رحمانی فضلی:

هر کاری از دستمان برآید، برای زائران اربعین انجام می‌دهیم

هر کاری از دستمان برآید، برای زائران اربعین انجام می‌دهیم

وزیر کشور گفت:‌ همه تلاش‌ها این بوده که برای مراسم اربعین امسال حرکتی منسجم، باشکوه، آرام و توام با امنیت داشته باشیم.

عبدالرضا رحمانی فضلی که صبح چهارشنبه با سفر به خوزستان از ۲ مرز زمینی اربعین در این استان بازدید کرد، در بازگشت به تهران گفت: جلسات ستاد اربعین با تلاش حدود ۳۰ دستگاه اجرایی مرتبط در طول یک سال گذشته برگزار و از تجربیات ۴سال گذشته استفاده شد که در نتیجه آن امسال هم در بحث‌های زیرساختی و هم در حوزه خدمات و هم در حوزه تسهیلات و گذرنامه اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز،رحمانی فضلی ادامه داد: امروز از مرز شلمچه و چذابه بازدید کردم و هفته گذشته نیز از مرز مهران بازدید کردم. تمام موارد را در این مناطق زیر نظر داشتیم و در گفت و گوهایی که با زائران داشتیم واقعاً اعتراض یا کمبود مهمی از سوی زائران عزیز مطرح نشد.

وزیر کشور افزود: البته این موضوع از بزرگواری زوار نیز ناشی می‌شود؛ چرا که بالاخره جمعیت پرشمار و چند صد هزار نفری که از مرزهای سه‌گانه عبور کرده و بقیه عزیزانی که در روزهای آینده عبور خواهند کرد، حتما با کمی و کاستی هایی روبرو می شوند اما خود عزیزان شرایط را درک می کنند و ما هم هر کاری از دستمان برآید برایشان انجام می دهیم.

وزیر کشور با اشاره به این که حوزه امنیت یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های اصلی ما بوده است، افزود: عراق از نظر امنیتی در وضع خوبی است و تاکنون گزارشی از مسائل امنیتی نداشتیم. از ابتدا هم دولت عراق همکاری خوبی داشته است و به علاوه سفارت، مقامات، استانداران مرتبط با مراسم اربعین و سایر دست اندرکاران عراق نیز ملاقات‌هایی با مقامات و استانداران مرزی ما داشتند تا به خوبی مراسم امسال را مدیریت کنیم.

وی تاکید کرد: همه تلاش‌ها این بوده که امسال حرکتی منسجم، باشکوه، آرام و توام با امنیت داشته باشیم.

رحمانی فضلی در مورد ارز تصریح کرد: با تلاش‌ها و پیگیری‌های ستاد مرکزی اربعین ۵۰ دلار هزینه روادید به ۴۱ دلار رسید و همچنین در پرداخت هزینه روادید نیز ابتدا مقرر بود، با ارز آزاد حساب شود که پس از آن با دستور رییس‌جمهور ارز ثانویه به این موضوع تعلق گرفت و در نهایت برای توجه هر چه بیشتر به زوار، با دستور رئیس‌جمهور و توجه ویژه ای که رهبری انقلاب به موضوع اربعین دارند، تخفیف دیگری هم به زوار داده شد.

رحمانی فضلی با بیان این که از اول قرار به پرداخت ارز همراه مسافر به زائران نبود، گفت: تامین این میزان ارز و اسکناس در داخل در شرایط فعلی ممکن نبود اما ما به دلیل تبادل و مراوداتی که با کشور عراق داریم، آنها قبول کردند بخشی از مطالبات ما را در داخل عراق به ما بدهند که ما هم به زوار اعلام کردیم با نرخ مناسب و نه نرخ آزاد، دینار در اختیار آنها قرار می دهیم.

وی ادامه داد: مسئول توزیع ارز بانک مرکزی است که از طریق شعب بانک‌های عامل که در داخل خاک عراق باجه‌هایی تعبیه کرده‌اند، این ارز را که معادل ۱۰۰ هزار دینار است، به مردم تحویل می دهند.

وزیر کشور افزود: باجه‌های اولیه ناکافی بود و موجب ایجاد صف و نارضایتی مردم بود لذا با بانک مرکزی صحبت شد و تعداد باجه‌ها را زیاد کردند و مشکل نقدینگی هم بود که از بانک‌های عراقی باید تامین می‌شد که این موضوع هم حل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مردم ما نباید نگران باشند. کارتی که برای ارز دریافت می‌کنند در هرشرایطی ولو در پایان معتبر است و پول به آنها داده خواهد شد. خواهش ما این است که مراعات شود که همه افراد شخصا مراجعه نکنند تا ازدحام جمعیت ایجاد نشود. به ما قول داده‌اند که این مشکل حل شود. ما هم پیگیر هستیم، بانک مرکزی و بانک ملی هم تلاش خود را می‌کنند اما باید توجه داشته باشیم که موضوع در خارج از مرزهای کشور ماست و ما با مناسبات و روابطی که داریم روی خدماتی که عراق قرار است به زائران ما بدهد حساب می‌کنیم.

وزیر کشور خاطر نشان کرد: توصیه ما این است که مردم تا حد توان برای مسیر خود، پول همراه داشته باشند البته در مسیر به میزان کافی موکب وجود دارد و غذا و اسکان و خدمات به مردم ارائه می‌شود و تلاش کردیم هزینه‌ای برای مردم نباشد اما به هر حال مقداری لازم است. کسانی هم که ثبت‌نام کرده‌اند تا ارز مسافرتی دریافت کنند حتما به آنها پرداخت خواهد شد.

 

منبع:وزارت کشور

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند