هرگونه ارتباط دریایی، صرفا با نام «خلیج فارس» به رسمیت شناخته می‌شود

هرگونه ارتباط دریایی، صرفا با نام «خلیج فارس» به رسمیت شناخته می‌شود

حق‌شناس گفت: سازمان بنادرو دریانوردی به‌عنوان مرجع حاکمیتی دریایی کشور هرگونه ارتباط دریایی را صرفا با نام خلیج فارس به رسمیت می‌شناسد و در غیر این صورت برخورد حقوقی و قانونی را در دستور کار قرار می‌دهد.

هادی حق‌شناس معاون امور دریایی این سازمان با توجه به فرا رسیدن روز ملی خلیج فارس اظهار کرد: سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان متولی و مرجع حاکمیتی دریایی کشور، تمامی اسنادی را که کشتی‌ها در محدوده بنادر ایران ثبت می‌کنند تنها با نام خلیج فارس به رسمیت می‌شناسد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: نقشه‌های دریایی که قبلا توسط مجامع جهانی تهیه می‌شد، و طی سه سال گذشته توسط جمهوری اسلامی ایران تهیه می‌شود و در اختیار ناوگان کشتیرانی جهان که قصد دارند از خلیج فارس عبور و یا به بنادر ایران تردد کنند، قرار می‌گیرد و لازم به یادآوری است که تمامی این نقشه‌ها؛ الکترونیکی و با نام خلیج فارس است.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه هر نوع مکالمه مخابراتی اعم از vhf یا رادیویی در محدوده آبهای خلیج فارس به نام این خلیج است، اظهار کرد: به عبارت دیگر سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع حاکمیتی دریایی کشورهرگونه ارتباط دریایی با نام خلیج فارس را به رسمیت می‌شناسد.

وی افزود: همه ملت‌ها تمایل دارند که فرهنگ، آداب وسنن آن‌ها حفظ شده و در مصونیت باشند که یکی از دلایل ایجاد سازمان بین المللی یونسکو نیزهمین مساله است.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با تأکید بر اینکه در همه اسناد تاریخی نام “خلیج فارس” ثبت شده است،

خاطرنشان کرد: طی چند دهه گذشته کشورهای عربی منطقه و با پول‌های کلانی که خرج شده است، به جعل نام خلیج فارس اقدام کرده‌اند وهر چند شاید چنین هزینه‌های هنگفتی در کوتاه مدت وتنها بر ذهن افکار عمومی جهان، تاثیراندک بگذارد اما تاریخ روایت دیگری خواهد داشت چرا که همه اسناد تاریخی جهان گواه بر این مطلب دارد که نام این منطقه “خلیج فارس” است.

گفتنی است روز ۱۰ اردیبهشت ماه در ایران، تحت عنوان “روز ملی خلیج فارس “نام گذاری شده است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند