران است که با مذاکرات با واسطه با آمریکا این موضوع مورد توجه ما بوده است. همانطور که گفتم ما به این موضوع از دریچه انسانی نگاه می‌کنیم و ایران به صورت جدی مایل است که اقدامات لازم انجام شود که زندانیان ایرانی که به بهانه‌ها و اتهامات واهی از جمله دور زدن تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران در زندان‌های دولت آمریکا هستند هر چه زودتر آزاد و به خانواده‌های خود بازگردند.

کنعانی افزود: با دولت آمریکا در این زمینه توافقاتی داشتیم، دولت آمریکا در یک بازه زمانی به رغم توافق اولیه بین دو کشور، موضوع تبادل زندانیان را به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها و برجام گره زد ولی همانطور که پیش از این گفتیم ما آمادگی داریم این تبادل زندانی‌ها انجام شود و امیدواریم دولت آمریکا نیز در این زمینه مسئولانه عمل کرده و هر چه زودتر شاهد آزادی زندانیان ایرانی که در زندان‌های آمریکا گرفتار هستند باشیم.

کنعانی با بیان اینکه همکاری‌ها و تعاملات بین ایران و آژانس در چارچوب حقوق و تعهداتی که وجود دارد بین دو طرف در جریان هست و خواهد بود تصریح کرد: کانال‌های گفت‌وگو و ارتباطی بین ایران و آژانس ادامه دارد و برای سفر آقای گروسی به تهران و یا هیات آژانس مبتنی بر روند گفت‌وگوها و با توجه به ماهیت فنی قضیه هر زمان که زمینه انجام سفر فراهم شود این سفر انجام خواهد شد. همانطور که در گذشته نیز اینگونه سفرها انجام شده است.

وی با بیان اینکه از طریق نمایندگی ایران در وین گفت‌وگوها و انتقال پیام بین ایران و آژانس صورت می‌گیرد تصریح کرد: از منظر افق همکاری و تبادل پیام‌ها و انجام گفت‌وگو و احتمالا میزبانی از هیات آژانس مشکلی در ایران وجود ندارد و باید ببینیم روند گفت‌وگوهای فنی به کجا خواهد رسید.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال یک خبرنگار آمریکایی در ارتباط با سرنوشت گشت ارشاد و پلیس امنیت اخلاقی در ایران تصریح کرد: در ارتباط با موضوعات داخلی ایران، جهات ذیربط داخلی اظهار نظر می‌کنند و آن چیزی که مقامات مسئول در این ارتباط مطرح می‌کنند ملاک است و من با توجه به حوزه کاری‌ام مایل هستم که در این زمینه ورودی نداشته باشم. همانطور که اشاره کردم این موضوعی است مرتبط با موضوعات داخلی جمهوری اسلامی ایران و دستگاه‌های داخلی در این ارتباط اظهار نظر می‌کنند و پاسخ‌های آن دستگاه‌ها مرجعیت خواهد داشت.

اتحادیه اروپا از فضای چالشی موجود خارج شود

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین در پاسخ به پرسشی در ارتباط با روابط ایران و اتحادیه اروپا با بیان اینکه به اتحادیه اروپا توصیه می‌کنیم از فضای چالشی موجود خارج شود و رویکرد سازنده‌ای را در پیش بگیرد افزود: اتحادیه اروپا به نقش ایران و میزان اثرگذاری تهران در معادلات منطقه‌ای به خوبی آگاه است. متاسفانه در ماه‌های اخیر متعاقب برخی از تحولاتی که در ایران رخ داد اتحادیه اروپا و مشخصا سه کشور خاص از جمله آلمان سیاست‌های غیر سازنده و مداخله جویانه‌ای را در ارتباط با ایران در پیش گرفتند و اقدام به تهییج کردن اغتشاشات در ایران کردند و با اینکه بیش از یک ماه است که اغتشاشات پایان یافته اتحادیه اروپا و تعدادی کشورهای خاص در آن به دنبال دامن زدن به ایجاد بی ثباتی در ایران هستند و در این چارچوب هزینه‌های سنگینی را به مناسبات دو جانبه تحمیل کردند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ما در برابر تعامل سازنده، تعامل سازنده خواهیم داشت و به تقابل پاسخ می‌دهیم تاکید کرد: ما به دنبال چالش آفرینی نیستیم و از ایجاد چالش با هیچ طرفی استقبال نمی‌کنیم. ما به اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای خاص اروپایی توصیه می‌کنیم که نسبت به سیاست‌های اخیرشان در ارتباط با تهران بازبینی کنند و بدانند استفاده از ابزار فشار سیاسی برای امتیاز گیری از ایران در موضوعات دیگر از سوی تهران غیر قابل قبول است و ایران در مقابل فشارها از مواضع خود عدول نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با تحولات داخلی عراق از جمله افزایش قیمت ارز در این کشور و نقش آمریکا در این زمینه گفت: اینکه آمریکایی‌ها با اقدامات نسنجیده در تحولات داخلی کشور و روابط دو جانبه کشور رفتار غیر سازنده‌ای صورت دهند امری شناخته شده است.

نقش جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با عراق و مسائل سیاسی، امنیتی و اقتصادی این کشور همواره نقش کمک کننده و ثبات آفرینی بوده است و هیچ‌گونه نقش سلبی نداشته است و همانطور که گفتم اینکه آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند در مناسبات ایران و عراق نقشی سلبی ایفا کنند از رفتارهای شناخته شده آمریکایی‌ها و دولت آمریکا در این زمینه از پرونده خوب و مناسبی برخوردار نیست.

وی ادامه داد: مناسبات ایران و عراق و چارچوب‌های آن را منافع و مصالح دو کشور تعیین می‌کند. عراق جزو شرکای بزرگ ایران در حوزه همسایگی است و دو طرف از این همکاری‌های اقتصادی و تجاری نفع متقابل می‌برند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند