نفت عربستان ارزان می‌شود؟

نفت عربستان ارزان می‌شود؟

تاجران می‌گویند: عربستان احتمالا قیمت نفتش را با کاهش قیمت‌ها در بازار برای فروش در ماه ژوئن، کاهش خواهد داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، علت کاهش قیمت نفت عربستان چیست؟

فارس به نقل از رویترز نوشت، به نقل رویترز، تاجران می‌گویند، با کاهش تقاضا در چین به دنبال افزایش محدودیت‌های قرنطینگی در ماه گذشته و افت قیمت نفت در رکوردهای ثبت شده، احتمالا عربستان در ماه ژوئن، قیمت تمامی انواع نفت فروشی خود در آسیا را کاهش خواهد داد.

بازارهای جهانی، ماه گذشته به علت تحریم های غرب علیه روسیه، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت و محصولات نفتی در جهان متلاطم شدند و با محدود شدن عرضه، قیمت‌ها به بالاترین میزان رسید.

اما محدودیت‌های قرنطینگی در چین، تقاضا برای نفت را کاهش داد و سبب شد تا قیمت نفت در ماه جاری کاهش یابد. همچنین حجم زیادی از نفت روسیه که با تحریم‌های اروپا تغییر مسیر داده است، هنوز به سمت چین و هند می‌رود؛ در این میان ژاپن و کره جنوبی به آزادسازی ذخایر راهبردی خود پرداخته‌اند تا از نگرانی در مورد عرضه بکاهند.

با توجه به این تغییرات، انتظار می‌رود، شرکت دولتی نفت عربستان (آرامکو)، قیمت رسمی فروش(OSP) نفت خود را برای نفت «سبک عرب» در ماه ژوئن ۵ تا ۵٫۵۰ دلار در هر بشکه نسبت به متوسط قیمت نفت خام عمان/ دبی (قیمت پایه خاورمیانه) کمتر اعلام کند.

تولیدکنندگان غرب آسیا از شاخص قیمت عمان/ دبی برای قیمت ‌گذاری نفت خود در بازار آسیا استفاده می‌‌کنند.

قیمت رسمی نفت فروشی عربستان معمولا پنجم هر ماه منتشر می‌شود و روند قیمت‌گذاری نفت خام ایران، کویت و عراق را تعیین می‌کند و بر قیمت ۹ میلیون بشکه نفت که روزانه به سوی آسیا روانه می‌شود، تاثیر می‌گذارد.

شرکت نفت عربستان، آرامکو، قیمت نفت این کشور را بر اساس پیشنهادهای مشتریان و پس از محاسبه تغییر ارزش نفت خود و بر اساس سوددهی و قیمت محصولات نفتی در ماه گذشته تعیین می‌کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند