هدایت منابع ارزی مردم از منازل به بانک‌ها

هدایت منابع ارزی مردم از منازل به بانک‌ها

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با تاکید بر لزوم جلب اعتماد مردم از سوی بانک‌ها، گفت: با اجرای طرح سپرده‌گذاری ارزی، به طور حتم منابع ارزی مردم از منازل به سمت بانک‌ها هدایت خواهد شد.

مرتضی اکبری درباره سپرده‌گذاری ارزی و پیش‌بینی استقبال مردم از این طرح، اظهار داشت: قطعا این طرح اقدام بسیار خوبی است که البته تاکنون اجرایی نشده و لازمه اصلی آن رفع بی اعتمادی مردم به سپرده‌گذاری ارزی و سیستم بانکی در کشور است.

به گزارش تجارت‌نیوز،اکبری افزود: البته این موضوع به تجربه قبلی سپرده گذاری ارزی در سیستم بانکی در سال‌های گذشته ارتباط دارد که برخی بانک‌ها به خوبی تعهدات ارزی خود را عملی نکردند، در صورتی که اگر به این تعهدات به خوبی عمل شده بود، اکنون اعتماد مردم به سیستم بانکی بیشتر بود.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران، افزود: سپرده گذاری ارزی باید به هر نحو ممکن، اجرایی شود زیرا باید در شرایط فعلی پول‌های مردم از منازل آنها به سمت بانک‌ها هدایت شود. اکبری در ادامه تاکید کرد: اگر این طرح عملی شود، موفقیت سیستم بانکی در جلب اعتماد مردم موضوع قابل اهمیتی است که نباید از آن غافل بود، البته جلب اعتماد مردم در کوتاه مدت عملی نیست و نیازمند اقدامات بلندمدت است.

وی درباره نرخ سودهای اعلام شده برای این حساب‌ها، اظهار داشت: اگر در شرایط عادی قرار داشتیم، نرخ سودهای اعلام شده برای این حساب‌ها منطقی بود اما در شرایط فعلی نرخ‌های اعلام شده جذابیت لازم را ندارد.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران، گفت: بانک‌ها باید این اعتماد را به مردم بدهند که به هر میزان پول نقد یا حواله ارزی که در اختیار سیستم بانکی قرار دهند، به محض درخواست آنها و به هر شکلی که تمایل دارند، به آنها بازخواهد گشت.

اکبری درباره استقبال مردم از این طرح، پیش بینی کرد: بانک‌ها باید برای جذب این سپرده‌ها در شرایط فعلی هم در جهت جلب اعتماد مردم اقدام کنند و هم فعالیت آنها نباید به گونه‌ای باشد که دوباره اعتماد مردم کاهش یابد.

وی درباره استقبال ایرانیان مقیم خارج از کشور و سپرده گذاری ارزی در ایران، گفت: برای ایرانیان مقیم خارج از ایران برخی نگرانی‌هایی خاص و متفاوت از مردم داخل کشور وجود دارد و همچنین نرخ سود تعیین شده تفاوت چشمگیری با نرخ سود بانک‌های خارجی ندارد.

بنابرگزارش، با ابلاغ بخشنامه ای برای افتتاح حساب ارزی از سوی بانک مرکزی ایران، مقررات و شرایط جدید به بانک‌ها اعلام شد تا از این رو افرادی که قصد دارند حساب ارزی داشته باشند بتوانند از این حساب‌ها با سودهای تعیین شده استفاده کنند که متن بخشنامه به شرح زیر است:

در راستای اجرای بند (۴) تصویب‌نامه شماره ۶۳۷۹۳‌/ت۵۵۶۳۳ هـ مورخ ۱۶‌/۵‌/۱۳۹۷ هیات وزیران، شرایط زیر در تکمیل ترتیبات سپرده‌گذاری ارزی موضوع قسمت «ج» بخش سوم مجموعه مقررات ارزی «خدمات ارزی و سایر مبادلات ارزی بین المللی»، برای اجرا ابلاغ می شود:

۱‌- بانک مجاز است نسبت به سپرده گیری ارزی به صورت اسکناس به ارزهای یورو، درهم امارات و دلار از اشخاص حقیقی و حقوقی بخش غیر دولتی با تضمین بانک مرکزی در قالب فرم پیوست (پیوست ۱) اقدام و با انجام هماهنگی لازم با اداره بین‌الملل این بانک، نزد بانک مرکزی سپرده‌گذاری کند.

۲‌- بازپرداخت اصل و سود وجوه ارزی سپرده‌گذاری شده توسط بانک مرکزی تضمین می‌گردد.

۳‌- دوره سپرده‌گذاری ارزی یک ساله بوده و در صورت ارائه درخواست تمدید (قبل از سررسید) و موافقت این بانک، دوره مذکور برای دوره‌ یک ساله دیگر قابل تمدید خواهد بود.

۴‌- نرخ سود سپرده‌گذاری سالیانه برای اسعار یورو، درهم امارات و دلار به ترتیب ۳، ۲ و ۴ درصد می باشد.

۵‌- کارمزد عاملیت آن بانک ۰.۳ درصد نسبت به حجم سپرده دریافتی در پایان دوره سپرده‌گذاری ارزی یک ساله پرداخت می گردد.

۶‌- در صورت درخواست متقاضی مبنی بر ابطال و یا دریافت سود، به منظور تسریع و تسهیل در ارائه خدمات به سپرده گذاران، آن بانک نسبت به پرداخت اسکناس از محل منابع خود اقدام و مراتب را مطابق جدول پیوست (پیوست ۲) به اداره بین‌الملل این بانک جهت دریافت اصل و سود سپرده پرداختی منعکس کند.

۷‌- بازپرداخت اصل و پرداخت سود سپرده‌گذاری به صورت اسکناس نزد این بانک، به همان نوع ارز تودیعی و به صورت اسکناس خواهد بود.
تبصره: پرداخت سود به سپرده گذار به صورت ماهانه خواهد بود.

۸‌- درصورت درخواست ابطال سپرده ارزی تودیعی قبل از سررسید، نرخ سود سالیانه مورد عمل برای سپرده یورویی، درهمی و دلاری به ترتیب ۱، ۰.۵ و ۱.۵ درصد خواهد بود. به سپرده‌های ارزی کمتر از یک ماه سودی تعلق نمی‌گیرد.

 

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند