نگاه دوگانه به افزایش قیمت بنزین

نگاه دوگانه به افزایش قیمت بنزین

هرچند فعلا صحبت جدی درباره افزایش قیمت بنزین مطرح نیست اما هنوز یک سوال باقی‌ مانده است و آن اینکه آیا طرح افزایش قیمت تصمیمی غیر‌کارشناسی بود یا لغو آن کاری پوپولیستی بوده است؟

هرسال موقع بررسی بودجه بحث بر سر قیمت نفت و بنزین داغ می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، امسال نیز این قاعده ساری و جاری بود به‌طوری که حتی زمزمه‌های قیمت بنزین لیتری 1500 نقل هر محفلی در میان مردم و مسئولان شد. یک طرف به بحث کارشناسی نشست و طرف دیگر سر تکان داد و با نگرانی گفت «امان از گرانی».

دولت پیشنهاد افزایش قیمت را در لایحه بودجه سال آینده آورده اما بهارستان نشینان چندان با این رویکرد موافق نیستند یا حداقل اعتقاد دارند باید در آن تعدیل صورت بگیرد.

اتفاقات چند روز اخیر اما فضا را متفاوت‌تر از قبل هم کرده است، چه آنکه نمایندگانی که برای پرداختن به این موضوع در یک دو دلی به سر می‌بردند با بالا گرفتن اعتراضات مردمی نسبت به وضعیت اقتصاد و گرانی عزمشان جزم شده تا با این موضوع مخالفت جدی داشته باشند و از این طریق یک حس اطمینان به جامعه تزریق کنند که گرانی دیگری در انتظارشان نیست.

این تصمیم در جلسات اخیر کمیسیون تلفیق به عینیت رسید و از نگاه نمایندگان به طور کلی ماجرای افزایش قیمت بنزین منتفی شده است.

هرچند باید تا زمان بررسی لایحه در صحن علنی مجلس منتظر ماند تا تصمیم گیری نهایی صورت بگیرد اما هنوز یک سؤال باقی مانده و آن اینکه آیا طرح افزایش قیمت بنزین، تصمیمی غیر کارشناسی بود یا تصمیم برای لغو آن کاری پوپولیستی بوده است؟

دولت می‌خواست دستش را روی زانو خودش بگذارد

قاسم میرزایی نیکو نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در پاسخ به این پرسش که دلیل تصمیم دوگانه دولت و مجلس بر سر بنزین چیست گفت: همواره به این صورت بوده است که دولت یک نرخی را برای افزایش قیمت بنزین ارائه می‌کرده و این پیشنهاد در کمیسیون‌ها چکش‌کاری و بعد به صحن می‌آید و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

لذا اینگونه مسائل از مواردی است که حتما باید درمورد آن بحث کارشناسی شود و اینگونه نیست که به یکباره وارد بازار شود..

او توضیح داد: در این مورد دولت منابع را نگاه کرده است و به این فکر کرده که چگونه می‌تواند منابعش را افزایش دهد و از آنجایی که قرار بوده است دستش را روی زانو خود قرار دهد به جای سرمایه گذاری خارجی آسان‌ترین راه یعنی افزایش قیمت حامل‌های انرژی را انتخاب کرده است.

مجلس هم به هر حال به مردم پاسخگو است؛ ما در روستاها با مشکلات بسیاری مواجه هستیم و حتی این مسئله می‌تواند یک پاشنه آشیل برای دولت درست کند.

وقتی از میرزایی درمورد بنزین زدنش سؤال کردیم گفت: همین دیرز داشتم از دماوند می‌آمدم سر بابایی ۳۰ لیتر بنزین زدم. من یک پژو ۲۰۶ دارم که با اون دائم میرم دماوند.

افزایش قیمت بنزین تنها راه نبود

کاظم دلخوش از دیگر نمایندگانی بود که بحث‌های کارشناسی را در مورد قیمت بنزین خالی از تصمیم‌های دوگانه دانست او گفت: دولت پیشنهاد افزایش قیمت برخی کالاها را داده است و مجلس هم از موضع خود به بررسی آن می‌پردازد و این بررسی‌ها بر اساس مشکلات کشور و دولت مورد ارزیابی قرار بگیرد و بر اساس آن این پپیشنهاد مورد چکش کاری قرار بگیرد

او در پاسخ به این سؤال که آیا کار دولت غیر‌کارشناسی بوده است یا کار مجلس پوپولیستی گفت: دولت در برخی موارد یک ضعف مدیریتی دارد و در بخش دیگری هم با کمبود منابع مواجه است که برای رفع این موارد راه حل افزایش قیمت بنزین را انتخاب کرده است.

بنابراین موضوع نه یک رفتار پوپولیستی است و نه یک موضوع غیر‌کارشناسی؛ مسئله این است که منابع درآمدی کشور مسیرهای مختلفی دارد و دولت در بخش بنزین و مصرف راحت‌ترین راه را انتخاب کرده است و به همین دلیل است که ما مخالف آن هستیم و الا اگر زمانی کشورر و مردم مجاب شوند که تنها راه غلبه بر مشکلات کشور افزایش قیمت بنزین است قطعا به این سمت پیش خواهیم رفت.

 

منبع: خبرآنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند