نگرانی‌ سازمان استاندارد از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس

نگرانی‌ سازمان استاندارد از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس

معاون سازمان ملی استاندارد ایران گفت: استفاده از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس مشکلی ندارد اما باید سه شرط عدم استفاده از خمیرمرغ دپو شده، عدم استفاده از ضایعات مرغ و تولید خمیر مرغ حتی‌الامکان در واحد تولیدی فرآرده‌های گوشتی یا جابجایی با حمل‌ونقل کاملا بهداشتی رعایت شود.

وحید مرندی مقدم در ارتباط با آخرین وضعیت استفاده از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس، اظهار کرد: بارها اعلام کردیم که استفاده از خمیر مرغ فی‌نفسه در تولید سوسیس یا کالباس ایرادی ندارد اما باید در این زمینه مطمئن باشیم که ماده استفاده شده خمیر مرغ بوده و از مواد دیگری استفاده نمی‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: مشکل زمانی ایجاد می‌شود که به جای خمیر مرغ از ضایعات مرغ در تولید سوسیس و کالباس استفاده می‌شود. مسئله دیگر قابل اشاره این است که خمیر مرغ در واحد دیگری تهیه شود و با توجه به بالا بودن درصد آلایندگی خمیر مرغ، حمل‌ونقل موجب خواهد شد که با چنین مسئله‌ای مواجه شود و در فاصله مبدا تا رسیدن به مقصد در شرایط حمل‌ونقل عاملی برای آلودگی خمیر مرغ باشد.

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به علل مخالفت سازمان ملی استاندارد در استفاده از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس، خاطرنشان کرد: ما به دو دلیل مورد اشاره با استفاده از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس مخالف هستیم و بر همین اساس اعلام کردیم واحدهایی که در خودشان مرغ را به خمیر مرغ تبدیل می‌کنند و مرغ را از مراکز مجاز خریداری کرده باشند و نیز به شرط آنکه خمیر مرغ تهیه شده در همان روز مورد استفاده قرار گرفته و دپویی صورت نگیرد، وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد مشکلی با استفاده از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس ندارند.

مرندی مقدم افزود: اگر واحد تولیدی سوسیس و کالباس از مراکز مجاز که دارای گواهینامه مربوطه از سازمان دامپزشکی هستند، خمیر مرغ تهیه و در همان روز در چرخه تولید از آن استفاده کند نیز مشکلی در این راستا وجود ندارد.

وی در خصوص چگونگی نحوه‌ نظارت جهت استفاده از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس و جلوگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی در این رابطه تصریح کرد: در حال حاضر هم سازمان ملی استاندارد و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در واحدهای تولیدی، موضوع استفاده از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس را مد نظر قرار داده و در واحدهای کشتارگاهی مسئولیت آن با سازمان دامپزشکی است.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند