نیمی از ایران همچنان درگیر برف و کولاک

نیمی از ایران همچنان درگیر برف و کولاک

رئیس سازمان امداد و نجات از درگیر بودن حدود نیمی از استان‌های کشور با برف و کولاک خبر داد.

چند روزی می‌شود که از بارش برف شدید در استان‌های کشور می‌گذرد ولی عملکرد ضعیف مسئولین باعث شده تا رفت و آمد در جاده‌ها برای مردم دشوار کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرتضی سلیمی با اشاره به اینکه هم اکنون در 14 استان کشور امدادگران در حال امدادرسانی در حوادث برف و کولاک هستند، اظهار داشت: بیشترین تقاضای ما از مردم، آمادگی در زمانی است که هشدار درباره وقوع حوادث به دلیل برف و کولاک داده می‌شود.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با تأکید به اینکه در مواقعی که هشدار حادثه به‌دلیل هوای سرد و بارش‌ها داده می‌شود مردم باید در زمان مسافرت و تردد در جاده‌ها و محورهای مواصلاتی ملزوماتی همراه داشته باشند، گفت: براین‌اساس مردم باید زنجیر چرخ، پتو، مقداری غذای خشک و بیماران نیز حتما داروی خود را همراه داشته باشند.

سلیمی خاطرنشان کرد: متاسفانه از مهمترین مشکلات در امدادرسانی در مواقع برف و کولاک، همراه نداشتن زنجیر چرخ توسط سرنشینان خودروها است و از طرفی نیز برخی از آنان بستن زنجیر چرخ را نیز نمی‌دانند.

به گزارش هلال‌احمر در این رابطه سلیمی در مطلبی دیگر نیز با ابراز اینکه نیروهای جمعیت هلال احمر از روز 5 بهمن ماه اقداماتی را برای کمک به شهروندان گرفتار در برف و کولاک داشته‌اند افزوده است: از روز 5 بهمن ماه تا ساعت 6 صبح امروز سه‌شنبه 10 بهمن ماه، 22 استان متاثر از برف و کولاک بوده و خدماتی از سوی نیروهای هلال احمر به شهروندان این مناطق ارائه شده است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به استان‌هایی که طی روزهای گذشته درگیر برف و کولاک بوده‌اند، اظهار کرد: استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، سمنان، قزوین، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، قم، همدان و مرکزی از جمله استان‌هایی هستند که طی روزهای گذشته با برف و باران شدید همراه بوده‌اند.

سلیمی از ادامه خدمات‌رسانی نیروهای امدادی در محورهای مواصلاتی کشور خبرداد و تصریح کرد: نیروهای جمعیت هلال احمر اکنون در 209 محور، شهر و روستا در حال امدادرسانی هستند و تاکنون به بیش از 64 هزار و 40 تن امدادرسانی شده و 22 هزار و 995 نفر نیز اسکان اضطراری یافته‌اند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در خصوص انتقال مصدومان به بیمارستان عنوان کرد: طی روزهای گذشته 68 شهروند مصدوم متأثر از برف به بیمارستان منتقل شده و 164 نفر نیز خدمات درمان سرپایی دریافت کرده‌اند.

سلیمی به فعالیت 765 تیم امدادی متشکل از 3 هزار و 188 امدادگر و نجاتگر جمعیت هلال احمر برای امدادرسانی به هموطنان گفت: 36 هزار و 200 تخته پتو، 32 هزار و 500 بطری آب معدنی، 22 هزار و 20 قوطی انواع کنسروجات، 4 هزار و 810 کیلوگرم خرما، 15 هزار و 290 قرص نان، 27 هزار و 490 بیسکویت میان افراد گرفتار توزیع شده است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره انجام عملیات امداد هوایی، بیان کرد: 3 فروند بالگرد طی 10 سورتی پرواز موفق به نجات و انتقال 30 مصدوم به مناطق امن شدند؛ به‌علاوه 2 هزار کیلوگرم محموله امدادی توسط بالگرد به مناطق ارسال شد.

سلیمی با توجه به اقدامات صورت‌گرفته به‌منظور رهاسازی خودروهای گرفتار در برف اعلام کرد: 2 هزار و 681 خودروی گرفتار در برف با کمک نیروهای هلال احمر رهاسازی شد.

به‌گفته رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر، امدادرسانی در استان‌های آذربایجان شرقی، البرز، تهران، سمنان، قزوین، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران و قم ادامه دارد.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند