هدف ایران تحقق تجارت ۳۰ میلیارد دلاری با ترکیه است

هدف ایران تحقق تجارت ۳۰ میلیارد دلاری با ترکیه است

محمد ابراهیم طاهریان فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا گفت: ترکیه در بین ۱۵ کشور همسایه ایران٬ مهمترین کشور محسوب می‌شود و هدف ما تحقق تجارت ۳۰ میلیارد دلاری بین دو کشور است.

طاهریان فرد روز گذشته در نشست مشترک با مدیران و اعضای اتاق بازرگانی ازمیر افزود: بین دو کشور ترکیه و ایران ۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک و سه دروازه رسمی گمرکی وجود دارد که از این ظرفیت باید برای رسیدن به هدف تجارت ۳۰ میلیارد دلاری بیشتر استفاده شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، طاهریان فرد حجم کنونی مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه را حدود ۱۲ میلیارد دلار اعلام و بیان کرد: این حجم رابطه تجاری با همکاری دوجانبه بخش خصوصی دو کشور به راحتی می‌تواند تا سه برابر افزایش یابد و این ظرفیت وجود دارد.

وی با بیان این که ‘بخش خصوصی در ترکیه قوی و با تجربه است و ایران نیز در راستای توسعه فعالیت بخش خصوصی تلاش می‌کند، اظهار کرد: تلاش‌ها برای برقراری تجارت با پول ملی بین دو کشور به مرحله خوبی رسیده و این امر در مدت زمان کوتاهی ممکن خواهد شد و با تحقق آن بخش خصوصی دو طرف با سهولت بیشتری با طرف مقابل خود به مبادلات تجاری خواهند پرداخت.

سفیر ایران در آنکارا، ترکیه را اولین انتخاب و مقصد گردشگران ایرانی عنوان کرد و گفت: هر سال تعداد گردشگران ایرانی که به ترکیه سفر می‌کنند، افزایش می‌یابد به طوری که سال گذشته بالغ بر ۲٫۵ میلیون گردشگر ایرانی به ترکیه سفر کردند.

جمال الماس اوغلو معاون اتاق بازرگانی ازمیر نیز در این مراسم گفت: ایران دارای سهم ۳۳۰ میلیون دلاری در بازار گردشگری منطقه اژه است و ظرفیت‌های همکاری زیادی در زمینه گردشگری و همچنین تجارت بین ترکیه و ایران وجود دارد.

وی افزود: در حالی که تعداد ایرانیانی که در سال ۲۰۱۴ به ترکیه سفر کرده بودند، ۱٫۶ میلیون نفر بود، این رقم در سال گذشته میلادی به ۲٫۵ میلیون نفر افزایش یافت و انتظار می‌رود تعداد گردشگران ایرانی در سال ۲۰۱۸ به بیش از سه میلیون نفر برسد.

وی بر توسعه همکاری‌های دو کشور ایران و ترکیه در بخش گردشگری تاکید کرد.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند