نیازی به واردات زیتون کنسروی نداریم

نیازی به واردات زیتون کنسروی نداریم

عضو شورای عالی زیتون گفت: درحال حاضر کشور نیازی به واردات زیتون کنسروی ندارد.

عضو شورای عالی زیتون، با تاکید بر وجود مرجع معتبر جهت بیان آمار مصرف سرانه و در عین حال میزان تولید زیتون کنسروی در کشور گفت: آمار و اطلاعات صحیح مبنای تصمیم‌گیری در تمامی حوزه‌ها به ویژه حوزه کشاورزی است. ‌

به گزارش تجارت‌نیوز، نادر جلالت در ادامه با اعلام اینکه جلوگیری از قاچاق زیتون کنسروی در مملکت ضرورت دارد، اضافه کرد: این پدیده ضمن تبعات منفی فراوان موجب مخدوش شدن آمار و همینطور نبود مدیریت صحیح بازار می‌شود.

عضو شورای عالی زیتون با اشاره به سال آور و ناآور درخت زیتون گفت: در سال آور و ناآور محصول زیتون در واحد سطح به ترتیب افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.

وی با تاکید بر مدیریت صحیح بازار مصرف زیتون افزود: نبود کنترل مناسب منجر به کمبود محصول و به تبع رشد قیمتی در بازار خواهد شد. با آمار صحیح و منطقی از تولید و میزان مصرف به خودی خود جلوی واردات بی‌رویه زیتون کنسروی به کشور گرفته می‌شود.

جالالت ادامه داد: واردات در بخش کشاورزی باید بصورت شناور باشد به این مفهوم که وقتی محصول در بازار کم می‌شود دولت به جهت جلوگیری از قاچاق، افزایش قیمت و تنظیم بازار مجوز واردات به مقدار مشخص و محدود صادر و در زمان وفور محصول در بازار روند واردات رامتوقف کند.

عضو شورای عالی زیتون یادآور شد: امسال سال آور زیتون است، اما متاسفانه در اثر سرمازدگی میزان تولید محصول با افت مواجه شده است.

عضو شورای ملی زیتون گفت: در حال حاضر سرانه مصرف روغن زیتون در ایران ۲۰۰ گرم است که در پایین ترین رده جهانی قرار دارد.

جلالت با اشاره به سرانه مصرف ۱۷ تا ۱۸ کیلوگرمی روغن زیتون در کشورهای ایتالیا و اسپانیا و مصرف ۲۴ کیلوگرمی روغن زیتون در یونان افزود: فرهنگ مصرف روغن زیتون در جامعه باید بیشتر ترویج شود، چرا که مصرف این کالا به صورت مستقیم با سلامت انسان‌ها در ارتباط است.

وی همچنین روغن زیتون را اکسیر تندرستی دانست و گفت: مردم خود را از طریق مصرف روغن زیتون در برابر بیماری‌ها واکسینه کنند.

عضو شورای ملی زیتون با بیان اینکه مصرف روغن زیتون موجب کاهش بروز انواع بیماری‌ها به ویژه قلبی، عروقی، سرطان و غیره می‌شود بر نهادینه کردن فرهنگ مصرف این کالا دربین تمامی افراد جامعه تاکید کرد.

وی در ادامه از رسانه‌های جمعی خواست با آگاهی و اطلاع رسانی دقیق از مزیت و خواص این ماده طبیعی جامعه ایرانی را نسبت به مصرف روغن زیتون ترغیب کنند.

جلالت در بخش دیگری از سخنان خود به مساله گرانی زیتون و روغن زیتون اشاره کرد و گفت: پارسال، سال ناآور زیتون بود.

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند