آیت‌الله هاشمی شاهرودی به ملکوت اعلی پیوست

آیت‌الله هاشمی شاهرودی به ملکوت اعلی پیوست
آیت‌الله هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که به‌دلیل بیماری در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود، دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به دیار باقی شتافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، آیت‌الله هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که به‌دلیل بیماری در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود، دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

آیت‌الله‌العظمی سیدمحمود هاشمی شاهرودی در سال‌ ۱۳۲۷ هجری شمسی در شهر نجف‌ و در خانواده‌ مذهبی و از سادات‌ منسوب‌ به‌ امام‌ حسین‌ (ع‌) چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ مرحوم‌ آیت‌الله‌ سیدعلی حسینی شاهرودی، از شاگردان برجسته مرحوم آیت‌الله‌العظمی خویی (ره) بود که بحث‌های اصول و فقه استاد خود را به رشته تحریر درآورد.

آیت‌الله‌ العظمی سیدمحمود هاشمی شاهرودی تحصیلات‌ ابتدایی را در مدرسه‌ علوی نجف‌ به‌ پایان‌ رسانید و سپس‌ به‌ تحصیلات‌ حوزوی روی آورد. او با توجه‌ به‌ موقعیت‌ علمی خانوادگی و نیز با توجه‌ به‌ هوش‌ و استعداد سرشار و کوشش‌ فراوان‌ خود، در مدتی اندک توانست‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ را به‌ پایان‌ رساند.

پس‌ از آن‌ به‌ حلقه‌ درس‌ آیت‌الله‌‌العظمی شهید سیدمحمدباقر صدر (اعلی‌الله مقامه‌الشریف) پیوست‌ و سال‌ها در خدمت‌ استاد خود، مبانی اجتهاد در اصول‌ و فقه‌ را به‌ خوبی آموخت‌ و در درس‌ دیگر مراجع‌ آن‌ روز نجف‌ از جمله‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌) و آیت‌الله‌العظمی خویی (ره) نیز با جدیت‌ شرکت‌ جست‌ و بهره‌های فراوان‌ برد.

آیت‌الله‌العظمی سیدمحمود هاشمی شاهرودی در سال‌های تحصیل‌ خود از محضر استادان‌ بسیاری بهره‌ برد. مهم‌ترین‌ و اصلی‌ترین‌ استاد او در درس‌ خارج‌ آیت‌الله‌العظمی شهید سیدمحمدباقر صدر بود. آن‌ شهید سعید که‌ از افتخارات‌ شیعه‌ و مرجعیت‌ به‌ شمار می‌آید، شاگردان‌ بسیاری را به‌ عالم‌ اسلام‌ تقدیم‌ داشته‌ است‌. شهید صدر که‌ از حافظه‌ و استعدادی سرشار برخوردار بود، توانست‌ با نوآوری‌های فراوان‌ در فقه‌ و اصول‌ و دیگر علوم‌ اسلامی و به‌روز ساختن‌ مباحث‌ علوم‌ دینی و نیز نگاشتن‌ کتب‌ درسی در زمینه‌های یادشده‌، گام‌ مهمی برای تعالی اسلام‌ و تشیع‌ بردارد و از این‌ رهگذر، شاگردان‌ او، همچون‌ آیت‌الله‌العظمی سیدمحمود هاشمی شاهرودی، این‌ خدمات‌ و اندیشه‌ها را پی گرفتند.

از دیگر استادان‌ آیت‌الله‌العظمی هاشمی شاهرودی، حضرت‌ امام‌ خمینی‌ (ره) و حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی خویی‌ (ره‌) را می‌توان‌ نام‌ برد. معظم‌له‌ سال‌ها در محضر ایشان‌ به‌ تحکیم‌ مبانی اجتهادی خود می‌پرداخت‌.

آیت‌الله‌العظمی هاشمی شاهرودی تاکنون‌ فعالیت‌های بسیاری را در زمینه‌های علمی و فرهنگی به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. در یکی از دیدارهای اعضای مجلس‌ اعلای عراق‌، امام‌ خمینی‌ (ره‌) با توجه‌ به‌ شناخت‌ خود، از ایشان‌ می‌خواهد که‌ تدریس‌ در حوزه‌ علمیه‌ قم‌ را بر هر کاری ترجیح‌ دهد و به‌ تربیت‌ طلاب‌ مستعد در زمینه‌های علمی و اخلاقی بپردازد. معظم‌له‌ نیز با ورود به‌ ایران‌ (در فروردین‌ ۱۳۵۸) به‌ تدریس‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ می‌پردازد که‌ این‌ تدریس‌ تا چندی قبل نیز ادامه‌ داشت و طلاب‌ بسیاری از محضر ایشان‌ بهره‌مند شده‌اند. ویژگی درس‌ ایشان‌ دقت‌ فراوان‌، تسلط‌ بر مباحث‌ و نوآوری در زمینه‌های متعدد و مختلف علمی بود.

آیت‌الله‌العظمی هاشمی شاهرودی ریاست‌ دو کنگره مهم‌ «نقش‌ زمان‌ و مکان‌ در اندیشه‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌)» و «نخستین‌ کنگره‌ دایره‌المعارف‌ فقه‌ اسلامی» را برعهده‌ داشت‌ که‌ هر دو کنگره‌ با استقبال‌ بزرگان‌ و فضلای حوزه‌ و دانشگاه‌ و اندیشمندان‌ خارجی و داخلی مواجه‌ شد.

از خدمات‌ دیگر آن‌ مرحوم، ریاست‌ موسسه‌ دایره‌المعارف‌ فقه‌ اسلامی با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری است‌. مقام‌ معظم‌ رهبری در حکم‌ خود، خطاب‌ به‌ ایشان‌ می‌فرمایند: «جناب‌عالی را که‌ چهره درخشانی در علم‌ و عمل‌ بوده‌ و بحمدالله‌ از مقام‌ والایی در فقه‌ و علوم‌ مرتبط‌ با آن‌ برخوردارید، برای انجام‌ این‌ اقدام‌ بزرگ‌، شایسته‌ دانسته‌ و مسئولیت‌ ایجاد و اداره موسسه‌ای برای تهیه‌ این‌ دایره‌المعارف‌ را به‌ جناب‌عالی محول‌ می‌کنم‌».

از مرحوم آیت‌الله‌العظمی هاشمی شاهرودی (مد ظله) مقالات‌ فراوانی در فصلنامه فقه‌ اهل بیت‌ (علیهم‌السلام) به‌ چاپ‌ رسیده‌ است‌. همچنین‌ وی در زمینه‌های گوناگون‌ کتاب‌هایی منتشر کرده‌ است‌ که‌ برخی از آن‌ها به‌ شرح‌ زیر است‌:

بحوث‌ فی علم‌ الاصول‌ (تقریرات‌ درس‌های اصول‌ شهید صدر در ۷ جلد)، کتاب‌ الخمس‌ (۲ جلد)، مقالات‌ فقهیه‌، قاعده‌ فراغ‌ و تجاوز، حکومت‌ اسلامی‌، جهان‌بینی اسلامی‌، تفسیر موضوعی بخشی از نهج‌البلاغه‌، تفسیر آیه‌ «مودت‌ ذی‌القربی‌»، بحوث‌ فی الفقه‌ الزراعی، محاضرات‌ فی‌الثوره‌ الحسینیه‌، الصوم‌، تربیه‌ و هدایه‌، کتاب‌ الاجاره‌ (۲ جلد)، کتاب الزکاه (۴ جلد)، کتاب المضاربه، قرائات فقهیه معاصره (۲جلد)، بحث‌هایی پیرامون اصول فقه، درسنامه اصول فقه، رساله توضیح المسائل، مناسک حج فارسی و عربی، الصوم مسائل وردود، پرسش‌ها و پاسخ‌هایی پیرامون روزه، الصراط (اجوبه الاستفتائات)، کتاب الحج، اضواء و آراء (۳ جلد)، منشور قضاء، صحیفه عدالت (۸ جلد) و…

آیت‌الله‌العظمی هاشمی شاهرودی در سال‌های تحصیل‌ و تدریس‌، فعالیت‌های سیاسی بسیاری را پدید آورده‌ است‌. در پی یورش‌ مزدوران‌ رژیم‌ صدام‌ به‌ علما و اندیشمندان‌ در سال‌ ۱۹۷۴ میلادی، آیت‌الله‌العظمی هاشمی شاهرودی به‌ زندان‌ افتاد و شکنجه‌های فراوان‌ بدنی و روحی را به‌ جان‌ خرید. او در پی تظاهرات‌ مردم‌ عراق‌ پس‌ از پیروزی انقلاب‌ اسلامی ایران‌ به‌ رهبری امام‌ خمینی (ره‌)، به‌ویژه‌ در نجف‌ و در گرامی‌داشت‌ این‌ پیروزی، تحت‌ پیگرد رژیم‌ بعث‌ قرار گرفت‌ و به‌ سفارش‌ شهید صدر (ره‌) به‌ وطن‌ خود بازگشت‌ تا وکالت‌ عام‌ شهید صدر و نمایندگی او را نزد امام‌ خمینی (ره‌) بر عهده‌ گیرد.

او با ورود به‌ ایران‌ به‌ خدمت‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌) مشرف‌ شد و با موافقت‌ ایشان‌، رابط‌ امام‌ (ره‌) و شهید صدر (ره) شد و پیام‌های علمی نجف‌ را به‌ سمع‌ امام‌ (ره‌) می‌رساند. او با دستور آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای که‌ در آن‌ زمان‌ با حکم‌ امام‌ (ره‌) مسئولیت‌ نهضت‌های اسلامی را بر عهده‌ داشت‌، تشکیلاتِ جامعه روحانیت‌ مبارز و مجلس‌ اعلای عراق‌ را به‌ راه‌ انداخت‌ و آن‌ را مدیریت‌ و سازماندهی کرد.

او که‌ به‌ دستور امام‌ (ره‌) تدریس‌ و بررسی مسائل‌ فقهی، به‌ویژه‌ احیای فقه‌ حکومتی استوار بر ادله استنباط‌ جواهری را بر عهده‌ داشت‌، در طول‌ سالیان‌ انقلاب‌ از هیچ‌ کوششی در جهت‌ اعتلای انقلاب‌ اسلامی ایران دریغ‌ نورزید.

آیت‌الله‌العظمی هاشمی شاهرودی سال‌ها از اعضای فقهای شورای نگهبان‌ بود و در این‌ نهاد مقدس‌ به‌ خدمت‌ اشتغال‌ داشت‌ تا این‌که‌ با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری به‌ ریاست‌ قوه‌ قضائیه‌ منصوب‌ شد. او در طول‌ مسئولیت‌ خود در قوه‌ قضائیه‌، خدمات‌ بسیاری را انجام‌ داد که‌ توسعه قضایی، تسریع‌ در رسیدگی به‌ پرونده‌ها و ایجاد ارتباطات مردمی از جمله‌ آن‌هاست‌. پس از مسئولیت در قوه قضایه حضرت آیت‌الله‌العظمی هاشمی شاهرودی با شروع مجدد درس‌های فقه و اصول خود در شهر مقدس قم در کنار فعالیت‌های موثر سیاسی و استمرار خدمات شایان خود به نظام مقدس اسلامی، مسئولیت خطیر مرجعیت دینی را نیز بر عهده گرفت.

ضایعه درگذشت این یار انقلاب را به مقام معظم رهبری، خانواده ایشان و عموم مردم تسلیت می‌گوییم.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند