اکسکوینو
شهردار منطقه ۸ تبریز اعلام کرد:

هزینه 4 میلیاردی برای مرمت بازار تاریخی تبریز

بازار تبریز+تجارت نیوز

شهردار منطقه ۸ تبریز، با بیان این‌که هم‌اکنون گردش مالی بازرگانی و تجاری بازار تاریخی تبریز کمتر از ۱۰ درصد پیشینه آن است، افزود: تلاش می‌شود پیشینه تجاری و بازرگانی این بازار تاریخی با رسیدگی به کالبد فیزیکی و حذف زواید بصری موجود در آن احیا شود.

محبوب تیزپاز با اعلام این خبر اظهار کرد: به منظور آماده سازی بازار تبریز برای گردشگران تبریز ۲۰۱۸، حدود چهار میلیارد و ۲۰۰میلیون ریال برای مرمت و جداره سازی راسته قدیم بازار این کلان شهر هزینه شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، تیزپاز خاطرنشان کرد: با صرف این میزان اعتبار ۹۵ درصد جداره راسته قدیم بازار و ۷۰ درصد عملیات کف سازی این بازار اجرا شده است.

شهردار منطقه ۸ تبریز، اظهار کرد: مرحله اول طرح مرمت و جداره سازی راسته قدیم بازار (صادقیه) به میزان دو هزار و ۳۰۰ متر مربع از چند ماه پیش آغاز و تکمیل شده و ۲۰۰ متر مربع نیز به زودی به بهره برداری می رسد.

تیزپاز گفت: کف سازی یک هزار و ۴۰۰ متر مربع از این بازار تمام شده و ۳۵۰ متر مربع نیز در حال اجراست.

وی با بیان این‌که قرارداد کف سازی و جداره سازی کل بازار تاریخی تبریز با اعتبار ۳۲ میلیارد ریال منعقد شده است، یادآوری کرد: از این میزان اعتبار ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای کف سازی، مرمت و جداره سازی راسته قدیم بازار تخصیص یافته است.

شهردار منطقه ۸ تبریز، گفت: کف‌سازی، اجرای انشعابات زیرزمینی، مرمت و جداره سازی سقف و دیواره های راسته قدیم بازار با تائید کارشناسان میراث فرهنگی اجرا شده ‌است.

تیزپاز هدف از اجرای این طرح را احیای بازار تاریخی تبریز برای رویداد تبریز ۲۰۱۸، آماده سازی بازار برای پذیرایی از میهمانان و گردشگران و احیای پیشینه تجاری و بازرگانی تبریز اعلام کرد.

وی از دستگاه های خدمات رسان خواست تا نسبت به ساماندهی و دفن تاسیسات موجود در بازار تاریخی تبریز در زیر زمین اقدام کنند تا کف سازی این بازار احیا شود.
تیزپاز با بیان اینکه هم اکنون کف این بازار آسفالت است، ادامه داد: آسفالت کف این بازار موجب شده تا رطوبت به جداره ها و سپس به طاق بازار نفوذ کند.

وی گفت: با توجه به اینکه ملات استفاده شده در دیوارها از جنس ساروج بوده و ملات سقف آهکی و گچی است، نفوذ رطوبت به دیوارها تاثیر زیادی نداشته ولی با پیش روی به سقف رطوبت طاق کل بازار را تهدید می کند و برای جلوگیری از آن باید برای کف بازار به جای آسفالت از مصالح نفوذ پذیر برای تبادل رطوبت استفاده شود.

گفتنی است؛ بازار تاریخی تبریز از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازارهای سرپوشیده جهان بوده و دارای حدود یک کیلومتر مربع وسعت داشته و در مرداد سال ۱۳۸۹ خورشیدی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

این بازار از بازارچه‌ها، دالان‌ها، تیمچه‌ها، سراها و کاروانسراهای متعددی تشکیل شده و پیش‌تر به جهت قرارگرفتن تبریز بر سر چهارراه جاده ابریشم و گذر روزانه هزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی از این شهر، از رونق بسیار خوبی برخوردار بود.

راسته قدیم بازار (صادقیه) در بخش شمالی بازار بزرگ تاریخی تبریز واقع شده و از تیمچه ها، دالان ها و مساجد مختلفی تشکیل است.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند