نفت ۳۰۰ دلاری، تهدید جدید پوتین

عوقب تحریم نفت روسیه

نخست وزیر روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد اگر تحریم‌های روسیه ادامه پیدا کند امکان دارد قیمت نفت به ۳۰۰ دلار برسد.

به گزارش تجارت‌نیوز، اگر دولت‌های غربی پافشاری بر قطع منابع روسیه را ادامه دهند، احتمال می‌رود قیمت نفت در این کشورها به بشکه‌ای ۳۰۰ دلار برسد. همچنین امکان این وجود دارد که خط لوله اصلی انتقال نفت روسیه به آلمان بسته شود.

به نقل از سی‌ان‌ان، روز دوشنبه پس از اینکه واشنگتن و متحدان اروپایی آن اعلام کردند که قصد دارند واردات نفت از روسیه را ممنوع کنند، قیمت نفت به بالاترین حد خود از سال ۲۰۰۸ رسید.

معاون معاون نخست وزیر روسیه، الکساندر نواک، در بیانیه‌ای گفت: «مشخص است که پس زدن نفت روسیه عواقب فاجعه‌باری برای بازار جهانی خواهد داشت. افزایش قیمت‌ها غیر قابل پیش‌بینی خواهد بود. در حالت خوشبینانه به ۳۰۰ دلار می‌رسد».

به عقیده نواک اروپا برای جایگزین کردن حجم واردات نفت خود از روسیه بیش از یک سال زمان نیاز دارد و در این راستا باید بهای زیادی بپردازد. این مقام روسی به سیاستمداران اروپایی توصیه کرد که صادقانه به مردم خود در خصوص آنچه وقوع می‌دهد هشدار دهند. نواک افزود: «اگر می‌خواهید منابع انرژی روسیه را پس بزنید، این کار را انجام دهید. ما برای این اقدام آمادگی داریم و می‌دانیم منابع خود را به کجا صادر کنیم.»

وی افزود: «روسیه ۴۰ درصد از منابع گاز اروپا را تامین می‌کرد و به طور کامل به تعهدات خود عمل کرد. اما پس از اینکه آلمان مجوز خط لوله نورد استریم ۲ را باطل کرد؛ این حق روسیه است که این اقدام اتحادیه اروپا را مقابله به مثل کند. در مقابل این اقدام ما کاملا حق داریم که صادرات گاز از نورد استریم ۱ را قطع کنیم.»

«البته هنوز چنین تصمیمی نگرفته‌ایم اما سیاستمداران اروپایی با بیانیه‌ها و اتهامات خود علیه روسیه ما را مجبور به این کار می‌کنند.»

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند